Wolin - legendarny gród Wikingów
Wolin (dawniej Julin, Wołyń, niem. Wollin) przez Wikingów nazywany Jomsborg – miasto w Polsce położone w północno-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie kamieńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Wolin.
Wolin znajduje się w północno-zachodniej części woj. zachodniopomorskiego, w południowej części powiatu kamieńskiego. Miasto położone jest na Pobrzeżu Szczecińskim, na południowym cyplu wyspy Wolin, nad cieśniną Dziwna. Granice administracyjne miasta obejmują półwysep Rów oraz wyspę Wolińska Kępa. Przez miasto przebiega droga ekspresowa S3.
Początkiem wczesnośredniowiecznego Wolina była osada nad Dziwną. Dzięki dogodnemu położeniu i handlowi osada szybko się rozwijała. W średniowieczu stała się ośrodkiem kultu Świętowita. W sąsiedztwie miasta powstały cmentarzyska: Młynówka oraz Wzgórze Wisielców. Początkowo państwo-miasto prowadziło samodzielną politykę i walczyło z wojskami Mieszka I. Po zwycięstwie Mieszka I Wolin wraz z całym Pomorzem Zachodnim podlegał władcom Polski.
Od początku XI do połowy XVII wieku należał do księstwa pomorskiego, w którym panował ród Gryfitów. W latach 1140–1175 był siedzibą biskupstwa pomorskiego. Po roku 1630 Wolin znalazł się pod panowaniem szwedzkim, pod którym pozostał do roku 1720, gdy przeszedł pod panowanie Prus. Od zakończenia II wojny światowej w 1945 leży w Polsce.
Nazwa miasta jest taka sama jak nazwa wyspy Wolin, na której jest położone. Pierwotne brzmienie nazwy jest trudne obecnie do odtworzenia. Na ogół nazwę wywodzi się z prasłowiańskiego rdzenia „vel”, „vol” („mokry”, „wilgotny”, „wodny”), mogła więc brzmieć Wołyń (identycznie jak na zabużańskim pograniczu polsko-ruskim).
W źródłach niemieckich występuje też pod nazwami: Jumne, Jumneta, Julin, Wineta, w sagach – Jomsborg. Wszystkie te nazwy powstały na bazie nazwy pierwotnej, ulegając różnym przekształceniom w pisowni.
Centrum Słowian i Wikingów JOMSBORG – VINETA WOLIN, to Skansen usytuowany na brzegu cieśniny Dziwny. Znajduje się tutaj kilkanaście obiektów - replik wczesnośredniowiecznego Wolina. Dziś liczba obiektów to 27 chat, 2 bramy z wałami i umocnieniami obronnymi, nabrzeże portowe.
Projekt Skansenu obejmuje wielokierunkowe działania:
1. budowa kolejnych chat i bram (docelowo mają być 4 bramy);
2. powstanie stoczni szkutnictwa historycznego zajmującej się budową replik słowiańskich oraz wikińskich łodzi klepkowych i dłubanek;
3. utworzenie warsztatów nauki ginących zawodów, takich jak: ciesielstwo, układanie dachu ze strzechy, szkutnictwo, kowalstwo, mających na celu tworzenie nowych miejsc pracy;
4. utworzenie warsztatów z pokazami produkcji (o charakterze edukacyjnym) oraz wytwórczości kopii zabytków archeologicznych (o charakterze komercyjnym) w zakresie: jubilerstwa, obróbki bursztynu, garncarstwa, tkactwa, kowalstwa, mincerstwa, snycerstwa, produkcji dziegciu, skórnictwa, rogownictwa.
Centrum Słowian i Wikingów JOMSBORG – VINETA jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych prezentującą okres wczesnego średniowiecza. Odtwarzanie historii Słowian i Wikingów to pasja i sposób na życie mieszkańców Wolina. Inspiracją powstania Stowarzyszenia i Skansenu były wykopaliska archeologiczne prowadzone w Wolinie już 100 lat temu.
Mieszkańcom Wolina, drogę do wskrzeszenia dawnych dziejów miasta / grodu, wskazali w 1993 roku Duńczycy, którzy od niemal 40 lat odtwarzają historię wikingów – piratów z północy. To oni zorganizowali I Festiwal Wikingów w Wolinie, aby pokazać, jak można wykorzystać oraz zaprezentować historię miasta i regionu.
Centrum Słowian i Wikingów JOMSBORG – VINETA WOLIN
godziny otwarcia Skansenu
kwiecień-czerwiec 10.00-16.00
lipiec – sierpień 10.00 – 18.00
wrzesień – październik 10.00 – 16.00
ostatnie bilety sprzedawane są na 30 minut przed zamknięciem skansenu
(CENY NIE DOTYCZĄ FESTIWALU ORAZ WARSZTATÓW)
Bilety: normalny: 15.00 zł, ulgowy: 12,00 zł
Bilety grupowe (od 10 osób): normalny: 12 zł; ulgowy: 10 zł
przewodnik 50 zł (ok. 1 godziny)
Płatność za bilety gotówką lub kartą (sklepik z pamiątkami – tylko gotówka)
Jeśli film ci się podobał okaż to autorowi i zostaw po sobie ślad w postaci komentarza, like, czy suba. Wyprodukowanie tego filmu trwa wielokrotnie dłużej niż jego obejrzenie
#TurystykaiPrzygoda
Zacznij wspierać ten kanał, a dostaniesz te bonusy:
/ @turystykaiprzygoda
Muzyka:
Music zero-project - The crossroads of change, The preparation, The light of truth, licensed under the "Creative Commons Attribution 3.0 Unported License": https://zero-project.gr/music/albums/...
Информация по комментариям в разработке