На Малка Богородица в Голешово

Описание к видео На Малка Богородица в Голешово

Голешово. В това живописно и будно някога село сега вместо хорска глъч се дочува по-често песен на птици. Преди години тук са живели 1000 -- 1500 души, а сега едва 40-50. Но на 8 септември, когато е денят на Св. Богородица, или по-известна като Малка Богородица, Голешово сякаш се събужда от своя тежък и продължителен сън и селото отново е пълно с хора, дошли от всички краища на България, където има голешовалии и по цялото село се носи ухание на печено агне.

За празника, който се честваше в Голешово, има три повода. Първият - денят на рождението на Света Богородица, вторият - 110 години от сражението на четата на поета и революционер Яворов в селото и 110 години от Илинденско -- преображенското въстание.

Официалното честване започна още на 7 септември в събота привечер, ден преди Малка Богородица , което съвпада и с храмовия празник на селото. За празника бяха дошли гости от Чирпан, където е и родния дом на поета -- революционер. Най-голямата слава и символ на Чирпан е поетът Пейо Яворов. От родния град на поета бяха дошли и ученици от театрална трупа в града, които се включиха в тържествата с рецитал на стихотворения и малка постановка. Разказано беше и за битката на четата на Яворов с турски военни. След сраженията четата на поета се укрила в селска плевня, където се скрили и пренощували, а на сутринта успели да се измъкнат без никой да ги види от селото. В същата историческа и емблематична плевня, която в момента след реставрация е музей, Яворов получил вестта за убийството на Гоце Делчев.

Венци бяха поднесени пред паметника на Стойо Хаджиев от Голешово, съратник на Яне Сандански, убит през 1924-та година от върховистите.

Да станат съпричастни със събитието специално бе поканен и хорът от туристическо дружество „Момини двори" град Гоце Делчев да се включи с няколко песни от богатия си репертоар. Не случайна е тази покана на представители от Гоце Делчев, тъй като преди 100 години градът се е казвал Неврокоп и поетът Пейо Яворов е бил негов първи кмет след освобождението.

Програмата продължи с много музика и танци до късно вечерта.

На следващата сутрин бе отслужена Света Литургия в храма Рождество Богородично, който се намира малко над самото село. Няколко казана с курбан бяха раздадени за здраве.

Малко от останалите местни жители с тъга споделиха, че за съжаление този празник е единственият ден в годината, в който има причина да се напълни селото, за да се видят със своите деца и внуци.
Организатори на тържествата са кметство Голешово, НПО „Голешовски корени" и туристическо дружество „Славянка", с. Петрово.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке