Ryszard Gerliński – urodzony we Lwowie, członek kabaretu kresowego Paka Rycha

Описание к видео Ryszard Gerliński – urodzony we Lwowie, członek kabaretu kresowego Paka Rycha

Ryszard Gerliński – urodzony we Lwowie, członek kabaretu kresowego Paka Rycha, niezrównany w odtwarzaniu klimatu Lwowa i jego tradycji i kultury:

"Wiemy wszyscy, że druga wojna światowa zakończyła się zmianą granic, co spowodowało, że Kresowiacy zostali wysiedleni ze swojej ziemi i wywiezieni na zachód, między innymi do Bytomia. Tu byli widoczni w różnych dziedzinach życia miasta. Ze względu na udział lwowiaków – zawodników Pogoni Lwów w klubie piłkarskim Polonii Bytom, klub odziedziczył herb i barwy Pogoni, a nazwę „Polonia” przyjął od przedwojennego Towarzystwa Sportowego, działającego w Bytomiu.

Mówi się, że w czasie repatryjacji inteligencja lwowska pojechała do Wrocławia, a w Bytomiu pozostały batiary. To oczywiście nieprawda. Najlepszym przykładem jest Opera Śląska w Bytomiu. Zespół tworzony i kierowany przez Adama Didura, absolwenta lwowskiej Akademii Muzycznej, składał się z młodych utalentowanych artystów, w większości pochodzących z Opery Lwowskiej, a byli to tacy sławni soliści, jak: Andrzej Solski, Maria Popowicz, Zofia Czepielówna, Władysław Szeptycki, Franciszek Arno, Jadwiga Lachetówna i wielu innych. Ci artyści wzięli udział w premierze „Halki” Moniuszki 14 czerwca 1945 roku i to wydarzenie przyjmuje się jako datę powstania Opery Śląskiej.

Wpływ lwowiaków na wydarzania po drugiej wojnie światowej jest znaczny. W różnych dziedzinach gospodarki inżynierowie i inni fachowcy mieli swój niewątpliwy udział i zasługi. Trudno tu wszystkich wymieniać. Warto jednak przypomnieć, że wielu bytomian bardzo ciepło wspomina swojego nauczyciela w szkole czy profesora na uczelni, który był lwowiakiem.

Chciałbym wspomnieć jeszcze o jednym fenomenie Bytomia związanym z Kresami. Otóż nie ma w Polsce drugiej miejscowości, gdzie funkcjonowałoby jednoczenie pięć zespołów z repertuarem lwowskim, dokładniej mówiąc, cztery zespoły i jeden indywidualnie prezentujący się artysta. A były to w kolejności powstawania: lwowski kabaret Paca Łycha z tymczasową siedzibą w Bytomiu, Bajbus, indywidualnie występujący Kazimierz Tarnawski, Teatrzyk Mały bez Granic, Kabaret Kresowy Paka Rycha i Tyligentne Batiary."

#Bytom #Lwow #historia #wojna #przesiedlenia #lwowiacy #podcast #kabaret #ludzie

Комментарии

Информация по комментариям в разработке