Davus pentaloris, Guatemalan Tiger Rump, a po polsku mówiąc ptasznik tygrysi.
Jak angielska nazwa wskazuje, ptasznik ten zamieszkuje Guatemalę oraz północną część Meksyku, czyli ciepłe klimaty. Gniazda urządza sobie w norach które znajdzie, bądź też wykopie. Warto tą informację zapamiętać, ponieważ przyda się gdy będziemy mówić o terrarium.
Jak widzicie, ubarwienie jest bardzo ładne. Pomarańczowy karapaks, czarne odnóża oraz czarno pomarańczowe pasy na odwłoku, stąd też ta nazwa - Ptasznik Tygrysi. Pytasz o rozmiary, nie są one za bardzo duże, samiczki dorastają do 5 cm ciała i żyją do 11 lat, a samczyki oczywiście są mniejsze i żyją do jedynie 3 lata.
Jeśli jesteś początkującym, który ma chodź trochę doświadczenia i chcesz sobie kupić kolejnego ptasznika, to ten może znaleźć się na twojej liście życzeń, ponieważ jego metodą obronną są włoski parzące (poziomu trzeciego) z których i tak rzadko korzysta, a jeśli zostaniesz dziabnięty to i tak na zwyczajnym bólu i lekkim odrętwieniu okolic ukąszenia się skończy. Ale i tak najbardziej woli uciec.
W teorii możemy trzymać te ptaszniki parami czy też w grupach ale odradzamy, ponieważ ten gatunek ma tendencje kanibalistyczne dlatego też..
Pojemnik, bądź też małe terrarium np. 30x30x30 cm dla pojedynczego dorosłego osobnika powinno zawierać sporą ilość torfu, by ptasznik mógł sobie na spokojnie kopać norę. 24-26 stopni oraz 80% wilgotności będzie odpowiednie, dlatego polecamy zraszać co kilka dni, bądź zainstalować naczynie z wodą, lecz pamiętajmy by nie było zbyt głębokie. Do dekoracji możemy użyć płat kory dębu korkowego, roślinki, w sumie co chcemy. Tylko pamiętajcie, że po czasie prawie całe terrarium zostanie pokryte pajęczyną.
Zgłodnieliście? Nie? No cóż.. ale jeśli wasz malutki ptasznik zgłodnieje, karmimy go nielotnymi muszkami owocówkami, czy też wylęgiem świerszcza bananowego. Jeśli wasze osobniki będą już większe, to zwykłe, dorosłe świerszczyki będą już odpowiednie.
Podjedzone? To świetnie! Wiecie już co i jak, dlatego piszcie w komentarzach, czy będziecie kupować sobie tygryska.
-------------------------------------------------------------------------------
Żadne zwierzę nie ucierpiało podczas nagrań
00:00 - Nazwy i zamieszkiwanie
00:29 - Wygląd
00:40 - Rozmiar i długość życia
00:54 - Metody obrony
1:23 - Czy można go trzymać w grupach?
1:33 - Terrarium
2:20 - Karmienie
2:39 - Koniec
2:58 - Wycięte sceny
Информация по комментариям в разработке