Ewolucja Homo Sapiens - między naturą a kulturą, Mateusz Hohol

Описание к видео Ewolucja Homo Sapiens - między naturą a kulturą, Mateusz Hohol

Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych we współpracy z portalem internetowym GraniceNauki.pl zorganizowało w Krakowie cykl wykładów otwartych "Granice Nauki". Odbywały się one we wtorkowe wieczory w Winiarni i Winotece "Winoman" (ul. św. Tomasza 7).

Wykłady adresowane były do studentów, licealistów oraz wszystkich zainteresowanych naukami empirycznymi i filozofią. Nie zabrakło tradycyjnych pytań filozoficznych, na które zaproponowane zostały odpowiedzi inspirowane najnowszymi osiągnięciami nauki. Każdy z wykładów dotyczył problemów, które stają się obecnie przedmiotem wytężonych badań albo znajdują się na granicy możliwości metody empirycznej.

Ewolucjonista i psycholog Michael Tomasello zadaje pytanie, jak możliwe jest, że Homo sapiens wytworzył tak wiele zaawansowanych i unikalnych form języka, techniki czy sztuki? Jedynie 6 milionów lat ewolucji, które dzielą ostatniego wspólnego przodka człowieka i szympansa, a także bardzo małe różnice w ich materiale genetycznym (podobieństwo bliskie jest 99%) sprawiają, ze bogactwo wytworów Homo sapiens jest zadziwiające. Tomasello sugeruje, ze możliwe było to dzięki 'wspomaganiu' procesów ewolucji biologicznej przez procesy ewolucji kulturowej. W niniejszym wykładzie Mateusz Hohol przedstawia współczesny stan wiedzy o mechanizmach ewolucji biologicznej, a następnie porównuje ze sobą dwie teorie ewolucji kulturowej: memetykę Richarda Dawkinsa oraz imitacyjną teorię kultury Michaela Tomasello. Pozwala mu to na sformułowanie wiarygodnego modelu genetyczno-kulturowej koewolucji, który odpowiada na zagadkę natury człowieka i złożoności jego wytworów.


Więcej informacji:
http://www.granicenauki.pl
http://www.filozofiawnauce.pl
http://copernicuscenter.edu.pl

Комментарии

Информация по комментариям в разработке