Gry dalekowschodnie – kendama, część 1

Описание к видео Gry dalekowschodnie – kendama, część 1

W drugim odcinku cyklu o grach dalekowschodnich nasz Edukator przedstawi grę o nazwie kendama. Ta prosta w kształcie zabawka stanowi bardzo interesujące narzędzie edukacyjne, z którego często korzystamy podczas różnych muzealnych pokazów i wydarzeń.

Kendama (jap. けん玉, „miecz [i] kula”) to odmiana drewnianej zręcznościowej zabawki, której prototyp znany pod nazwą bilboquet pochodzi z Francji. Gra pojawiła się w Japonii w ostatnim ćwierćwieczu XVIII wieku docierając do kraju przez port w Nagasaki. Cieszący się coraz większą popularnością żonglerski gadżet doczekał się z biegiem czasu całkiem nowej wersji. Odmieniona gra pod nazwą Nichigetsu Ball („Kula Słońca i Księżyca”) została wprowadzona do sprzedaży od 1919 roku. Kształt kuli przypominał tarczę słoneczną, natomiast lekko zakrzywione brzegi kubeczków wyglądały niczym księżycowe rogaliki. Zalety zabawki dostrzegło też japońskie Ministerstwo Edukacji przedstawiając jej zalety w raporcie opublikowanym w 1876 roku. Współczesnego kształtu kendama nabrała po 1975 roku, kiedy za sprawą popularnego autora książek dla dzieci Kazuo Fujiwary założono Japanese Kendama Association (JKA). Dzięki działalności związku udało się ujednolicić wszystkie triki i stworzyć jednakowe zasady rozgrywki. Działania JKA pozwoliły rozwijać kendamę jako dyscyplinę sportową wśród młodzieży i dorosłych. Gra została dodatkowo spopularyzowana przez serial animowany „Yattāman” emitowany w latach 1977–79.

Mimo że kendama to zabawka jednoosobowa, to doskonale sprawdza się również kiedy gra prowadzona jest w większym gronie. Przynosi wiele radości za każdym razem, kiedy uda nam się wykonać kolejny trik. Opanowanie kendamy nie domaga się od zawodników żadnych szczególnych umiejętności. Jedyne wymagania to cierpliwość i wytrwałość w dążeniu do osiągnięcia celu. Żonglując kendamą bardzo szybko można uświadomić sobie, że osiągnięcie założonych celów jest dużo łatwiejsze niż może nam się wydawać na początku.

W drugim odcinku serii poznacie podstawowe zasady gry. Dowiecie się jaką przybrać pozycję w grze, jak dobrać właściwy uchwyt do konkretnego triku, a także poznacie kilka podstawowych sztuczek.

© Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
www.manggha.pl

Комментарии

Информация по комментариям в разработке