Весілля у Космачі - Ліричні варіації (цимбали)

Описание к видео Весілля у Космачі - Ліричні варіації (цимбали)

"Весілля у Космачі. Гуцульська весільна музика"(2008)

Весілля у Космачі
"Космач — велике село в центрі Карпат. Про Космач написано багато, тож не буду повторюватись. Скажу лише, що це місце називають «Серцем Гуцульщини» і, що тут унікальним чином збереглися різноманітні давні традиції, та обряди, в тому числі весільні. Це місце славиться своїми майстрами, що вміють виготовляти народні музичні інструменти. Славиться воно також великою кількістю талановитих музикантів. У Космачі можна побачити справжнє гуцульське весілля, коли молодий та молода, у супроводі великої кількості гостей їдуть на конях вінчатися до церкви. Подібна весільна процесія інколи може налічувати до 50-ти вершників, кожен з яких з голови до п’ят зібраний в національний гуцульський одяг. Коли я побачив це дійство на власні очі, я був просто зачарований.
Ідея запису цього диску виникла давно. Декілька років тому мені пощастило відвідати Космач і бути присутнім в якості гостя на гуцульському весіллі. Це дійство важко описати словами. Кількість запрошених гостей сягає інколи 300 осіб, воно вражає своєю потужною енергетикою, всіма обрядодіями та весільними церемоніями. Весілля гуляють окремо у молодого та окремо у молодої з інтервалом приблизно в сім днів. В кожному випадку воно триває більше двох діб.
Музики, запрошені на весілля грають протягом майже доби, щоправда з перервами. Їх робота починається за шість-сім годин до приходу більшості гостей. Коли до оселі молодих наближається гість, починають грати музики, зустрічаючи персонально кожного. Як правило, гостей запрошують прийти на весілля на вечір, приблизно на 20-ту годину, а весільні забави тривають цілу ніч, до дев’ятої ранку. Скажу вам чесно, для цього потрібно мати неабияке здоров’я. Наступного дня, о 21-ій годині знову починається весільна забава, щоправда, в другу ніч подають меншу кількість наїдків. На третій день святкування також продовжується, але вже в сімейному колі.
Більшість сучасних весіль, що відбуваються сьогодні у Космачі, супроводжуються грою справжніх троїстих музик, хоча музикантів, як правило, більше трьох. Гуцульська весільна музика надзивичайно енергійна та пристрасна. Зазвичай запрошують весільні музики у складі чотирьох-п’яти осіб. Основні музичні інструменти, на яких виконується весільна музика гуцулів, такі: фуярка або сопілка, цимбали, скрипка та бубон. Крім вищеназваних інструментів нині інколи використовують баян, з духових – кларнет та навіть саксофон. Колектив, гру якого ви можете почути на цьому диску, досить часто запрошують грати на весіллях.
Звичайно, гуцульське весілля неможливо собі уявити без вживання горілки, та, попри це, гуцульське весілля – не просто пиятика. Воно сповнене якоїсь містичної, незбагненної глибини, що домінує над усіма іншими зонішніми подіями, такими, як вживання їжі, танці або щось інше. Оскільки кількість гостей сягає інколи двох або трьох сотень чоловік, запросити яких до хати практично не можливо, для весілля споруджують великий намет, який називають «підлога». В наметі ставлять велику кількість столів, за якими гості мають можливість вживати їжу та напої. На одній із стін намету, в самому центрі поміщають ікону Божої Матері.
Застілля починається з того, що один з батьків наречених звертається до всіх гостей, запрошених до столу, зі словами: «Прошу всіх присутніх помолитися за здоров’я молодих». В цей момент гості встають коло столів обличчям до ікони і моляться. Ця хвилина тиші, яку гості проводять в молитві за молодят, сповнена такого глибокого внутрішнього змісту, що неможливо переоцінити значення цього дійства. Проте, зовнішні атрибути свята, всі обрядові дії вражають не менше. Відтак, після тривалого прийому їжі та напоїв, столи з центру намету прибирають, звільняючи місце для танців. Відбувається це приблизно о третій годині ночі." Геннадій Мельник

Виконавці:
Михайло Дзвінчук (цимбали)

Запис звуку, мастерінг — Геннадій Мельник
Продюсер — Влад Роглев, Геннадій Мельник

Запис здійснено в селі Космач, Косівського району, Івано-Франківської області, в травні 2008-го року.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке