Łazienki Królewskie - przybytek muz

Описание к видео Łazienki Królewskie - przybytek muz

W 1674 r. Marszałek Wielki Koronny Stanisław Herakliusz Lubomirski kupił Ujazdów i leśny zwierzyniec, w którym dotychczas odbywały się polowania. Wzniósł tu Ermitaż i Łaźnię na wyspie, z ogrodem włoskim wokół i promieniście poprowadzonymi dróżkami. Autorem projektu był Tylman z Gameren. Miał to być “przybytek muz”, dlatego symbolika tego miejsca związana jest z wodą. Budynek na wodzie nosił nazwę Hipokrene, co oznacza mityczne źródło Helikonu - źródło poetyckiego natchnienia. Wypłynęło ono spod kopyt mitycznego Pegaza na stoku gór Helikon. Wokół tego źródła zebrały się liczne muzy Apollina i tańczyły, dając natchnienie poetom i artystom. Tę symbolikę rozwinął król Stanisław August Poniatowski. Budynek Łaźni przekształcił w klasycystyczny Pałac na Wyspie. Pojawiły się rzeźby przedstawiające bogów Olimpu, nimfy, satyrów. Miało to symbolizować artystyczne rządy króla - mecenasa sztuki, jego dążenie do stworzenia idealnego państwa. Arkadyjska wizja życia. Miejsce pełne szczęśliwości, dostatku, pokoju i sprawiedliwości. To tu odbywały się słynne "obiady czwartkowe " u króla Stasia, rozbrzmiewała muzyka, rozwijał się teatr, debatowali politycy i intelektualiści.

Ogród Królewski to najstarsza część Łazienek, a Pałac na Wodzie jest dominantą całego założenia. Na jego osi znajdują się trzy stawy i jest to główna oś ogrodowa Łazienek Królewskich.
Staw północny zakończony jest mostem z pomnikiem Jana III Sobieskiego. Pomnik pochodzi z 1788 r., postawiony na zlecenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Na stawie południowym widać wyspę z Amfiteatrem, który nawiązuje do rzymskich ruin Herculanum i Forum Romanum, i ten staw połączony jest z kolejnym - mostem z kaskadą. Za czasów króla, od strony południowej, oś widokowa sięgała przez Mokotów, aż po Wilanów.

Pałac na Wyspie został połączony z Białym Domem szeroką Promenadą Królewską. Dziś jest to aleja z trawnikiem pośrodku. Pierwotnie miała ok. 420 m długości, biegła między dwoma kanałami, ozdobiona drzewkami pomarańczowymi w donicach i zacieniona pnączami porastającymi bindaż.

Biały Dom powstawał w latach 1774-76 wg projektu Dominika Merliniego. Był to pierwszy pawilon ogrodowy zbudowany dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, otoczony niegdyś kanałami, nawiązywał do Łaźni Lubomirskiego. Jest to najbardziej unikatowy zabytek architektury rezydencjonalnej XVIII w. w Polsce, zachowany niemal kompletnie, wraz z dekoracjami i wyposażeniem. W latach 1801- 1804 mieszkał w nim król Francji Ludwik XVIII wraz z księżniczką Marią Teresą, zmuszony do emigracji w wyniku Rewolucji Francuskiej.

W 1766 r. poprowadzono jedną z najważniejszych dróg - drogę od Zamku Ujazdowskiego do Wilanowa. W 1780 r., w związku z modą na tzw. chińszczyznę, nazwano ją Aleją Chińską. Jest to granica między Ogrodem Królewskim a Romantycznym. Spacerując, można zajrzeć do kameralnego ogrodu chińskiego.

Stanisław August kolekcjonował rzeźby, które ozdabiają też ogród. Galeria Rzeźb powstała w Wielkiej Pomarańczarni, tzw. Starej Oranżerii, połączonej też z Teatrem Królewskim. Regularny ogród oranżeryjny z fontanną pośrodku jest ogrodową galerią, a latem zdobią go drzewka pomarańczowe, cytrynowe i mandarynkowe, wystawiane w donicach, także przy Pałacu na Wyspie, Pałacu Myślewickim i Białym Domku. Od zachodniej strony rozciągał się ogród użytkowy. Uprawiano warzywa i owoce, była figarnia, ananasarnia, pomarańczarnia oraz cieplarnie. W 1818 r. teren ten przekształcono w Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego.

Za czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do ogrodów wkroczył, obok geometrycznego stylu francuskiego, swobodny, angielski styl krajobrazowy. Celem stało się naśladowanie natury. Kompozycja opierała się na dróżkach prowadzonych po łukach, rozległych trawnikach i malowniczych polanach, grupach drzew i soliterach tworzących kulisy widokowe. Styl ten rozwinął się w XIX wieku.

W północno - wschodniej części ogrodu powstawał od 1774 r. Pałac Myślewicki. Projekt Dominika Merliniego. Reprezentacyjny podjazd z gazonem od frontu, a na tyłach znajdował się ogród z fontanną i wolierą dla ptaków. W pałacu mieścił się apartament dla bratanka króla - księcia Józefa Poniatowskiego. W XIX w. i dwudziestoleciu międzywojennym mieszkali tu dowódcy wojsk z pobliskich koszar, po II wojnie światowej służył celom rządowym, min. w latach 1958 - 1970 odbywały się tu tajne rozmowy przedstawicieli Chińskiej Republiki Ludowej i Stanów Zjednoczonych. Gościli tu min. Indira Gandhi i Richard Nixon.

Muzeum Łazienki Królewskie, ul. Agrykola 1, Warszawa, Polska
Nagrania są moją własnością.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке