Czy wiecie, że jeśli będziemy żyć 75 lat, to 25 lat z tego okresu poświęcimy na sen? To znaczy, że przesypiamy jedną trzecią życia! Z tego całe 6 lat jest przeznaczonych na śnienie. Skoro spędzimy tyle czasu w krainie snów, to warto poznać kilka ciekawych faktów na temat tego magicznego miejsca!
Podoba mi się to. Okazuje się, że twarze nieznajomych w naszych snach są właściwie twarzami, które widzieliśmy na jawie! Nasz umysł nie jest tak dobry w ich wymyślaniu, jak rozpoznawaniu i zapamiętywaniu. Tak więc twarz przypadkowego nieznajomego, który przytrzymał ci drzwi 8 lat temu, mogła pojawić się do tej pory w jednym z twoich snów! Zaskakujące, prawda?
Czas:
W snach możesz rozwiązywać problemy 0:50
Negatywne sny są bardziej prawdopodobne niż pozytywne 1:45
Możesz kontrolować swoje sny 2:23
Pamiętasz tylko około 10% swoich snów 3:46
Zwierzęta prawdopodobnie śnią 4:09
Malowidła w jaskiniach to zapewne prehistoryczne dzienniki snów 4:46
Sny są symboliczne 5:19
Niewidomym śnią się obrazy 5:59
Wiele snów jest uniwersalnych 6:27
Mężczyźni i kobiety śnią inaczej 6:54
W snach pojawiają się tylko twarze, które widzieliśmy wcześniej 7:35
Sny dobrze wpływają na kreatywność 8:05
Mózg jest bardziej aktywny podczas snu, niż gdy nie śpimy 8:43
Gdy śnimy doświadczamy paraliżu sennego 9:13
Mózg w snach potrafi zawrzeć rzeczywistość 9:41
Możesz podziękować telewizji za kolorowe sny 10:06
#sny #sen #faktydotyczącesnu
Muzyka: Epidemic Sound https://www.epidemicsound.com/
Streszczenie:
Gdy „prześpimy się z czymś” daje nam to nowe spojrzenie na problem, z którym musimy się zmierzyć. Znany golfista Jack Nicklaus przerwał swoją złą passę w grze po tym, jak we śnie wpadł na to, że niewłaściwie trzymał kij golfowy!
Koszmary są znacznie bardziej popularne niż szczęśliwe, zabawne sny. Ogólnie najczęściej odczuwane emocje w snach to niepokój, złość, smutek i strach.
Zdolność do kontrolowania snów nazywamy świadomym snem. Jest to zasadniczo połączenie bycia jednocześnie w fazie REM (czyli kiedy śnimy) i w stanie świadomości.
W rzeczywistości WSZYSCY śnimy, średnio około 4-7 snów na noc. Jednak aż 60% ludzi zupełnie nie pamięta swoich snów.
Nauka nadal próbuje rozgryźć tę kwestię, ale zostało udowodnione, że wszystkie zwierzęta doświadczają faz snu REM i nie-REM, a nawet wykazują taką samą aktywność mózgu, co śniący ludzie.
Jak piszą Julia i Derek Parker w swojej książce „The Complete Book of Dreams”, niektórzy eksperci sugerują, że malowidła w jaskiniach są zapisem snów.
Sny mówią bardzo wyjątkowym i symbolicznym językiem, więc rzadko są tym, czym się wydają. Tylko ty możesz rozszyfrować te wszystkie absurdalne filmiki, które wyświetlają się w twojej głowie podczas snu!
Nawet osoby niewidome, podobnie jak osoby widzące, od urodzenia mogą mieć bardzo intensywne sny. Jest tylko jedna różnica: uwzględniają one wszystkie zmysły oprócz wzroku.
Do najpopularniejszych snów w wielu kulturach zalicza się bycie ściganym, zaatakowanym, spadanie, powtarzanie wciąż tej samej czynności, bycie przerażonym i spóźnianie się.
W męskich snach przez mniej więcej 70% czasu pojawiają się inni mężczyźni. Natomiast w kobiecych snach w równym stopniu występują mężczyźni i kobiety.
Wszystkim pewnie się wydaje, że w nocy odpoczywamy, ale nasz mózg w zasadzie jest bardziej aktywny podczas snu, niż gdy nie śpimy.
Gdy podczas snu wokół ciebie coś się dzieje, na przykład ktoś wierci, możesz zacząć śnić o wizycie u dentysty i wypełnianym ubytku.
W badaniach prowadzonych od 1915 roku do lat 50. ubiegłego stulecia stwierdzono, że przeważająca większość ludzi miała wyłącznie czarno-białe sny. Wszystko zmieniło się w latach 60. Ludzie stopniowo zaczęli znacznie częściej śnić w kolorze.
Информация по комментариям в разработке