В українській кухні є традиційні страви, завдяки яким її упізнають. А якщо заглибитися в кулінарні традиції, то знайдуться такі назви і рецепти, які вас приємно здивують.
Український борщ
Це символ української кухні, страва, що має характерний насичений черво-пурпуровий колір завдяки використанню буряку та томату. Неодмінними інгредієнтами є капуста, цибуля, картопля та морква. Для смаку рекомендовано використовувати часник та жирне м'ясо. Подається страва зі сметаною, часником та пампушками.
Вареники
Мабуть в кожній українській сім’ї вміють готувати або полюбляють коштувати вареники. Українські вареники готують з найрізноманітнішими начинками: із вишнями чи полуницею, з тушкованою капустою, з м’ясом, картоплею, яйцями із зеленню, творогом чи навіть з грибами. Незалежно від виду начинки, вареники — одна з безпрограшних українських страв, яка популярна як за буденним, так і святковим столом.
Банош
Якщо ви подорожуватимете Західною Україною, неодмінно скуштуйте родзинку місцевої гуцульської кухні — банош. Ароматна каша з кукурудзяного борошна, зварена на молоці та заправлена вершками — смакота, від якої важко відмовитись. Подається страва із шкварками, грибами, цибулею та овечою бринзою. Якщо прагнете відчути справжній смак баноша, прослідкуйте, щоб його готували у чавунному казані на вогнищі.
Голубці
Голубці - одна із страв спражньої української кухні. Важко встояти перед смачними українськими голубцями, заправленими овочевою підливою! Тільки уявіть ніжну начинку із рису та м’яса, заправлену спеціями та просмаженою цибулею з морквою, загорнуту в тонке листя винограду та протушковану в соковитій підливі! Замінити листя винограду можна пелюстками білокачанної капусти або ж перцями. До страви подається сметана, яка доповнює неймовірний смак українських голубців.
Картопляні драники
Одна з простих та популярних страв — картопляні драники. Вони готуються з тертої картоплі, яку підсмажують у вигляді млинців на сковороді. При бажанні можна додати творожну, м’ясну чи грибну начинку — з будь-яким варіантом страва буде ситною та смачною! Подають драники зі сметаною, що дає страві неперевершеного смаку.
Полтавські галушки
«Полтавськими галушками» часто називають жителів однойменної області – настільки пізнаваною стала їхня регіональна страва. Галушки бувають як без начинки, так і з м'ясом, печінкою, грибами.
Домашня ковбаса
В кожному українському селі не тільки знають, але і вміють готувати надзвичайно ситну та смачну страву — домашню ковбасу. Вона готується зі свинячих кишок, начинених перемолотим м’ясом, салом із сіллю та спеціями. Спосіб приготування ковбас важко назвати естетичним, проте приготована страва — родзинка кожного багато накритого українського столу. Підсмажена домашня ковбаса добре смакує з любим гарніром та свіжими овочами.
Українське Сало
Дуже смачна страва української кухні — сало — продукт довгожителів України! Продукт калорійний, проте містить корисні жирні кислоти, які позитивно впливають на здоров’я. Тому у невеликій кількісті воно не лише ситне й смачне, але й корисне. Споживають сало порізаним шматочками. Сало, перетерте з часником чи укропом, намазують на хліб. Така закуска смакує зі свіжим чи засоленим огірком, цибулею чи помідорами.
Холодець
Холодець — старовинне блюдо, яке входить до переліку кращих страв української кухні. Готується просто, але тривалий час. Різні частини свинини з кістками варять декілька годин, а потім роблять з них заливне. Щоб страва була більш смачною, її подають в охолодженому вигляді із хріном чи гірчицею.
Крученики
М'ясні рулети зі свинячої чи яловичої вирізки. М'ясо нарізають тонкими шматочками. відбивають та загортають в нього начинку з грибів, варених яєць із зеленню, рису. Далі їх обсмажують й тушкують до готовності на невеликому вогні. Для тих, хто «за» нестандартні смаки, варто спробувати волинські крученики з квашеної капусти та з куркою та чорносливом.
Информация по комментариям в разработке