Skutečný osud Viktorky z románu Babička od Boženy Němcové

Описание к видео Skutečný osud Viktorky z románu Babička od Boženy Němcové

Viktorka.... výňatek z.... Pohled do minulosti aneb Žernov známý i neznámý. Dodatek Jirka, Luboš.
https://biblio.hiu.cas.cz/records/894...
S literárním dílem „Babička“ je neodmyslitelně spojen příběh krásné, leč rozumu zbavené Viktorky, která podstatnou část svého života prožila na Žernově a v jeho nejbližším okolí. K trvalému odpočinku však není uložena na zdejším hřbitově, nýbrž na starém hřbitově v Červeném Kostelci, kde jí byl zbudován symbolický hrob.
Skutečné životní osudy této nešťastné ženy, kterou její životní úděl připravil o rozum a natrvalo ji vyřadil z lidské společnosti, se však odvíjely poněkud jiným směrem, než jak nám jej líčí spisovatelka Božena Němcová. Vyslechněme si zprávu zaznamenanou žernovským starostou a kronikářem panem Jindřichem Valáškem (čp. 1)
„Tento příběh mi vyprávěl můj otec, narozený roku 1878, tak jak jej slyšel od své matky Josefy rozené Kaněrové ze Zlíče, která Viktorku osobně znala. Říkala o ní, že jako pomatená se živila žebrotou. Chodila však v čistých šatech, které si prala buď v řece Úpě, nebo v potoce a sušila je na břehu rozvěšené po keřích. Ráda sbírala houby a dělala z nich hromádky, ve kterých byly smíchány jedlé houby společně s jedovatými. Neměla ráda mladá děvčata, a když je potkala, častovala je neslušnými nadávkami.
Pokud to počasí dovolovalo, ráda přespávala v jeskyních. Jedna je pod Žernovem v lese Dubině a druhá u Zlíče na Kaněrově stráni. V této jeskyni ji praděda Kaněra při procházce lesem našel a zjistil, že její život pomalu vyhasíná. Aby obec Zlíč neměla s pohřbem výdaje, naložil ji na vůz a odvezl do Červené Hory do čp. 1, protože věděl, že v této obci má své domovské právo. Zemřela však v čp. 8 a pohřbena byla v Červeném Kostelci, kam Červená Hora kolaturou patří“.
Tolik z vyprávění pana Valáška. Pro úplnost je třeba dodat, že Viktorka se narodila roku 1792 jako Viktorie, dcera Antonína Žida z Červené Hory čp. 4, v chalupě, která stávala na místě dnešního hostince. Jako mladé děvče sloužila na Žernově, kde také prožila svůj nešťastný příběh, tak jak nám jej líčí autorka Babičky. Ústní tradice její pobyt v naší obci spojuje se stavením označeným čp. 6, které v době dětství Barunky Panklové patřilo Václavu Mikšovi. Shoda jména s literární postavou otce Viktorky je více než zřejmá. Svoje první dítě neutratila ve vodě Viktorčina splavu, ale pohodila je do Žebrácké rokle pod Červenou Horou. Ve dvaatřiceti letech měla ještě syna Jana. Zemřela 17. října 1868 .
https://dvojka.rozhlas.cz/752-schuzka...
https://www.novinky.cz/clanek/zena-st...
https://www.moskyt.net/comment/1123#c...

Комментарии

Информация по комментариям в разработке