Przycinanie roślin w ogrodzie na balkonie i tarasie

Описание к видео Przycinanie roślin w ogrodzie na balkonie i tarasie

Wśród wielu zabiegów pielęgnacyjnych jak nawożenia w ogrodzie, odchwaszczanie nawożenie, sadzenie roślin należy obowiązkowo wspomnieć o jednym z najważniejszych zabiegów polegających na cięcie u roślin.

Temu tematowi zostanie poświęcony najbliższy odcinek i postaramy się znaleźć odpowiedź Po co przycinamy rośliny, jaki jest cel tego zabiegu. Kiedy już odpowiemy sobie na te pytania, poruszymy kwestie prawidłowych zasad cięcia. Omówimy także narzędzia które możemy wykorzystywać w naszych ogrodach na balkonach i na tarasach. na koniec omówimy najważniejsze grupy roślin i terminy ich cięcia zaczniemy od krzewów ozdobnych i owocowych przez pnącza trawy i róże. Zapraszam was do krainy cięcia roślin

Rośliny mają praktycznie nieograniczone zdolności do regeneracji liści i pędów Jedyne co je powstrzymuje przed nieustającym wzrostem są właściwości genetyczne. Nie wszyscy wiedzą że w Polsce jest wieloletnie pnącza które rośnie Niemal w oczach jest to rdest auberta który w ciągu roku w sezonie wegetacyjnym potrafi przy rosnąć nawet do 8 metrów długości. Jego cięcie odbywa się nawet co dwa tygodnie.

Rozróżniamy różne rodzaje cięcia warto tu wspomnieć przede wszystkim o cięciu sanitarnym który ma na celu usunięcie chorych spróchniałych uszkodzonych konarów i pędów. Zabieg ten ma na celu ograniczenie rozwoju chorób i szkodników czy dodatkowego uszkodzenia roślin
CIĘCIE PIELĘGNACYJNE
Cięcie pielęgnacyjne wykonujemy już na rozrośnięty roślinach i ma na celu utrzymanie jej w jak najlepszej formie. Dzięki temu rodzaju cięcia możemy uzyskać większe kwitnienie lub owocowaniu rośliny. W przypadku cięcia pielęgnacyjnego ograniczamy się do wycinania pędów zniekształcające pokrój rośliny.
Do cięcia pielęgnacyjnego zaliczamy skracanie pędów ubiegłorocznych lub tegorocznych.

CIĘCIE ODMŁADZAJĄCE
Jeśli zdarza nam się zaniedbać i się roślinę i zapomnieć o istnieniu traci ona ładny pokrój zaczyna wybiegać stronę słońca tracić liście od dołu przez co zaczyna brzydko wyglądać na skutek tego zaniedbania wnętrze roślin ogrodowych zaczyna się zagęszczać do środka nie dociera światło a roślina zaczyna tracić ładny pokrój. Aby temu zapobiec możemy przeprowadzić w takiej sytuacji cięcie odmładzające polega na usunięciu u podstawy nadmiernie przestarzałych pędów. Skraca się także nadmiernie przerośnięte pędy.
Może się zdarzyć że w koronie rośliny znajdą się także uschnięte pędy które także bezwzględnie należy wyciąć.
Po dokonaniu cięcia odmładzającego Następnym krokiem będzie uformowanie kształtu rośliny poprzez stopniowe zastępowanie starych pędów nowymi.
Roślina po cięciu odmładzającym może stać się łysa jednak zupełnie się tym nie przejmuj cię potrzebuję jedynie czasu do zregenerowania. W zależności od gatunku może to nastąpić w ciągu kilku lub kilkunastu tygodni. O


CEL CIĘCIA ROŚLIN
Choć ten temat wydaje się zrozumiały dla wszystkich warto tutaj wspomnieć że cięcie ma za zadanie nadania regularnego kształtu roślinie zachowanie zdrowia pobudzenia roślin do kwitnienia Czy w przypadku formowanych żywopłotów osiągnięcie pewnych efektów dekoracyjnych. Dzięki regularnemu cięciu uzyskujemy także gęsty pokrój rośliny.

W przypadku drzew i krzewów owocowych Dzięki prawidłowemu formowaniu rośliny możemy uzyskać wyższe plony

Zasady higieny pracy są tutaj Niezwykle istotne Pamiętajcie że narzędzia służące do cięcia roślin muszą być zawsze dokładnie wyczyszczone Warto także ostrzec zabezpieczyć olejem aby nie rdzewiało. Narzędzia w przypadku cięcia chorych roślin należy obowiązkowo zdezynfekować środkiem odkażającym lub spryskać się preparatem przeciwko chorobom grzybowym dzięki temu ograniczymy Iza Pobiegniemy przenoszeniu chorób zarówno bakteryjnych jaki wirusowych

Złotą zasada brzmi następująco:
Szybko rosnące pnącza krzewy inne rośliny tniemy częściej
Rośliny wolno rosnące tniemy rzadziej i najczęściej po kwitnieniu.


Cięcie żywopłotu z drzew i krzewów liściastych. Po posadzeniu rośliny trzeba przyciąć 15-20 cm nad ziemią, żeby spowodować rozkrzewienie się już od samej nasady. Następnie należy je ciąć dwa, trzy razy w sezonie wegetacyjnym. Młode pędy skraca się za każdym razem o połowę, dopóki roślina nie osiągnie planowanego kształtu. Potem można skracać nawet prawie cały przyrost. Ostatnie cięcie trzeba wykonać najpóźniej we wrześniu, aby pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą. Najlepiej znoszą cięcie bukszpany, ligustry, buki, graby, głogi, lipy, klony polne.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке