Rozluźnianie mięśniowo - powięziowe

Описание к видео Rozluźnianie mięśniowo - powięziowe

Co to jest rozluźnianie mięśniowo- powięziowe?
Technika rozluźniania mięśniowo- powięziowego jest jedną z najskuteczniejszych form rozluźniania układu powięziowego lub mięśniowo- powięziowego, przy czym - w przeciwieństwie do wielu innych form terapii - wykonywana jest w sposób niezwykle subtelny i bezpieczny. Celem rozluźniania mięśniowo- powięziowego, nazywanego “uwalnianiem” mięśniowo- powięziowym [ang. myofascial release], jest usunięcie restrykcji tkankowych w ciele. W rozluźnianiu mięśniowo- powięziowym nie koncentrujemy się na miejscu bólu lecz na zaburzeniach w układzie powięziowym. Podstawą tej terapii jest badanie palpacyjne i techniki manualne, wykonywane z dostosowaniem się do stanu klinicznego pacjenta.
Podczas trzydniowego szkolenia kursant nauczy się trafnego oceniania układu
powięziowego pod kątem występowania restrykcji, powstających wskutek stanów
zapalnych, unieruchomienia, przeciążeń, urazów czy nadmiernego napięcia emocjonalnego.
Uczestnictwo w kursie rozwija umiejętności palpacyjne terapeuty, uczy dostosowywania dotyku i technik manualnych do różnego rodzaju przypadków klinicznych.
U jakich pacjentów rozluźnianie mięśniowo-powięziowe jest skuteczne?
Nie zawsze stan kliniczny pacjenta pozwala na przeprowadzenie intensywnej
(bodźcowej) pracy terapeutycznej. Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe to jedna z
bezpieczniejszych technik, która zapewnia subtelność pracy z pacjentem i pozwala na
bieżącą obserwację reakcji ze strony układu nerwowego chorego.
Rozluźnianie mięśniowo- powięziowe z powodzeniem można wykorzystać w stanach ostrych oraz u pacjentów o dużej bolesności i wrażliwości uciskowej tkanek. Techniki te przydają się m. in. w sytuacji napięciowych bólów głowy, stanów pourazowych (np. po urazach szyjnego odcinka kręgosłupa typu “smagnięcia biczem”), w łokciu tenisisty, problemach bólowych barku (np. “zamrożony bark”), w bólach kręgosłupa oraz w wielu innych problemach narządu ruchu; terapia znajduje swoje zastosowanie zarówno w pracy z osobami starszymi, jak i z dziećmi.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке