Milan Kundera: A lét elviselhetetlen könnyűsége (KÖNYVAJÁNLÓ)

Описание к видео Milan Kundera: A lét elviselhetetlen könnyűsége (KÖNYVAJÁNLÓ)

Ha tetszett a videó, lájkold, és iratkozz fel a csatornára! (Ha rányomsz a csengő ikonra, akkor kapsz értesítéseket az új videókról.)

Kövesd a Négy Fal Között Olvasókört Facebookon és Instagramon (@balazs.kereszt) is!

Kapcsolódó videók:
Kafka: Az átváltozás -    • Franz Kafka:  Az átváltozás KÖNYVAJÁNLÓ  
Hemingway: Az öreg halász és a tenger -    • Ernest Hemingway:  Az öreg halász és ...  
Gabriel García Márquez: Szerelem a kolera idején:    • Gabriel García Márquez: Szerelem a ko...  

#literature #kundera #booktube

Bevezető (0:00)
Veszedelmes viszonyok (03:47)
A történelem viharában (07:23)
Könnyű és nehéz (11:43)
Ki beszél? (21:54)
Posztmodern? (31:12)
Bélügyek (38:24)
Zárszó (49:27)

A lét elviselhetetlen könnyűségének fülszövege:

Milan ​Kundera talán leghíresebb, ma sem halványuló népszerűségű regénye sztori és filozófiai-történelmi-politikai eszmefuttatások mesteri ötvözete, amely azonban mindig megőrzi szépirodalmi jellegét. Főhőse egy jó nevű sebész, Tomáš, nagy szoknyabolond, naponta váltogatja szeretőit. S egy szép nap e Don Juan-i figura mögött felsejlik egy másik legendás férfialak, Trisztán; hősünk beleszeret egy kisvárosi pincérnőbe, Terezába, és feleségül veszi. Korábbi gazdag és mozgalmas szexuális életéről azonban nem tud és nem akar lemondani, jóllehet ezzel elmondhatatlan fájdalmat okoz az egyetlen valóban szeretett lénynek. Tomáš ellentmondásos alakja mögé pedig Kundera a „prágai tavasz” eseményeit, majd 1968 drámáját, az orosz inváziót, az első napok euforisztikus gyűlöletét, végül a „normalizáció” éveinek megaláztatásait rajzolja fel háttérnek.

Miféle sors, milyen jövő várhat itt Tomášra, Terezára vagy épp Sabinára, a festőnőre, Tomáš egyik szeretőjére? Megoldás-e, ha az emigráns megszabadul minden kötöttségtől? Hiszen súlya csak annak van, ami örökkévaló vagy örökkön ismétlődik. Az egyének és a nemzetek sorsa nem ilyen. Az igazi dráma azonban – mondja Kundera – nem a súlyosság, hanem a könnyűség drámája: hogy minden feledésbe merül, és semmi sem tehető jóvá. Hogy a jóvátétel, a bosszú vagy a megbocsátás szerepét a feledés veszi át.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке