Bednění stropu, armování a betonáž - Stavba domu svépomocí - Epizoda 8

Описание к видео Bednění stropu, armování a betonáž - Stavba domu svépomocí - Epizoda 8

V dalším díle seriálu o stavbě domu svépomocí vám ukážeme jak jsme dělali bednění stropu před vylitím horní desky. Také probereme jak jsme řešili prostupy v desce pro inženýrské sítě, jak jsme vyřešili bednění okraje desky a izolaci stropní desky.

Máme hotové nosné zdi i s překlady a nyní připravíme stavbu na vylití horní desky betonem.
Domluvili jsme si s několikaměsíčním předstihem pronájem stropního bednění od firmy Gremark z Českého Těšína, která nabídla velmi dobrou cenu včetně dopravy na stavbu a ze stavby. Vypracovali zdarma projekt rozložení bednění a vypočítali kolik stojek, nosníků a desek budeme potřebovat.

Na stavbu nám tedy dorazil náklaďák s bedněním. Jelikož se u bednění platí za den pronájmu, je nutné jej co nejrychleji postavit a připravit armování. Asi bych jej zvládl postavit sám, ale trvalo by mi to několik dní. Proto se vyplatí pozvat si partu a v 5ti lidech se dá stihnout i za den.

Nejprve jsme si podle výkresu rozestavěli podélné nosníky a až poté začali skládat nosníky příčné. Rozestup mezi nosníky je také zaznačen ve výkresu a u nás to bylo 50 centimetrů.
Všechny nosníky se musí neustále kontrolovat vodováhou a případně doladit výšku na stojkách na šroubení.

Skladbu příčných nosníků na konci desek vidíte na videu. Pokládají se tak, aby jeden nosník měl konec desky uprostřed a další nosníky se poté dorazí k tomu prvnímu.
Na příčné nosníky se vyskládají desky. Je nutné je pořádně urovnat, aby mezi nimi nebyly spáry a beton nám nevytékal.

Mimochodem protože používáme vnější cihly o šířce 50cm, nebudeme již stavbu izolovat polystyrenem. Aby nevznikaly tepelné mosty na horní betonové desce, nařezali jsme 15cm široké cihly o výšce 16cm a ty jsme nalepili po obvodu stavby. Slouží jako zděné bednění pro horní desku a zároveň jí budou izolovat z vnějšku.

Jakmile jsou desky vyskládané, musí se zakrýt i zbývající otvory. Tady jsme opět použili desky, které nám zůstaly po bednění základové desky. Ty jsme nařezali přesně na otvory. Menší dírky jsme dostříkli montážní pěnou.

Na hotové bednění jsme upevnili několik cihel, které po zabetonování odvrtáme a budou zde prostupy pro vodu, odpady, topení a elektřinu.
V místech kde bude stát schodiště jsme postavili kastlík z desek, tento prostor se vylévat betonem nebude.

Poté se musí všechny desky natřít speciálním olejem, který byl dodán spolu s bedněním. Tento olej po vytvrzení betonu usnadní sundávání desek aby zůstaly v dobrém stavu a daly se znovu používat.

Nakonec jsme položili kari sítě a navrtali roxory podle projektu a stavba byla připravena na vylití horní desky betonem. I tady je dobré použít laser s měřící tyčí pro dodržení roviny.

Betonovali jsme v červenci a jelikož bylo veliké horko tak je desku nutné opět kropit již několik hodin po vylití. Venku bylo 30°C tak jsem desku přes den každou hodinu kropil. K večeru, asi cca po 6ti hodinách byla deska už pochozí a už jsem na ni mohl upevnit krycí plachtu a pořádně pokropit pod i na plachtu. Dalších několik dnů byly vedra, ale plachta hezky držela vlhkost, takže už stačilo kropit jen jednou ráno a podruhé odpoledne kolem 5 hodiny.


https://reknijak.cz/svepomoci/epizoda...


#svepomoci #stavba #reknijak
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
👍 ODEBÍREJTE KANÁL: http://www.youtube.com/c/reknijak?sub...

Комментарии

Информация по комментариям в разработке