angielski dokument brazylia dokument kosmiczny dokument egzoplaneta
🌍 Słońce i planety powstały z wybuchu gwiazdy. Słońce jest jego największą częścią. Gwiezdny pył otaczający tę wielką część zaczął wirować, wirować, wirować wokół tej wielkiej kuli, skondensował się i zgrupował, tworząc dziewięć planet.
Cztery planety znajdujące się najbliżej Słońca to Merkury, Wenus, Ziemia i Mars. Są to planety skaliste. Naukowo nazywa się je planetami tellurycznymi. Jowisz, Saturn, Uran i Neptun są planetami gazowymi. Składają się one ze skalnego jądra otoczonego cieczą.
🔥 Dla przypomnienia, filmiki zamieszczane są w WRZESIEŃ o 18:00.
-------------------------
💥 UKŁAD SŁONECZNY:
Układ Słoneczny to zbiór gwiazd podlegających polu grawitacyjnemu Słońca (sama nasza gwiazda stanowi 99,8% całkowitej masy Układu Słonecznego!). Układ Słoneczny znajduje się w jednym z ramion naszej galaktyki spiralnej, Drogi Mlecznej, około 26 000 lat świetlnych od jej centrum. Zgodnie z definicjami ustalonymi przez Międzynarodową Unię Astronomiczną, do naszego Układu Słonecznego należą m.in.
Osiem planet - i ich naturalnych satelitów; znanych jest ponad 175 - którymi są Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun, w kolejności odległości od Słońca. Cztery pierwsze określane są jako planety telluryczne, cztery ostatnie jako gazowe.
Planety karłowate, takie jak Pluton i Ceres.
Kilkaset tysięcy asteroid złożonych głównie ze skał i minerałów metalicznych. Ich wielkość jest niezwykle zmienna, od kilkuset kilometrów do ziaren pyłu. Występują one głównie w głównym pasie asteroid, znajdującym się pomiędzy Marsem a Jowiszem.
Tysiące komet złożonych z pyłu i lotnego lodu.
Niezliczone małe ciała lodowe, takie jak Centaury -- orbitujące między Jowiszem a Neptunem -- lub obiekty transneptunowe w odległym Pasie Kuipera.
Poza Pasem Kuipera znajduje się gigantyczny zbiór lodowych ciał znany jako Obłok Oorta. Uważa się, że jego zewnętrzna krawędź wyznacza granicę grawitacyjnego oddziaływania Słońca. Astronomowie szacują, że leży ona gdzieś pomiędzy 1,6 a 2 lata świetlne -- lub pomiędzy 101 186 a 126 482 jednostek astronomicznych -- od naszej gwiazdy! Ale heliosfera - bańka stworzona przez wiatr słoneczny - nie rozciąga się tak daleko. Ośrodek międzygwiazdowy przerywa ją w kierunku około 100 jednostek astronomicznych, czyli zaledwie około 0,002 roku świetlnego.
Zauważ, że Układ Słoneczny może jeszcze kryć niespodzianki dla astronomów. Niektóre regiony, takie jak obszar pomiędzy Słońcem a Merkurym, są nadal słabo poznane. Orbity kilku obiektów trans-Neptunowych sugerują, że dziewiąta planeta, być może cztery razy większa od Ziemi i 10 razy masywniejsza, może kryć się na skraju naszego Układu Słonecznego, w odległości od 500 do 1 200 jednostek astronomicznych od Słońca.
Jowisz imponuje swoimi rozmiarami i burzami, które nieustannie pustoszą jego powierzchnię. Gazowy gigant jest obserwowany przez astronomów od czasów starożytnych, ale wiele niewiadomych pozostaje na temat jego natury i natury jego księżyców. Amerykańska misja Juno zaczyna rozwikływać te tajemnice, a wkrótce dołączy do niej europejska misja JUICE.
Długi pobyt Cassini w pobliżu Saturna umożliwił zbadanie wysoce niezwykłej struktury atmosfery Saturna na biegunie północnym, odkrytej w 1981 roku przez sondę kosmiczną Voyager 2.
-------------------------
🎬 O dzisiejszym programie:
00:00 - Wprowadzenie
00:30 - Planeta Merkury
06:43 - Planeta Wenus
15:15 - Planeta Ziemia i Księżyc
17:35 Planeta Mars
27:43 - Pas asteroid (Ceres i Vesta)
36:18 - Planeta Jowisz
43:19 - Księżyce Jowisza (Io, Europa, Ganymede, Callisto, Metis, Amalthea, Thebe i Adrastae)
1:00:07 - Planeta Saturn
1:07:55 - Księżyce Saturna (Titan, Enceladus, Mimas, Tethys, Iapetus, Dione, Hyperion, Rhea)
1:23:16 - Planeta Uran
1:28:11 - Planeta Neptun
1:35:41 - Planeta Pluton karłowacieje
1:42:56 - Pas Kuipera
1:50:00 - Poza
Credit:
28-30min I Walk With Ghosts by Scott Buckley – released under CC-BY 4.0. www.scottbuckley.com.au
50-55min Ascension by Scott Buckley – released under CC-BY 4.0. www.scottbuckley.com.au
1h08-1h10 Icarus by Scott Buckley – released under CC-BY 4.0. www.scottbuckley.com.au
1h12 - 1h14 Titan by Scott Buckley – released under CC-BY 4.0. www.scottbuckley.com.au
Информация по комментариям в разработке