Wrzesień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 16.09 - 22.09. Prace ogrodnicze we wrześniu

Описание к видео Wrzesień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 16.09 - 22.09. Prace ogrodnicze we wrześniu

Kolejny wrześniowy tydzień rozpoczynamy kolejnym filmem z cyklu "Tydzień w Ogrodzie" i jak zawsze w poniedziałek, zapraszamy na garść informacji o tym, co warto zrobić w ogrodzie w nadchodzących dniach. Dobrego tygodnia!
„Gdy wrzesień bez deszczów będzie, w zimie wiatrów pełno wszędzie”
Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”...
… który zapowiada się ciepło i słonecznie po deszczowym i chłodniejszym poprzednim tygodniu. Warto przyjrzeć się roślinom podatnym na choroby grzybowe, takim jak np. pomidory czy warzywa dyniowate i sprawdzić czy nie widać niepokojących plam i nalotów. Jeżeli takie zauważymy możemy usunąć zainfekowane rośliny, jeżeli kończą już wegetację lub wykonać odpowiednie opryski, jeżeli liczymy jeszcze na zbiory.
W warzywnikach cały czas dojrzewają dynie jadalne, w ogrodowych i balkonowych dekoracjach możemy z kolei wykorzystać dynie ozdobne. Te z własnoręcznej uprawy lub też takie, jakie zakupiliśmy w sklepie ogrodniczym lub markecie. Dynie ozdobne przybierają niezwykle różnorodne kolory i kształty. Nadają kompozycjom jesiennego charakteru.
O tej porze już coraz bardziej myślimy o jesiennych balkonowych i tarasowych dekoracjach, zwłaszcza jeżeli ulewne deszcze negatywnie wpłynęły na nasze dotychczasowe letnie nasadzenia. Na sklepowych półkach królują teraz m.in. kwitnące wrzosy, a także złocienie, czyli chryzantemy w przeróżnych odmianach. Dzięki nim również ta pora roku staje się piękna, kwitnąca i kolorowa.
Tym bardziej, że roślinne dekoracje możemy przygotowywać nie tylko z okazów kwitnących, ale także owocujących oraz takich, które mają wspaniale przebarwiona liście. Przykładem mogą tu być miniaturowe papryczki czy kapusta ozdobna. Wspaniale prezentują się w zestawieniach z innymi roślinami oraz ozdobnymi dyniami. Gdy zrobi się mroźno, papryczkę można zabrać do domu, natomiast kapusta ozdobna jest odporna na mróz i będzie wspaniale prezentować się w zewnętrznych donicach aż do wiosny.
I pozostając w temacie warzyw przypominamy, że na warzywnych grządkach lub w większych donicach w dalszym ciągu możemy siać wiele roślin na poplony, takich jak np. sałata, rzodkiewki, szpinak, rzepa zimowa, roszponka, rokietta siewna i wiele roślin uprawianych na tzw. młode liście. Warto przedłużyć sobie warzywne zbiory.
Przypominamy również, że wczesna jesień to najlepsza pora na sadzenie drzew i krzewów owocowych. O tej porze warto posadzić też truskawki lub poziomki, jeżeli chcemy je mieć, a nie posadziliśmy ich w sierpniu. Zwłaszcza jeżeli udało nam się pozsyłać nowe sadzonki z rozłogów latem. Posadzone teraz z pewnością będą owocować już w przyszłym roku.
To także dobra pora na przesadzanie, rozsadzanie i rozmnażanie innych roślin ogrodowych, w tym ozdobnych bylin. Te, które kwitną wiosną i latem, możemy o tej porze podzielić i dzięki temu pozyskać nowe rośliny. Takie odmłodzenie przyda się np. liliowcom, floksom, skalnicom czy funkiom. Wykopujemy je i rozdzielamy, w zależności od gatunku i rośliny, nożem, sekatorem lub rękoma, po czym sadzimy w nowo wybrane miejsca na taką samą głębokość, na jakiej rosły do tej pory. Po posadzeniu, dokładnie je podlewamy.
Życzymy cudownego tygodnia! Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień. Zapraszamy też do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :
Facebook :   / izabella.schick  
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram :   / ogrod_na_co_dzien  

#tydzień #kalendarium #wrzesień #planowanie #porady #poradnik #porada #ogródek #ogród #działka #ogrod_na_co_dzień

Комментарии

Информация по комментариям в разработке