1. Частина перша: бойовий стрес та знеболення

Описание к видео 1. Частина перша: бойовий стрес та знеболення

Підписуйтесь на наш TG канал: https://t.me/sprotyvg7ua

Що таке стрес, та бойовий стрес, як він діє на відчуття болю та наше сприйняття.

В цьому відео йтиме мова про те, як наш організм вмикає стрес реакцію, чому це саме реакція на нові умови, та як це поєднується у стан, що відчуває військовослужбовець на війні - бойовий стрес.

Для цієї реакції, - стресу, - характерна зміна роботи всіх систем нашого організму. Ця зміна може бути настільки радикальною, що негативно вплине на нашу бойову ефективність. Добре було би знати, як ми можемо компенсувати таку дію стресу.

Але навіть якщо прояви нашої стрес реакції і не становлять прямої небезпеки, проте можуть бути доволі сильно збентежити недосвідченого військового, а бій це не те місце де треба дивуватися. тож про них теж краще дізнатися заздалегідь.

“ТАХІПСИХІЯ — СПОТВОРЕНЕ СПРИЙНЯТТЯ ХОДУ ЧАСУ.

«Навпроти мене сидів Кандела. Він сидів спиною до противника, і я побачив, як в уповільнених зйомках, почав тріскатися і розходитися бетон біля його голови. Внутрішній голос мені сказав: “Опусти голову вниз, інакше потрапить в обличчя”».
(с) М. Музика, А. Пальваль, П. Потєхін «Саур-Могила: воєнні щоденники»

Судячи з досліджень, проведених серед поліцейських (як, наприклад, у роботі Алексіс Артволь та Лорена Крістенсена «Вогонь на ураження» (Deadly Force Encounters)) та ряду опитувань цивільних, які пережили екстремальні ситуації, ефект уповільненого часу — тахіпсихія — один з найбільш розповсюджених і зустрічається найчастіше. Підтвердження тому надійшло з поширенням в роботі поліції натільних камер. Патрульний, який брав участь у перестрілці, описує, що він рухався дуже повільно, а на записі ми бачимо, що минуло лише кілька секунд.

Важливо розуміти, що цей ефект не можна використати для прискорення своєї реакції, все ж ми не у фільмі «Матриця». Та буває і навпаки, коли час стискається і солдату здається, що перестрілка тривала кілька хвилин замість годинного бою. Такий ефект часто зустрічається у показаннях жертв зґвалтування. Багатогодинні тортури описувалися жертвою (жінкою чи чоловіком) як лічені хвилини. У цьому вбачають роботу охоронних механізмів психіки.

Від себе ж можу зазначити, що група офіцерів, які більше ніж півгодини перебували у стресових умовах, пов’язаних з моральним виснаженням та фізичним болем, після того, як усе скінчилося, описували події, як відрізок часу від трьох до дев’яти хвилин.

«Знаєте, в бою одні миті — це вічність. Інші ж, які насправді тяглися хвилини чи години, пробігають, як секунди». (с) В. Сухаревський в інтерв’ю «Своя війна»

Широке поширення ефекту вповільненого часу засвідчується ще й тим, наскільки часто його показують в кінематографі, перетворивши практично на кліше. Ось як у своїй книзі «Непростий день» це описує Марк Овен, один із військових елітного загону DEVGRU , задачею якого була ліквідація Усами Бен Ладена:
«Тепер залишалося тільки сподіватися, що вертоліт не впаде на бік і не перерубає мені ноги. Час наче зупинився. Я спробував викинути з голови думки про майбутню аварію».

«Праворуч було чути черги з АК47. Вочевидь, Філ дістався до ворога. Мій спринт тривав всього лише кілька секунд, але час для мене наче уповільнився, як у телеповторі. Коли я був уже менше ніж за сто метрів від копиці, з-за неї висунулася голова». (с) М. Овен, К. Морер «Непростий день»

Цитата із книги “Броньований Розум: бойовий стрес та психологія екстремальних ситуацій”.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке