Niebezpieczna wolność słowa, fałszywa równość i idiotyczna poprawność | "Nóż" | Strefa Czytacza

Описание к видео Niebezpieczna wolność słowa, fałszywa równość i idiotyczna poprawność | "Nóż" | Strefa Czytacza

Materiał powstał we współpracy recenzenckiej z wyd. Rebis, jednakże wszelkie opinie i komentarze pojawiające się w nim należą do mnie i są całkowicie niezależne oraz w 100% szczere.

⬇⬇⬇ CZYTAJ WIĘCEJ ⬇⬇⬇

W biały dzień, w miejscu publicznym, zostaje zaatakowany pisarz.
Zaatakowany nie za to, co napisał w swojej książce, a za to, jak inni to ocenili.
Czy wolność słowa naprawdę istnieje? I czy jest bezpieczne z niej korzystać?
Co dalej ze światem? Gdzie jest ta równość i dlaczego inkluzywność wyklucza?
Dlaczego poprawność polityczna jest idiotyczna?

Do refleksji na te i inne tematy skłonił mnie "Nóż" Salmana Rushdie (tłum. Jerzy Kozłowski).

OPIS WYDAWNICZY:
Opowieść o bliskim spotkaniu ze śmiercią i wielkiej afirmacji życia

12 sierpnia 2022 roku – dziesięć lat po publikacji autobiografii Salmana Rushdiego zatytułowanej Joseph Anton – życie dopisało dramatyczny epilog do tamtej książki.

Na scenę amfiteatru w Chautauqua w stanie Nowy Jork w trakcie spotkania z autorem, który miał mówić m.in. o wolności słowa, wtargnął młody Amerykanin i zadał wybitnemu pisarzowi kilkanaście ciosów nożem. Dlaczego to zrobił? Czy motywem była fatwa z 1989 roku?

Rushdie z brutalną szczerością wraca w Nożu do wydarzeń tamtego dnia, a także do długiej rekonwalescencji, w której wspierali go żona Eliza, rodzina, armia lekarzy i fizjoterapeutów oraz czytelnicza społeczność z całego świata. W swych refleksjach na temat życia, miłości, sztuki, znajdowania w sobie siły, by się podnieść po stracie, w głęboko poruszający sposób przypomina nam, jak wielką moc ma słowo i że literatura potrafi znaleźć sens w tym, co niewyobrażalne.

Salman Rushdie urodził się w 1947 roku w Indiach. Od czternastego roku życia mieszkał w Wielkiej Brytanii, w roku 2000 przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych. Jest absolwentem Cambridge. Zadebiutował w 1974 roku powieścią Grimus. Międzynarodową sławę przyniosły mu dopiero opublikowane w 1981 roku Dzieci północy, które zdobyły Nagrodę Bookera, a następnie w roku 1993 Bookera Bookerów i w roku 2008 Best of the Booker. Rushdie jest także laureatem wielu innych nagród literackich. W 1988 roku ukazały się Szatańskie wersety – jego najsłynniejsza powieść. Pisarz dwukrotnie gościł w Polsce – w roku 2006 i 2017. Królowa Elżbieta II nadała mu w 2007 roku szlachectwo.

12 sierpnia 2022 Salman Rushdie tuż przed wykładem, który miał wygłosić w Chautauqua Institution i który zamierzał poświęcić wolności słowa oraz Stanom Zjednoczonym jako bezpiecznemu schronieniu dla pisarzy przebywających na wygnaniu, został zaatakowany przez nożownika. W wyniku zamachu stracił wzrok w jednym oku i czucie w jednej ręce.

Dom Wydawniczy REBIS jest polskim wydawcą dzieł Salmana Rushdiego - zarówno powieści, opowiadań, jak i esejów



***

Jeśli chcesz nam coś wysłać, najlepiej zrobić to za pośrednictwem paczkomatów Inpost:

BYD32M (Toruńska 426, na parkingu marketu Dino)
[email protected]
tel. 576371649

W sprawie współprac prosimy o kontakt mailowy!
WSPÓŁPRACA: [email protected]


***
#strefaczytacza #wolnośćsłowa

Комментарии

Информация по комментариям в разработке