Idealny lek na bezsenność.
Bezsenność to jednostka chorobowa, z którą spotykamy się bardzo często. Badania wskazują, że ok. 50% społeczeństwa doby postindustrialnej cierpi na tę przypadłość. Bezsenność stała się zatem chorobą cywilizacyjną. W ostatnich latach naukowcy i lekarze postanowili przyjrzeć się tej jednostce chorobowej dokładniej. Amerykańscy badacze postanowili ją zdefiniować i opisać jej cechy charakterystyczne. W toku badań wyłonił się podział na bezsenność krótkotrwałą i przewlekłą.
Z tą pierwszą mamy do czynienia, gdy dochodzi do zaburzeń prawidłowego rytmu, głębokości i czasu trwania snu i czuwania, przedwczesnego wybudzenia, złej jakości snu i trudności z zasypianiem, które trwają co najmniej miesiąc i trwają do trzech razy w tygodniu. Kiedy jednak zaburzenia nasilają się i problemy pojawiają się dłużej niż przez 3 miesiące, mamy do czynienia z postacią przewlekła.
Higiena snu to szereg elementów, które ułatwiają dobry sen i poprawiają jego jakość. Na higienę snu społeczeństwa doby postindustrialnej. W dzisiejszych społeczeństwie aktywność fizyczna drastycznie zmalała, natomiast aktywność umysłowa dramatycznie wzrosła. I to do późnych godzin nocnych. Mózg nie tylko zmuszany jest do większego skupienia, ale też nieustannie atakowany bodźcami zewnętrznymi, do których należy zaliczyć hałas, ruch, światło. Do tego należy dodać narzędzia pracy i rozrywki, korzystające z multimedialnych interfejsów silnie angażujące mózg do aktywności, oraz stres, nieustanną presję czasu i złą dietę. Silne napięcia emocjonalne, przeciążenia organizmu, a nawet cierpienia psychofizyczne nie ułatwiają odprężenia i zasypiania. Często stany te niwelowane są przez alkohol i substancje psychotropowe, które w systematycznym cyklu sieją zniszczenie w organizmie i mają negatywny wpływ na sen. Bywa, że bezsenność jest następstwem cierpień i chorób psychicznych.
Najczęściej mamy do czynienia z dwoma fundamentalnymi objawami choroby – zasypianiem i utrzymaniem snu. Utrzymanie snu może być związane z depresją, wtedy pacjent wybudza się w nocy i już do rana nie zasypia. Polscy naukowcy w 2006 r. (Psychiatria Polska") określili 10 cech idealnego leku nasennego. Wypadkową jest lek roślinny pod postacią ekstraktu na bazie alkoholu, podawany z dodatkiem wody, tak by wchłaniał się bezpośrednio w jamie ustnej, zanim dostanie się do krwi. Działa szybko i krótko, do 1,5 godz. więc nie zaburza naturalnego snu, tak jak leki syntetyczne, które często działają nawet przez cały następny dzień. Ponadto, można lek roślinny można podawać nawet po wybudzeniu, nad ranem.
Oto cechy idealnego leku na bezsenność:
1. Szybkie działanie.
2. Skuteczna indukcja i utrzymanie ciągłości snu.
3. Zachowanie naturalnego profilu snu.
4. Brak wpływu na sprawność w ciągu dnia.
5. Brak działań niepożądanych i interakcji.
6. Brak rozwoju tolerancji.
7. Brak ryzyka uzależnienia.
8. Brak objawów odstawiennych.
9. Możliwość używania niezależnie od wieku.
10. Duża szerokość terapeutyczna.
Lek roślinny ma mniej działań niepożądanych i nie wchodzi w żadne interakcje, wręcz przeciwnie może okazać się pomocny w innych schorzeniach np. układu krążenia. Na interakcje narażone są zwłaszcza osoby starsze, bo to one są najbardziej na nie narażone. Powinny zatem zaczynać terapię od leków ziołowych, a potem dopiero syntetycznych.
Idealny, nasenny lek roślinny, na bazie alkoholu, powinien zawierać ekstrakt z dwóch surowców zielarskich: kozłka lekarskiego i szyszek chmielu. Połączenie kozłka z szyszkami chmielu powoduje, że kozłek lekarski działa on 8 razy silniej.
Takim lekiem w Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza jest Nerwobonisol.
Nerwobonisol - Krople ziołowe Ojca Grzegorza Sroki
Skład na 100g:
Wyciąg z liścia Melisy (Melissae herbae intractum) 30g
Wyciąg z szyszek Chmielu (Lupuli strobili tinctura) 15g
Wyciąg z koszyczka Rumianku (Chamomillae anthodium tinctura)15g
Nalewka z ziela Serdecznika (Leonuri herbae tinctura) 15g
Nalewka z kwiatostanu Głogu (Crataegi inflorescentiae tinctura)15g
Nalewka z korzenia Kozłka (Valerianae radix tinctura) 10g
Wskazania do zastosowania:
Preparat jest stosowany tradycyjnie jako pomocniczy w stanach napięcia nerwowego, oraz trudnościach w zasypianiu.
Sposób użycia:
Podawać doustnie. Przed użyciem wstrząsnąć.
Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia. Stosować do 3 razy dziennie w zależności od nasilenia objawów chorobowych po 2,5 ml leku (do kieliszka wody nalać ok. 1 małej łyżeczki preparatu).
W przypadku wystąpienia trudności w zasypianiu na tle nerwowym, można zastosować jednorazowo podwójną dawkę (5ml) na pół godziny przed snem.
Środki ostrożności:
Nie podawać dzieciom do 12 lat.
Opakowanie:
40g i 100g.
„Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu".
Информация по комментариям в разработке