7 ELKÉPESZTŐ REJTÉLY AZ ÓKORBÓL

Описание к видео 7 ELKÉPESZTŐ REJTÉLY AZ ÓKORBÓL

Csatlakozz te is a csatorna tagjaihoz és akár részt vehetsz egy videó elkészítésében is! 👉    / tizeslista  

Próbáld ki te is a Rackhost-ot most 3.000 Ft kedvezménnyel, de siess, mert csak az első 100 regisztrálónak jár az ajánlat! https://www.rackhost.hu/referral/coup...

Vajon tényleg földönkívülieknek köszönhetjük a Nazca-vonalakat? Az inkák meg már az ókorban is agysebészkedtek?

Instán is fent vagyunk:   / tizeslista  
Tízes lista Facebook:   / tizeslista  

0:00 Intro
0:18 A Nazca vonalak

Az ókor egyik legnagyobb rejtélyét a perui síkságon található Nazca vonalak jelentik, amik Limától kb 400 km-re, délre fekszenek. Abban alapvetően nem lenne semmi érdekes, hogy valakik hosszú vonalakat vagy mintákat véstek a földbe. A Nazca vonalak és motívumok viszont több száz méteresek, sőt némelyik közel 50 km hosszú. Olyan hatalmasak, hogy csak a levegőből láthatóak egységes képként.

2:49 Horogkereszt

A horogkeresztről szinte mindenkinek a nácik jutnak először eszébe. De tudtad, hogy nem ők használták először ezt a szimbólumot? Ők szimplán csak átvették azt a jelképet, amit már az ókorban is használt az emberiség, méghozzá teljesen más értelmezésben. A horogkereszt, más néven szvasztika ugyanis a szanszkrit nyelvből, Eurázsia területéről származik és jó közérzetet jelent.

4:25 Részeg döntéshozás

Az alkoholt már az ókori időkben sem vetették meg, sőt. Hérodotosz, az ókori görög történész egyik írásából kiderül, hogy a perzsák a vitáik során a fontos kérdésekben részegen döntöttek. Mielőtt összeült volna a tanács megvitatni a napirenden lévő témákat, jól berúgtak és csak ezután hoztak döntést. Másnap, amikor már mindenki kijózanodott megint összeültek és megbeszélték az előző esti döntésüket. Ekkor vagy megerősítették a részeg önmagukat, vagy el is vethették a döntést, ha józan fejjel már másképp látták a dolgokat.

5:59 Inka agysebészek

Azt hihetnénk, hogy a modern orvostudomány és orvostechnológia megjelenése előtt komolyabb beavatkozásokat nem végeztek embereken, legalábbis nem túl sikeresen. Az ókori inka sebészekről készült kutatás viszont ennek ellenkezőjére utal. Úgy tűnik, hogy ők már akkoriban is gyakran és sikeresen kezelték a fejsérüléseket úgy, hogy eltávolították a koponya egy kisebb részét. Elég durván hangzik, főleg, hogy akkoriban még nem létezett altatás vagy érzéstelenítés, úgyhogy a sérülteknek nem volt éppen kellemes élmény.

7:00 Nők az ókorban

A nők jogai a történelem során elég sokat változtak. A legtöbb országban sok-sok évvel ezelőtt majdnem a nulláról indultak és az idő előrehaladtával, ahogy fejlődött a társadalom egyre több jogot kaptak. Az ókori Egyiptomban érdekes módon ez teljesen másképp volt.

8:38 Macskák Egyiptomban

És ha már Egyiptom beszéljünk a nők mellett a macskákról is, mert ezzel kapcsolatban nagyon el van tévedve a legtöbb ember. Az ókori egyiptomiak macskaőrületéről mind tudunk, az viszont valószínűleg nem teljesen világos, hogy miről is szólt ez pontosan. Ugyanis nem arról van szó, hogy annyira imádták volna a cicákat. Az egyiptomiak sokkal inkább bizonyos istenségekkel társították az állatot.

9:52 Ókori szájhigiénia

Ha hiszed, ha nem, már az ókori civilizációk némelyike is foglalkozott a szájhigiéniával. Az egyiptomiak, görögök, a rómaiak és a kínaiak például különböző összetevőből készült fogkrémekkel tisztították fogaikat és tették kellemesebbé a leheletüket. A görögök és rómaiak például zúzott csontból és osztrigahéjból készítettek fogkrémet, míg a kínai kultúrában ginzenget, gyógynövényeket és sót használtak, az egyiptomiak pedig kősót, szárított íriszvirágot, borsot és mentát kevertek össze egy kevés vízzel.

Források: https://pastebin.com/n27GmRS4

Intro zene: https://motionarray.com/royalty-free-...

Zene a videó alatt: https://audiojungle.net/item/stylish-...

Outro zene: Cold Funk - Funkorama by Kevin MacLeod is licensed under a Creative Commons Attribution license (https://creativecommons.org/licenses/...)

Szöveg: Zoltán Eszter
#ókor #rejtély #tízeslista

Комментарии

Информация по комментариям в разработке