Śladami dawnej bocznicy kolejowej Gdynia Grabówek " Tory do Ameryki " eksploracja poszukiwania 2024

Описание к видео Śladami dawnej bocznicy kolejowej Gdynia Grabówek " Tory do Ameryki " eksploracja poszukiwania 2024

Zapraszam na video - relację z poszukiwań śladów dawnego toru - dawnej bocznicy - Gdynia Grabówek.
Znaczny wzrost emigracji zamorskiej w drugiej połowie lat 20. XX wieku wpłynął na decyzję wybudowania w Gdyni ośrodka emigracyjnego z prawdziwego zdarzenia
zbudowano w lasach dzielnicy Grabówek Obóz Emigracyjny). Do 1935 powstały trzy obiekty Obozu Emigracyjnego (budynek administracyjny, dezynfekcyjno-kąpielowy i hotel) Był to nowoczesny w skali europejskiej kompleks budynków, w których przybywające z całego kraju grupy emigranckie przygotowywały się do opuszczenia kraju.
W połowie lat trzydziestych Obóz pełnił także funkcję schroniska turystycznego.
Latem 1939 roku obiekty Obozu Emigracyjnego przekazane zostały Wojsku Polskiemu. Podczas kampanii wrześniowej miało tu siedzibę dowództwo Lądowej Obrony Wybrzeża z płk. Dąbkiem. Po zakończeniu kampanii wrześniowej oraz kapitulacji Helu zostali tu umieszczeniu polscy jeńcy wojenni oraz aresztowani mieszkańcy Gdyni. Później zostały tu urządzone koszary i ośrodek szkoleniowy dla marynarzy Kriegsmarine. Po wyzwoleniu obiekty przejął Państwowy Urząd Repatriacyjny, a następnie Wojsko Polskie.
w miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się jednostka wojskowa z resztkami torów do niej biegnącymi - niegdyś nazywanych "torem do Ameryki", gdyż tędy wiodła droga "wędrowców" z głębi kraju do obozu a później do Dworca Morskiego. Z tych historycznych względów, ulica prowadząca do tego miejsca do roku 1953 nosiła nazwę Emigracyjnej - obecnie Marii Skłodowskiej-Curie.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке