Fizyka - Rzuty w polu grawitacyjnym (zadania)

Описание к видео Fizyka - Rzuty w polu grawitacyjnym (zadania)

Poznaj sposoby na rozwiązanie najczęściej występujących zadań licealnych oraz maturalnych związanych z tematyką rzutów w polu grawitacyjnym.

Zadania:

1. Z jaką prędkością musimy wyrzucić ciało pionowo do góry, aby spadło na ziemię po czterech sekundach?
2. Z jaką prędkością należy wyrzucić kulkę do góry, aby na wysokości 100 m znalazła się w odstępie czterech sekund?
3. Człowiek stoi na klifie i rzuca przed siebie (poziomo) kamień. Przelatuje on 100 m i uderza w ziemię w taki sposób, że jego prędkość wypadkowa znajduje się pod kątem 60 stopni do prędkości poziomej. Oblicz prędkość z jaką został rzucony kamień i wysokość klifu, na którym stał człowiek w momencie rzutu.
4. Superman znajdujący się na wysokości h rzuca kamień z prędkością 220 m/s na odległość 110 m. Oblicz czas lotu kamienia oraz wysokość z jakiej został rzucony.
5. Ciało rzucono poziomo z wysokości h z taką siłą, że po upływie 0,6 s jego prędkość wypadkowa wzrosła o 1,5 raza. Jaka była prędkość początkowa ciała?
6. Na jakiej wysokości uderzył w ścianę poziomo rzucony kamień jeśli jego prędkość początkowa wynosiła 20 m/s, zasięg lotu (do uderzenia) wyniósł 30 m, a wysokość z jakiej rzucono kamień jest równa 30 metrom?
7. Ciało rzucono pod ukosem z prędkością początkową równą 20 m/s. Zasięg rzutu wyniósł 20 metrów. Pod jakim kątem wyrzucono ciało?
8. Chłopiec kopnął piłkę pod kątem 45 stopni i prędkością początkową 10 m/s. Po 3 metrach piłka uderzyła w ścianę. Oblicz na jakiej wysokości ściany nastąpiło uderzenie i jaka była prędkość piłki w jego momencie.
9. Mężczyzna stojący na wysokości 5 metrów rzuca kamień pod kątem 45 stopni, z prędkością początkową 30 m/s. Oblicz czas lotu, zasięg rzutu i maksymalną wysokość na jaką wzniósł się kamień.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке