ADHD u dorosłych. "Nie potrafią dłużej skupić się na jakiejś czynności"

Описание к видео ADHD u dorosłych. "Nie potrafią dłużej skupić się na jakiejś czynności"

ADHD kojarzy się głównie z dziećmi, ale te dzieci, kiedyś dorastają i wchodzą w relacje, również te intymne. Okazuje się, że stworzenie, a właściwie utrzymanie związku przez osobę neuroróżnorodną, jest bardzo trudne. Chyba, że spotka osobę, która zrozumie, że mózg osoby dorosłej z ADHD pracuje w sposób niekonwencjonalny. Czym jest ADHD? Jak funkcjonuje mózg osoby z ADHD? Dlaczego osobom dorosłym z ADHD tak trudno czasem odnaleźć się w związku? Na te pytania odpowiada Karolina Grzywacz, psycholożka, specjalizująca się w diagnozie i terapii osób dorosłych z ADHD.

Niektóre osoby dorosłe z ADHD często są rozproszone, zapominają o tym, co miały zrobić. Nie potrafią się skupić na różnych czynnościach. Niektóre nie dają po sobie poznać, że mają ADHD, nadkompensując pewne objawy. Ich niekonwencjonalne myślenie czy działanie może przyczynić się do konfliktów w związku i innych relacjach. Dlaczego osoby z ADHD nie potrafią się dostosować do zasad współżycia w związku?

– To nie jest tak, że oni nie potrafią się dostosować. Oni bardzo chcą się dostosować, tylko ich układ nerwowy im na to nie pozwala – powiedziała w podkaście psychologicznym Psyche psycholożka Karolina Grzywacz i dodała: – Wchodząc z kimś w relacje warto dowiedzieć się, jak pomóc osobie z ADHD odnaleźć się w różnych sytuacjach. I tutaj podstawą jest zrozumienie, czym jest ADHD i czym jest sama neuroróżnorodność.

ADHD – jak podkreśla ekspertka – to taki zespół objawów, który uwielbia się łączyć z innymi zespołami objawów, np. z autyzmem. Bywa, że pacjenci mają parę cech tego zespołu i parę cech innego, więc potrzebujemy zupełnie innego sposobu myślenia o tych objawach i tej relacji. To, co jest niezwykle trudne to zrobienia, to konieczność wyrzucenia z głowy takich tradycyjnych metod działania w związku i ogólnie myślenia o nim. Oczekiwanie natychmiastowej reakcji czy działania u osoby z ADHD jest z góry skazane na porażkę. I to nie znaczy, że osoba z ADHD jest złośliwa i robi to specjalnie, czy jest wredna, że jej się nie chce.

– W przypadku osób z objawami ADHD absolutnie tak nie jest. To może być tak, że usłyszały, co ktoś powiedział, ale robiły w tym czasie coś innego. I po prostu, kolokwialnie mówiąc, nie zostało w głowie. Wleciało jednym uchem, wyleciało drugim – tłumaczy Karolina Grzywacz, gość podcastu psychologicznego Psyche.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. Podcast psychologiczny Psyche współtworzą: Monika Karbarczyk, Aleksandra Pucułek oraz Aleksandra Sobieraj.

Wszystkie odcinki podkastu #psyche znajdziecie również na platformach streamingowych:
Google Podcasty: https://bit.ly/3SzDEp9
Spotify: https://spoti.fi/3xxnYZy
Apple Podcasts: https://apple.co/3IxbWWr

Комментарии

Информация по комментариям в разработке