Czy warto być VATowcem w 2022 roku? Komu się opłaca?

Описание к видео Czy warto być VATowcem w 2022 roku? Komu się opłaca?

Być, albo nie być (VATowcem); oto jest pytanie. #Przedsiębiorcy często, szczególnie na początku swojej drogi związanej z prowadzeniem własnej działalności, mają ten dylemat. Jest to właściwie jedno z pierwszych i najważniejszych pytań, jakie sobie zadają. Czy warto być czynnym podatnikiem #VAT? Kiedy jest to nasz obowiązek? Czy się opłaca? - dyskusję na ten temat prowadzą Piotr Juszczyk - główny #doradcapodatkowy #infakt oraz Włodek Markowicz.

W decyzji może też pomóc nasz kalkulator limitu zwolnienia z VAT 👉https://www.infakt.pl/kalkulatory/kal...

Przede wszystkim pytanie czy warto być VATowcem nie znajdzie zastosowania w każdym przypadku. Są rodzaje działalności, które nie mają wyboru. Z samego faktu jej prowadzenia mamy obowiązek zarejestrować się jako czynny podatnik VAT, niezależnie od wysokości naszych przychodów. Przykładem będzie chociażby doradca podatkowy lub jubiler.

Rozważając czy opłaca się być czynnym podatnikiem VAT warto zadać sobie kilka pytań. Często młodym przedsiębiorcom wydaje się, że jeśli dokonają rejestracji, to będą mogli robić zakupy po cenie netto. Podatek zostanie przecież odliczony. Brzmi zachęcająco, jednak nie do końca jest to takie proste. Warto się zastanowić dla kogo świadczymy nasze usługi, bądź sprzedajemy towary. Jeśli naszymi klientami są osoby fizyczne, to zasadniczo rejestracja jako VATowiec nie będzie opłacalna. W tej sytuacji trzeba będzie ten podatek naliczać do cen naszych usług lub towarów. Może nie zostać zrekompensowane nabycie. Gdy będziemy podlegali stawce preferencyjnej na przykład 5%, a wspomniane nabycia będą oprocentowane 23%, to nawet pomino zarobku, ten VAT przewyższa podatek, który trzeba zapłacić z tytułu świadczonych usług.

Rejestracja jako VATowiec wiąże się również z dodatkowymi obowiązkami. Musimy chociażby prowadzić odpowiednie rejestry oraz wysyłać pliki JPK do urzędu skarbowego. Tym samym wzrasta nasza odpowiedzialność, a także koszty księgowości.

Ogólnie rzecz biorąc opłacalność rejestracji jako VATowiec wystąpi na pewno w sytuacji, gdy świadczymy usługi lub sprzedajemy towar dla innych firm, które również są płatnikami tego podatku. Należy zwrócić uwagę także na kwestię jaką są zakupy firmowe oraz czy ich dokonujemy. Wtedy również co do zasady bycie VATowcem będzie korzystne. Konkretnym przykładem działalności, która na pewno się opłaci, jest świadczenie usług programistycznych dla kontrahentów zagranicznych. W tej sytuacji nie ma obowiązku płacenia podatku od sprzedaży. Usługa ta bowiem nie będzie podlegała VATowi w Polsce. Natomiast od każdego nabycia podatek będzie można odliczyć.

Ciekawą kwestią jest obowiązek rejestracji do VATu. Jak już wcześniej zostało wspomniane, niektóre branże muszą być objęte tym podatkiem tylko i wyłącznie z faktu zajmowania się nią. Występują jednak sytuacje, że można prowadzić de facto tę samą działalność, ale w inny sposób i to już będzie miało znaczenie w kontekście VATu. Przykładowo sprzedaż komputerów. Jeśli dokonujemy jej internetowo, to musimy się zarejestrować do VATu. Gdy jednak mamy sklep stacjonarny i bezpośrednio w nim prowadzimy sprzedaż, wtedy mamy już prawo skorzystać ze zwolnienia do 200 000 zł. Trzeba zwrócić uwagę, że nie w każdej sytuacji będzie ta kwota pełna. Jest traktowana proporcjonalnie w skali roku. Gdy na przykład rozpoczniemy prowadzenie działalności w lipcu, to limit ten wyniesie już 100 000 zł. Trzeba pamiętać, że rejestracja nie jest możliwa w trakcie miesiąca. Należy tego dokonać za pomocą formularza VAT-R od pierwszego dnia kolejnego. Jeżeli jednak w trakcie miesiąca przekroczymy kwotę zwolnienia, to trzeba się zgłosić od razu.

Przeczytaj więcej na blogu:
https://www.infakt.pl/blog/

Załóż firmę lub zleć księgowość:
https://www.infakt.pl/

Комментарии

Информация по комментариям в разработке