Zawód fotograf - gość Chris Niedenthal

Описание к видео Zawód fotograf - gość Chris Niedenthal

Chris jest jednym z najbardziej znanych fotografów czasu PRL. Jego zawodowa intuicja prowadziła go zawsze tam gdzie tworzyła się historia. Był świadkiem najważniejszych wydarzeń, które wpłynęły na zmianę ustroju w Polsce. Pracował dla zagranicznych gazet, mógł pozwolić sobie na fotografowanie na kolorowych slajdach Kodaka co dla wielu było marzeniem. Większość fotoreporterów pracowała wtedy tylko na materiałach czarno-białych. Jego sposób patrzenia przez obiektyw uważam za wyjątkowy. Może wpłynęły na to studia fotograficzne w Londynie, a może wychowanie w innej kulturze.
Mam wiele pytań do Chrisa Niedenthala. Czy przez to, że wychował się w Wlk. Brytanii inaczej postrzegał polską rzeczywistość? Czy to ułatwiło znajdywanie "smaczków" z życia PRL? Jak wyglądał warsztat jego pracy w czasach "analogowych"? I jak dziś fotografuje? Porozmawiamy też o sprzęcie fotograficznym w pracy fotoreportera? Co trzeba mieć i bez czego da się też zrobić dobre zdjęcia? Wybitny gość, będzie wiele pytań. Obiecuję, że szybko Chrisa nie wypuszczę z Live Fotoformy.

Chris Niedenthal - Studiował fotografię w London College of Printing. W 1973 roku przyjechał do Polski, gdzie mieszka do dziś. W latach 80. współpracował z amerykańskim tygodnikiem "Newsweek", "Time Magazine", "Der Spiegel". Jako fotoreporter robił reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, Związku Radzieckim i na Bałkanach. Był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego "Solidarność" podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku w 1980, jak również wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981, później dokumentował upadek komunizmu w 1989. Wygrał nagrodę w konkursie World Press Photo w 1986 roku za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara. W Polsce ukazały się cztery albumy z jego fotografiami: "Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty" (BOSZ 2004), "13/12. Polska Stanu Wojennego" (Edipresse 2006), "In Your Face" (Edition Fototapeta 2011), "Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973-1989", "Chris Niedenthal 1989. Rok nadziei" (BOSZ 2017) .W 2011 ukazała się jego autobiografia "Chris Niedenthal. Zawód: Fotograf" (Marginesy).

Комментарии

Информация по комментариям в разработке