Nemojte se ljutiti što sam zaćutao za trenutak / Epizoda 2 - "Srpske brigade iz Fuenlabrade" (EN)

Описание к видео Nemojte se ljutiti što sam zaćutao za trenutak / Epizoda 2 - "Srpske brigade iz Fuenlabrade" (EN)

Simbolično, tri decenije posle kultnog uspeha košarkaškog kluba Partizan i osvajanja titule Kupa evropskih Šampiona na Fajnal foru u Istanbulu 1992. godine glavni akteri su se vratili u gradove koji su sudbinski vezani za njihove karijere.
Željko Oradović je ponovo u Beogradu. Partizan ima mlad tim sa kojim hrabro i krupnim koracima korača ka još jednom evropskom trofeju. S druge strane Aleksandar Đorđević je u gradu koji se direktno vezuje sa njegovim imenom, ovog puta kao trener istanbulskog Fenerbahčea.
To su bili dovoljni motivi za početak rada na dokumentarnom serjalu posvećenom najvećem uspehu u istoriji naše klupske košarke.
Trideset godina kasnije proslavljeni glumac i osvedočeni navijač košarkaškog kluba Partizan, Bogdan Diklić dočekuje svoje sagovornike u sali OŠ "20. oktobar". Željko Obradović, Predrag Danilović i Aleksandar Đorđević se zajedno sa legendarnim Dikom u intimnoj atmosferi prisećaju najvažnijih detalja vezanih za sezonu 1991/92. Naizgled priča o kojoj znamo sve, ali bez ikakve dileme inspiracija za generacije koje dolaze. Filmski detalji vezani su za ovaj uspeh. Činjenica da je to bio tim koji je preuzeo trener početnik, sa prosekom godina od 21,7, bez stranaca, koji mora svoje utakmice da igra 2000 kilometara daleko od svog doma dovoljan su razlog da se još jednom ispriča priča. Ovog puta na drugačiji način. Sve to bio dovoljan razlog za snimanje tri epizode dokumentarnog serijala koje hronološki prate put uspeha "crno-belih"
Uz trojicu najzaslužnih za ovaj uspeh, u dokumentarnom serjalu "Nemojte se ljutiti što sam zaćutao za trenutak", ćučemo i ostale igrače - Rebraču, Koprivicu, Stevanovića, Dragutinovića, Šilobada i Lončara, ali i mnoge druge koji su direkto vezani za sezonu koja je krunisana trijumfom u dvorani "Abdi Ipekči".
Ekipa produkcijske kuće Videostroj radila na projektu pet meseci, posetili su najvažnija mesta Partizanovog puta ka uspehu. U madridskom predgrađu Fuenlabradi uverili su se da je mit o "Srpskim brigadama iz Fuenlabrade" još uvek živ i da su stanovnici tog gradića zahvalni što zahvaljujući čudnom spletu okolnosti danas postoji košarka u dvorani "Fernando Martin". S druge strane i u Istanbulu su sećanja na "trojku" sveža i sa ponosom ističu da je upravo to bio početak moderne košarke u Turskoj.

"Trojka" Aleksandra Đorđevića promenila je živote, ne samo učesnicima finalne utakmice već i svim navijačima Partizana i ljubiteljima košarke na ovim prostorima. Pamtimo je i danas, a dokumentarni serijal "Nemojte se ljutiti što sam zaćutao za trenutak" je samo podsećanje da su čuda moguća i da treba da verujemo u njih.

Scenario: Vladimir Pajić
Režija: Nataša Šević
Epizoda 2: Srpske brigade iz Fuenlabrade
U drugom delu dokumentarnog serijala "Nemojte se ljutiti što sam zaćutao za trenutak" proslavljeni glumac Bogdan Diklić dočekuje još jednog člana zlatne partizanove generacije iz 1992. godine. Predrag Danilović je kao dvadesetdvogodišnjak te sezone impresionirao košarkašku Evropu. Nije u pitanju bio isključivo košarkaški talenat već i karakter koji je ga je te godine vodio do titule najboljeg košarkaša "Starog kontinenta". Dva prijatelja se sreću u sali osnovne škole "20. oktobar" i evociraju uspomene na početak sezone 1991/92.

Nije bilo lako mladom timu da se izbori sa novonastalom situacijom. Zbog embarga od strane Ujedinjenih nacija bili su prinuđeni da nađu alternativno rešenje za domaćinstvo svojih utakmica u Kupu evropskih šampiona. Izbor je pao Španiju. Preciznije, madridsko predgrađe Fuenlabradu, a činjenica da se i tri decenije kasnije stanovnici tog gradića jasno sećaju svih detalja vezanih za gostovanje crno-belih dovoljno govori o snažnoj vezi između Partizana i Fuenlabrade.
Tokom putovanja u srce Španije upoznajemo nekadašnjeg gradonačelnika Hosea Kintanu koji bez ikakve dileme zaključuje da košarka u tom delu grada ne bi ni postojala da četa Željka Obradovića nije odigrala tih sedam utakmica u dvorani "Fernando Martin".
Osećalo se u vazduhu da se sprema nešto veliko, a to potvrđuje i košarkaš Španskog Huventuda Tomas Đofresa koji priča svoju intimnu povezanost sa Partizanom i njegovim igračima.
Povratak u beogradsku dvoranu Pionir samo je nagovestio ono što niko nije očekivao plasman na fajnal for najjačeg evropskog klupskog takmičenja.

Članovi ove generacije složni su u stavu da su to bili dani kad su nastale "srpske brigade iz Fuenlabrade" - kako i je i naslov druge epizode ovog dokumentarnog serijala

Produkcija: Videostroj

Label and copyright: Radio-televizija Srbije
Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!

#RTS #šouprogram

Комментарии

Информация по комментариям в разработке