Wideo spotkanie z Pawłem Huelle - "Kiedyś chciałem być malarzem" - Biblioteka Gdańsk

Описание к видео Wideo spotkanie z Pawłem Huelle - "Kiedyś chciałem być malarzem" - Biblioteka Gdańsk

"Ktoś nazwał mnie klasykiem. Trochę mnie to rozśmieszyło - aż tak staro się nie czuję."

Dobrze wiemy jednak, że nie o wiek tutaj chodzi, ale o mistrzowskie pióro Pawła Huelle. I za to uwielbiamy gdańskiego pisarza, bo jak powiedziała prowadząca spotkanie: "Nikt tak już nie pisze".

W rozmowie z Anną Burzyńską pisarz opowiedział o swojej najnowszej książce pt. "Talita", ale także o różnicy miedzy pisaniem powieści a opowiadań i o rytuałach, za którymi tęsknimy. Nie braknie też osobistych anegdot, jak na przykład tej, o nauce jazdy na nartach.
Zapraszamy do obejrzenia rozmowy.

Paweł Huelle – pisarz, scenarzysta i dramaturg. Autor m.in. bestsellerowego „Weisera Dawidka” i „Śpiewaj ogrody”. Jego utwory tłumaczone były na ponad dwadzieścia języków. Mieszka w Gdańsku.

Długo oczekiwany powrót mistrza
Każda ludzka historia jest jak tajemnicze laboratorium uczuć i pamięci - dwoje ludzi pozornie beznamiętnie obserwujących swoje codzienne czynności; kiełkujące zakazane uczucie, które nie ma szans rozwinąć się w obliczu wojny; porywający koncert zagrany dla jedynego słuchacza; mężczyzna balansujący na linie nad przepaścią czy chłopiec patrzący z obawą i ciekawością w stronę lasu, gdzie zatrzymał się cygański tabor, a w nim król z wnuczką.

Talitha kum („Dziewczynko, mówię ci, wstań”) - biblijna opowieść o wskrzeszeniu z martwych córki Jaira to punkt wyjścia do hipnotyzujących opowieści o miłości i niespełnieniu, tęsknocie i pragnieniach, grzechu i próbach jego odkupienia. Ożywa tutaj świat na pozór odległy, ale ponadczasowy, nasycony buzującymi emocjami i konfliktami.

Kryształowo czysty ton, niepodrabialny język i misterność konstrukcji stawiają Pawła Huellego wśród najoryginalniejszych współczesnych pisarzy. „Talita” pokazuje niezwykłą, uwodzicielską moc opowieści i pozwala na nowo uwierzyć w oczyszczającą siłę literatury.
„Opowieści Huellego są głębiej zanurzone w tradycji od chyba niemal całej naszej współczesnej prozy”. Jan Kott


Opis: Wydawnictwo Znak

#GdanskCzyta #chodzędobilbioteki #literatura #wimbpgdańsk

Комментарии

Информация по комментариям в разработке