Muzeum Laurensa Hammonda otwarte – ITV Kielce

Описание к видео Muzeum Laurensa Hammonda otwarte – ITV Kielce

Pierwsze w Polsce i zarazem w Europie Muzeum Laurensa Hammonda otwarto w Kielcach. Jest ono oddziałem Muzeum Zabawek i Zabawy. Do powstania tej wyjątkowej placówki przyczyniły się dwie osoby Paweł Wawrzeńczyk, kielecki kolekcjoner i Wojciech Lubawski, prezydent Kielc.
W muzeum prezentowanych jest kilkadziesiąt kultowych modeli instrumentów, na których swoje palce kładło wielu znakomitych artystów jak np. Thijs van Leer z Focus, John Lord z Deep Purple czy Keith Emerson z tercetu Emerson, Lake and Palmer. Także w Polsce mamy kilku wybitnych “hammondzistów”. Kilku z nich pojawiło się na uroczystości otwarcia muzeum i zagrało na najbardziej chyba znanym modelu Leslie. Wśród nich znaleźli się Józef Skrzek, Władysław Komendarek, Andrzej Zieliński i Krzysztof Sadowski. Ci dwaj ostatni opowiedzieli nam o kulisach pierwszych spotkań z organami Hammonda. Dla Andrzeja Zielińskiego było to po koncercie George Fame’a w połowie lat 60 w Sali Kongresowej w Warszawie.
Dla znakomitego jazzmana Krzysztofa Sadowskiego inspiracją stał się amerykański klawiszowiec James Oscar Smith.
Warto pamiętać, że muzeum kryje w swoich zbiorach także inne eksponaty, jak np. kolekcję zegarów elektrycznych. A samego Laurensa Hammonda śmiało można nazwać przykładem typowego amerykańskiego geniusza.
Otwarcie muzeum tego amerykańskiego wynalazcy zbiegło się w czasie z drugą edycją Laurens Hammond Festiwal pro memoria. Przez dwa dni w Kieleckim Centrum Kultury odbywały się koncerty znakomitych wirtuozów organów Hammonda i nie tylko. Pierwszego dnia na małej scenie zaprezentowała się Silesian Hammond Group z wokalistką Joanna Kaniewską. Drugiego na dużej scenie jako pierwsi wystąpili Michał Wierba z Ronnim Burrage. Ten drugi jako młody muzyk współpracował m.in. z Dukem Ellingtonem i McCoy Tynerem. Na finał festiwalu wystąpiła legenda polskiego rocka progresywnego Józef Skrzek z zespołem. W ich wykonaniu obok słynnego „Z miłości jestem” usłyszeliśmy projekt „Józefina”.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке