#3 Prostownik Agri 15/12 tanie skuteczne ładowanie - test prostownika, regulacja napięcia i prądu.

Описание к видео #3 Prostownik Agri 15/12 tanie skuteczne ładowanie - test prostownika, regulacja napięcia i prądu.

WAŻNE: PRZECZYTAJ ZANIM ZACZNIESZ REGULOWAĆ !
Ten prostownik ładuje stałym prądem i odbywa się to szybciej i o jakieś 2 godziny krócej niż prostownikiem. Gęstość robi się już po 3ch max 4rech godzinach. Pilnujcie ładowania przy pierwszych regulacjach bo jak przesadzicie z nastawami i wyczekacie do 6ciu godzin to może być utrudnione lub nie możliwe ustawienie progu przejścia w podtrzymanie. Najlepiej na początek regulujcie sobie może tylko napięcie końca ładowania do 16,2 V lekko kręcąc w lewo tym przednim potencjometrem. W razie gdybyście się pogubili to ten tylni potencjometr od prądu trzeba kręcić maksymalnie w prawo aż zacznie lekko klikać co każdy obrót i wtedy w lewo dojeżdżamy do momentu, w którym ustawimy sobie prąd przełączenia. Z napięciem jest podobnie, gdyby coś było nie tak to nie należy panikować tylko kręcić na maksa w lewo aż usłyszymy klikanie. Będzie to maksymalne napięcie końca ładowania, potem wracamy kręcąc w prawo obniżając napięcie.

#Wskazówki dotyczące ładowania akumulatorów samochodowych i zakupu nowego akumulatora

#ŁadowanieAkumulatoraKwasowoołowiowegoZEelktrolitemPłynnym
1.Ładowanie jednostopniowe – najczęściej stosowane.
Polega na ładowaniu prostownikiem stałą wartością prądu 0,1C do uzyskania oznak pełnego naładowania - jeśli gęstość mierzona przez 3 kolejne godziny w odstępach 1 godzinnych nie rośnie i/lub osiągnęła 1,28 g/cm3. W akumulatorach, w których nie ma dostępu do elektrolitu można stan pełnego naładowania rozpoznać po trzech kolejnych pomiarach napięcia w odstępach jednogodzinnych. Gdy napięcie nie rośnie akumulator jest pełny.

2.Ładowanie dwustopniowe – najbardziej zalecane z uwagi na trwałość akumulatorów.
Polega na ładowaniu akumulatora w pierwszej fazie stałą wartością prądu 0,1C do wystąpienia stanu gazowania elektrolitu, a następnie po kilkugodzinnej przerwie (2 stopień) ładowaniu prądem 0,05C czyli 5% do uzyskania oznak pełnego naładowania lub 1,28 g/cm3. Podobnie jak w ładowaniu jednostopniowym rozpoznanie pełnego naładowania można przeprowadzić pomiarami gęstości elektrolitu w odstępach czasu jak również napięcia na klemach.
Skrótowe zasady ładowania akumulatora z elektrolitem płynnym

I. ŁADOWANIE WSTĘPNE do 15 V – prądy 10 – 30% C
II. ŁADOWANIE WYSYCAJĄCE powyżej 15 V – prądy 2 – 5% C

Przyjęte wyżej napięcia ładowania mają służyć TYLKO i wyłącznie
UŁATWIENIU ZAPAMIĘTANIA W/W WARTOŚCI.

Jeśli gęstość nie rośnie przerywamy ładowanie.
W akumulatorach, w których nie ma dostępu do elektrolitu:
- posługujemy się woltomierzem – multimetrem
Jeśli napięcie nie rośnie przez kolejne 3 godziny przerywamy ładowanie.

#ŁadowanieAkumulatoraAGM
Ważne:
Napięcie końca ładowania 14,5V-14,9V prąd do 0,3C (30%C)
1. Ładowanie zasadnicze - po głębokich rozładowaniach.
• - Prąd ładowania maksymalnie do 0,3C czyli 30% pojemności.
• - Koniec ładowania, gdy spadnie do około 1,5-2,5A zależnie od pojemności akumulatora.
• Zwykły PROSTOWNIK NADAJE się do ładowania tego typu akumulatora tylko pod nadzorem.

2. Ładowanie wysycające - do napięcia 15,6V przy malejącym prądzie ograniczonym do 5% pojemności przez 2 godziny do 100% pojemności.

IDZIEMY NA ZAKUPY CZYLI KUPUJEMY NOWY AKUMULATOR

Parametry do sprawdzenia:
1. Napięcie spoczynkowe 12,55 – 12,88V
2. Waga – im więcej tym lepiej
3. Ogólną sprawność akumulatora (prąd rozruchowy, SOH - sprawność, SOC – poziom naładowania) – pomiar przeprowadzamy profesjonalnym lub posiadanym przez siebie miernikiem.
Napięcie na zaciskach – między 12,55V-12,8 V. Jeśli ma mniej niż 12,55V odrzucamy jako leżak magazynowy. Ma początki zasiarczenia, zmniejszoną pojemność i zdolność rozruchową na starcie - również krótsze życie w dobrym stanie. Świadomy zakup akumulatora z niskim napięciem może być uzasadniony odpowiednio niższą ceną.
Waga akumulatora w danej pojemności różnych producentów.
– wybieramy najcięższy. Różnice w wadze akumulatorów do 100Ah dochodzą do 10kg !!!

Prosimy o pomiar testerem Midtronik lub podobnym w celu weryfikacji parametrów i odrzuceniu ewentualnie wybrakowanej sztuki.
- Akumulator zdjęty z półki sklepowej zwykle nie osiąga deklarowanych parametrów prądu rozruchowego, wartości odczytane są lekko niższe od deklarowanych przez producenta, gdyż nie są idealnie naładowane.


• Nowy akumulator fabrycznie posiada ok. 80% ładunku i należy go wysycać wg wskazówek zamieszonych powyżej. Im dłużej leży na półce tym dostępna pojemność jest niższa.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке