Jak produkowane są maszyny rolnicze? - Fabryki w Polsce

Описание к видео Jak produkowane są maszyny rolnicze? - Fabryki w Polsce

Czas zbiorów na wsi, to okres wytężonej pracy rolników. Zastosowanie maszyn może istotnie usprawnić pracę, a tym samym przyspieszyć proces obróbki.

Żeby zobaczyć jak produkowane są maszyny rolnicze odwiedziliśmy rodzinną firmę Michalak, z Szarbii Zwierzynieckiej w województwie Świętokrzyskim.

W zakładzie produkcyjnym firmy powstają takie maszyny, jak kosze rozładunkowe, sortowniki, szczotkarki, wagopaczkarki i raszlownice. Wszystko co jest potrzebne, żeby przygotować warzywa do sprzedaży.

Maszyny zostały zaprojektowane przez konstruktorów firmy.

Produkcja zaczyna się od przygotowania wszystkich komponentów, z których będzie się składać urządzenie. Na laserze wycinane są elementy obudowy, korpusu, a także osłony czy elementy mechaniczne. Średnio maszyna składa się z około 300 części, 90% z nich wycinanych jest na laserze.

Kolejny etap, to gięcie. Firma stawia duży nacisk na technologię formowania blachy, co usprawnia montaż i przyspiesza cykl produkcyjny.

Na pile taśmowej cięte są stalowe profile, z których zostanie zespawana rama.
Tutaj widzimy ramę główną kosza rozładunkowego. Po spawaniu spoiny są szlifowane.

Teraz części trafiają do kabiny śrutowniczej, gdzie zostaną przygotowane do lakierowania. Podczas śrutowania usuwana jest korozja oraz zanieczyszczenia powierzchniowe.

Lakierowanie odbywa się metodą proszkową. Nakładane są dwie warstwy, ponieważ w trakcie eksploatacji powierzchnia maszyn narażona jest na liczne zarysowania i uszkodzenia. W tym samym czasie elektronicy przygotowują szafy sterownicze.

Odwiedzamy teraz dział montażu, gdzie urządzenie składane jest w całość.

Zaczynamy od kosza rozładunkowego, który, jak sama nazwa wskazuje, służy do rozładunku warzyw z przyczepy, ale także do ich sortowania. Widzimy montaż taśmy oraz napędu rolek sortujących, dzięki którym ziemniaki kalibrowane są na 3 frakcje: sort zbyt drobny, zbyt gruby oraz ten, który trafi do sprzedaży.

Na kolejnym stanowisku monterzy pracują przy szczotkarce. Maszyna służy do polerowania, ocierania i szczotkowania warzyw okopowych wstępnie umytych. Proces szczotkowania odbywa się za pomocą walcowych szczotek. Widzimy montaż głównych części roboczych maszyny, następnie przykręcane są łożyska wałów oraz silnik.



W sortowniku do marchewek z kolei przykręcane są osłony. Wagopaczkarka wyposażana jest w elementy elektroniki, uzbrajany jest panel operatorski, uruchamiane są zawory pneumatyczne, odpowiadające za poruszanie elementami maszyny.

Z wagopaczkarki warzywa trafią do raszlownicy, gdzie zostaną zapakowane do worków.

Po zakończeniu prac w dziale montażu, odbywa się rozruch. Maszyny włączane są na 2 godziny. W tym czasie można sprawdzi
, czy aktywne są wszystkie funkcje i czy urządzenie działa poprawnie.

W zakładzie produkcyjnym Michalak, w ciągu roku produkowanych jest około 1000 maszyn rolniczych, które trafiają głównie do odbiorców w Polsce oraz pozostałych krajach Unii Europejskiej.

Portal : https://fabrykiwpolsce.pl
Subskrybuj kanał: http://bit.ly/2trnVPE
Facebook: http://bit.ly/2ur7xLQ

Sprawdź również nasze inne filmy, polecamy:
Jak powstaje kombajn New Holland? - Fabryki w Polsce
Przetwory z warzyw i owoców - Fabryki w Polsce
Jak powstaje brona i chwastownik? - Fabryki w Polsce

Комментарии

Информация по комментариям в разработке