Od Feiglerovcov k Harmincovi - o tvorcoch architektúry 19. storočia (Jana Pohaničová)

Описание к видео Od Feiglerovcov k Harmincovi - o tvorcoch architektúry 19. storočia (Jana Pohaničová)

26. 9. 2019 bola našou hostkou uznávaná vedkyňa, architektka, historička a pedagogička architektúry - prof. Ing. arch. Jana Pohaničová, PhD. z Ústavu dejín a teórie architektúry a obnovy pamiatok na Fakulte architektúry STU v Bratislave.
Vo svojej vedecko-výskumnej práci sa špecializuje na výskum dejín architektúry 19. storočia a je autorkou aj prvej vedeckej monografie o architektúre 19. storočia na Slovensku.

Architektúra dlhého storočia patrí k doposiaľ najmenej preskúmaným obdobiam v dejinách architektúry na Slovensku. Dlho bolo neprávom prehliadané, napriek plejáde výnimočných tvorcov či symbolickej úlohe premostiť či spájať historizujúcu tradíciu s nastupujúcou modernou.

Patrili k nim kľúčové osobnosti – tri generácie bratislavských architektov, staviteľov i stavebných podnikateľov Feiglerovcov i Michal Milan Harminc, architekt dvoch storočí a jeden z nestorov slovenskej architektúry.
V prednáške priblížime ich životy a diela, ktoré spoľahlivo zrkadlia podstatné fenomény dlhého storočia v architektúre, ale i doby, v ktorej žili a tvorili, a ktorá ich formovala v duchu európskych kultúrnych prúdov. Patrili k nim typologická rôznorodosť, flexibilnosť a štýlová pluralita. Charakteristickou črtou bol aj vzťah k tradícii, ale i istá dávka modernosti či odvaha experimentovať na poli nových konštrukcií a materiálov.

Tvorba Feiglerovcov sa odrazila aj v architektonickom obraze Bratislavy – mesta, ktoré počas tohto obdobia zaujímavo oscilovalo medzi dvoma pólmi – centrom a perifériou. Zároveň ich dielo široko prekročilo regionálny kontext, podobne ako tvorba nášho najproduktívnejšieho architekta v dejinách slovenskej architektúry M. M. Harminca, architekta európskeho formátu. Na území bývalého Rakúsko-Uhorska a jeho nástupníckych štátov realizoval viac ako 300 architektonických diel.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке