Niewydolność żylna i żylaki - jak szybko sobie pomóc. Zmiany w życiu i najzdrowsze produkty

Описание к видео Niewydolność żylna i żylaki - jak szybko sobie pomóc. Zmiany w życiu i najzdrowsze produkty

To jedna z najczęściej rozpoznawanych schorzeń układu naczyniowego, czyli przewlekła niewydolność (choroba) żylna – bardzo częsta przypadłość w krajach wysokorozwiniętych, jak się okazuje znaczenie częstsza niż w krajach rozwijających się, co potwierdza udział stylu życia w rozwoju i progresji tej choroby. Jak objawia się przewlekła choroba żylna? W pierwszej kolejności drobne żyłki, potocznie pajączki naczyniowe, tzw. teleangiektazje na nogach – rozszerzenia drobnych naczyń krwionośnych widoczne na skórze. Ponadto żylaki kończyn dolnych, obrzęki kończyn dolnych, bardziej zaawansowana forma – owrzodzenia podudzi, niewydolność żylna – poważne kalectwo.

Objawy u osoby chorej: uczucie ciężkich nóg, palenia i rozpierania w nogach, ustępujące po odpoczynku zwłaszcza z uniesionymi nogami; obrzęki – początkowo stóp i kostek, a następnie mogą sięgać nawet do kolan; kurczowe bóle łydek, które nasilają się w szczególności podczas upałów, ale także w nocy i w trakcie długiego stania lub siedzenia; ból wzdłuż przebiegu żyły; uczucie niespokojnych nóg; parestezje (drętwienia/mrowienia); świąd skóry. Pozdrawiam, dr Angelika Kargulewicz.

📷 MÓJ IG:
dr_angelika_kargulewicz

🎓 KRÓTKO O MNIE:
Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Wykładowca uniwersytecki nauk o żywieniu. Autorka prac poglądowych i oryginalnych z zakresu dietetyki i żywienia człowieka publikowanych w periodykach polskich i zagranicznych, w tym: „Experimental & Clinical Cardiology”, „European Review for Medical and Pharmacological Sciences”, „Annals of Agricultural and Environmental Medicine”, „Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry” (BMJ), „Przegląd Gastroenterologiczny”, „Archives of Medical Science”, „Polish Journal of Nutrition”, „Gastroenterologia Polska”, „Geriatria”, „Pielęgniarstwo Polskie”, „Forum Zaburzeń Metabolicznych”, „Nowiny Lekarskie”.

Tutaj można/było mnie spotkać: Poradnia Termedica, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, Wyższa Szkoła Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu, Uniwersytet SWPS (kierunek Psychodietetyka) w Poznaniu, Wyższa Szkoła Uni-Terra w Poznaniu, Stowarzyszenie Ludzi III Wieku Świerczewski Krąg oraz Wolontariat Wielkopolski.

Na co dzień prowadzę poradnictwo żywieniowe i edukację w zakresie optymalnego sposobu żywienia. Jestem redaktorką prowadzącą w redakcji czasopisma o zdrowym odżywianiu: „Food Forum”, autorką publikacji naukowych z zakresu dietetyki klinicznej i artykułów popularnonaukowych.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке