Jak biegać z kijami? Technika podejść i zbiegów | Nessi Sportswear

Описание к видео Jak biegać z kijami? Technika podejść i zbiegów | Nessi Sportswear

W dzisiejszym filmiku poruszamy temat BIEGANIA/PODCHODZENIA Z KIJKAMI. Temat głownie poświęcony biegaczom górskim i ultrasom, jednak mamy nadzieję, że zainteresuje również szersze grono zaciekawionych odbiorców.

A po co tak właściwie biegać z kijami?
1. Kije odciążają pracę naszych nóg - nasze mięśnie czworogłowe, stawy kolanowe i skokowe bolą nas odrobinę mniej
2. Sprawiają, że nie tracimy tylu sił na ciężkich podejściach
3. Ułatwiają utrzymanie prostej sylwetki, dzięki czemu lepiej nam się oddycha 4. Pomagają uchronić przed niekontrolowanym poślizgiem lub upadkiem

Jak z nich prawidłowo korzystać?
1. Na łagodniejszych lecz długich podejściach, najlepiej korzystać z metody NAPRZEMIENNYCH RUCHÓW prawa noga – lewa ręka, prawa ręka – lewa noga. Metoda ta przypomina klasyczny trekking.
2. Na stromych i trudnych technicznie podejściach lepiej sprawdzi się metoda OBURĘCZNEGO ODPYCHANIA SIĘ. Kije wbijamy przed sobą w niewielkiej odległości i wykonujemy około 2-3 kroków odpychając się.
3. Na zbiegach mogą posłużyć jako HAMULEC i dodatkowe WSPARCIE dla utrzymania równowagi. Kije wbijamy przed sobą oburącz uważając, by nie utkwiły w szczelinach.
4. Na płaskich odcinkach biegamy z kijami GROTAMI SKIEROWANYMI DO PRZODU lub przyczepiamy do plecaka.
WAŻNE - zanim zabierzecie je na zawody - najpierw należy z nimi potrenować!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kijów?
1. Waga - najlepiej by ważyły jak najmniej, jednak musimy się liczyć z tym, że ich trwałość nie będzie tak duża jak w przypadku kijów wykonanych ze stali
2. System składania/rozkładania - ważne aby składanie i rozkładanie nie zajmowały zbyt dużo czasu i był jak najprostszy. Kije mogą składać się na dwie, trzy, a nawet cztery części, pamiętajmy jednak że to też ma wpływ na ich trwałość
3. Długość - możemy wybrać kije z regulowaną długością lub dopasowane do naszego wzrostu
4. Rączka - ważne by była wygodna i nie przysparzała nam odcisków

Kiedy je stosować?
Kije zabieramy ze sobą głównie w GÓRY i to na trasy ULTRA. W przypadku krótszych dystansów mogą nam przeszkadzać i być niepotrzebnym balastem. Przed podjęciem jednak ostatecznej decyzji o ich zabraniu - przede wszystkim zwracamy uwagę na PROFIL TRASY. Bywa tak, że i na krótkich dystansach przewyższenia są na tyle spore, że kije mogą stać się wybawieniem dla naszych nóg.
Jeśli zależy Wam na wynikach, urywaniu sekund itd. - decyzja o zabraniu lub rezygnacji z kijów - może być kluczowa. Dlatego lepiej wcześniej obadać teren, przewyższenia na trasie lub podpytać wcześniej startujących znajomych o poradę.
NASZYM ZDANIEM kije są PRZYDATNE, jednak nie są NIEZBĘDNE.
Mają swoje zalety, ale także małe wady. Jeśli zdecydujecie się na ich zakup, to na pewno nie będziecie żałować, bo przydają się nie tylko do biegania, ale również do spacerowania po górach.
MIŁEGO BIEGANIA!

Zobacz inne filmiki z serii Nessi Aktywnie:    • Nessi Aktywnie  
ZNAJDZIESZ NAS TEŻ TUTAJ:
» https://www.nessi-sport.com/
»   / nessisport  
»   / nessisportswear  
»   / nessisport  

Комментарии

Информация по комментариям в разработке