Zámecké divadlo Český Krumlov

Описание к видео Zámecké divadlo Český Krumlov

Velkolepý hradní a zámecký komplex, součást památky UNESCO, vznikal od 13. století. Za Eggenbergů v 17. století bylo postaveno i zámecké divadlo, ve kterém účinkoval profesionální herecký soubor. Dnešní podobu získalo až při přestavbě za Josefa Adama Schwarzenberga v 60. letech 18. století. Na vnitřním vybavení a výzdobě pracovali převážně vídeňští umělci v letech 1766–1767. V 18. století se v divadle konala soukromá představení knížecí rodiny, v 19. století tu vystupovaly i kočovné společnosti. Jedno z nejstarších a nejlépe dochovaných divadel v Evropě se zachovalo téměř v původním stavu včetně jevištní techniky a osvětlení, dekorací, rekvizit a kostýmů. Po náročném restaurování je od roku 1996 přístupné návštěvníkům. Příležitostná studijní představení umožňují prožít neopakovatelný zážitek barokního divadla v autentických podmínkách. Divadlo je přístupné s průvodcem jako samostatná prohlídková trasa.

Zámecké divadlo ∙ Zámek 59, 380 01 Český Krumlov ∙ Česká republika
Tel.: (+420) 380 704 721 ∙ E-mail: [email protected] ∙ www.zamek-ceskykrumlov.eu
Prohlídky: 10, 11, 13, 14 a 15 (květen–říjen) ∙ max. 20 osob

Historie
Ferdinand Runk, Pohled na zámek Český Krumlov (1824), vlevo vzadu zámecké divadlo. Pohled na českokrumlovský zámek se od začátku 19. století příliš nezměnil.
Plán staršího eggenberského divadla postaveného po roce 1680 s návrhem úprav, asi z roku 1756. Plán vznikl při přípravě přestavby starého divadla, které bylo ve špatném stavu, do dnešní podoby.
Obnova divadla trvala od jeho uzavření v roce 1966 více než třicet let. Jeviště v roce 1990.
Pohled na 5. nádvoří s divadlem ze zámecké galerie. Nenápadná budova zvenčí ničím neupozorňuje na to, jaké poklady se skrývají uvnitř.
Plán úprav krovu zámeckého divadla z roku 1879. Podepření prověšených trámů krovu bylo jedinou větší změnou v divadle v 19. století.

Technika
Tři propadla v podlaze, jejichž obsluhu usnadňují kamenná protizávaží, slouží k nečekanému vynoření nebo naopak zmizení herce na jevišti.
Divadlo osvětlovaly v 18. století olejové nebo tukové lampičky a svíčky. Dnešní elektrické osvětlení se snaží původní charakter důmyslného osvětlení alespoň napodobit.
Mašinérie v provazišti k ovládání výměny dekorací. Provazy od rumpálů vedou k dekoracím zavěšeným nad jevištěm.
Hlavní rumpál pod jevištěm ovládá výměnu bočních kulis. Ty se připevňují na pojízdné rámy procházející z podjeviští štěrbinami v podlaze nahoru na jeviště.
Prospekty a sufity jsou umístěny ve stísněném prostoru provaziště nad jevištěm a kromě nich se sem musí vejít i sufitové osvětlení.

Dekorace
V bohatém souboru scénických a hereckých rekvizit najdeme také kramářský vozík (včetně malovaného zboží uvnitř).
Ve sbírkách divadla je i více než 150 kostýmů z doby od konce 17. do začátku 20. století. Při představeních se používají například repliky původních muzikantských livrejí.
Častou součástí vybavení divadla 18. století byl stroj na vlnobití. Ten českokrumlovský byl podle dochovaných fragmentů rekonstruován v roce 2006.
Opona, namalovaná stejně jako velká část dekorací před dokončením přestavby divadla v roce 1766, představuje typický alegorický výjev: amorci s atributy a bohyně Pallas Athéna oslavují svobodná umění.
Bohatý soubor dekorací umožňuje předvést na jevišti všechna prostředí typická pro divadlo druhé poloviny 18. století, například ulici nebo náměstí.

text: Jiří Bláha

Комментарии

Информация по комментариям в разработке