Šta su lipomi i kako se uklanjaju

Описание к видео Šta su lipomi i kako se uklanjaju

Pratite nas na nstragramu
dr Dragan Stojićević   / draganstojicevic  
dr Djordje Nedeljković   / dr_djordje_nedeljkovic  

Pratite nas na Facebooku
dr Dragan Stojićević   / drdraganstojicevic  
dr Djordje Nedeljković   / drdjordjenedeljkovic  

Zakažite pregled na telefon
dr Dragan Stojićević +38169 2161 336
dr Djordje Nedeljković+38164 2555 252
ili popunite formu na sajtu https://www.hirurg.rs/kontakt-2/

Nas vebsajt https://www.hirurg.rs

Lipomi predstavljaju benigne tumore porekla masnog tkiva koji nemaju potencijal da stvaraju udaljene metastaze. U pitanju su najčešći tumor mekih tkiva uopšte. U literaturi se spominje da lipomi mogu maligno da alterišu u liposarkome, tumore koji imaju metastatski potencijal, ali je ovo u kliičkoj praksi nezabeleženo.

Nije u potpunosti poznato zašto dolazi do razvoja ovih tumora, ali se pretpostavlja da trauma ina veliki značaj, čak i malog intenziteta. Takodje, spominje se i genetska predispozicija u vidu poremećenih gena na 12 hromozomu, ali samo kod pojave višestrukih lipoma. Najčešće se lipomi nalaze u potkožnom tkivu, ali se mogu naći u na gastrointestinalnim organima (jednjak, želudac i tanko crevo). Lipomi se mogu naći u gotovo bilo kom organu i tkivu u telu, ali znatno redje (pankreas, pljuvačne žlezde, štitasta žlezda, materica, srce, šuplja vena, jajnik...)

Statistički podaci pokazuju da se lipomi nalaze kod 1% opšte populacije. Najveći broj ovih tumora predstavljaju male promene koje se uklanjaju iu estetskih razloga. Ovaj procenat se odnosi na lokalizacije u potkožnom tkivu, dok lipomi na organima gastrointestinalnog trakta predstavljaju gotovo 16% ovih tumora. Lipomatoza kod dece predstavlja poremećaj sa naslednom predispozicijom, ali se solitarni lipomi najčešće nalaze kod ljudi srednjeg i starijeg uzrasta. Žene su nešto češće pogodjene razvojem lipoma, naročito kod pojave lipomatoze.




Kako se manifestuju lipomi?
lipomi su u velikom broju slučajeva potpuno asimptomatski
kada se nalaze na koži (odnosno ispod kože) može da se napipa kuglica masnog tkiva koja je mekana na dodir i pokretna u odnosu na podlogu
koža koja prekriva lipom je normlnog izgleda i boje
često se nalazi na ramenima, trupu, na ekstremitetima i na vratu
lipomi koji se nalaze u disajnim putevima, mogu da prouzrokuju otežano disanje (dispneja), stridor i pojavu gušenja (ukoliko su veliki)
kada se nalaze na jednjaku, može da postoji pojava bolnog gutanja (odinofagija), otežanog gutanja (disfagija), povraćanje i pojava gorušice
na crevima je moguća pojava ileusa, intususcepcije, volvulusa i krvarenja
moguća je njihova pojava u dojci kod žena
veličina im je različita, ali su najčešće promera 2 do 5 cm
Kako se postavlja dijagnoza lipoma?
Anamneza sa kliničkom slikom i ojektivnim pregledom je dovoljna za postavljanje dijagnoze lipoma lokalizovanih u potkožnom tkivu.

Definitivna dijagnoza se postavlja histopatološkom analizom uzorka uzetog biopsijom, ili nakon operativnog lečenja.

Na unutrašnjim organima, može se koristiti ultrazvučni pregled trbuha, srca i mekih tkiva, skener (kompjuterizovana tomografija), nuklearna magnetna rezonanca, kao i endoskopski pregledi kod prisutnih promena na digestivnim organima.




Kako se leče lipomi?
Lečenje lipoma se preporučuje ukoliko su promene veće od 5 cm u prečniku, ukoliko stvaraju simptome i ukoliko imaju estetski efekat na pojedince.

Hirurško odstranjivanje promena je metoda izbora u lečenju i najčešće se kod promena koje se nalaze na potkožnom tkivu obavlja pod lokalnom, ili regionalnom anestezijom.

Na drugim lokalizacijama, ukoliko prave simptome dolazi u obzir endoskopsko uklanjanje, ili kasično-hirurški pristup.

Kako su u pitanju promene koje nisu baš jasno ograničene u odnosu na okolinu, moguća je pojava ponovnog javljanja ma mestu na kojima su se lipomi nalazili.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке