Bobowa - Dronem w ciekawe miejsca | WM Foxtrott

Описание к видео Bobowa - Dronem w ciekawe miejsca | WM Foxtrott

Bobowa - Dronem w ciekawe miejsca | WM Foxtrott
Pierwszą wzmiankę historyczną o istniejącej już miejscowości datuje się na rok 1339. Kolejna pochodzi z 1342 r., a następna z Kroniki Jana Długosza, gdzie autor wspomina o Zygmuncie z Bobowej, dowódcy 46 chorągwi.
Około 1522 r. pojawia się nowy właściciel, Achacy Jordan z Zakliczyna herbu Trąby, kasztelan biecki i starosta sądecki. W rękach Jordanów, Bobowa pozostaje przez ponad 100 lat, przechodząc kolejno w ręce syna Achacego, Mikołaja, gorliwego członka wspólnoty braci polskich, oraz wnuka, również Achacego, sędziego grodzkiego krakowskiego.
W 1580 r. miasto spustoszył ogień. Szczegóły tego pożaru nie są znane, jednak musiał on bardzo zniszczyć miasto, skoro król Stefan Batory uwolnił je od wszelkich podatków na okres 4 lat.
Liczba ludności zamieszkująca Bobową została znacznie uszczuplona w wyniku zarazy jaka miała miejsce w 1622 r. Niestety nie była to ostatnia zaraza. Kolejne epidemie wystąpiły na tym terenie w latach 1662, 1709 i 1721.
Bobowa była niewielkim miastem o charakterze rolniczo-rzemieślniczym, znacznie mniejszym od niedalekiego Biecza.
Z archiwaliów cechowych znana jest dziś tylko księga cechu szewskiego z najstarszym wpisem z roku 1586.
Już na początku XVI w. Bobowa otrzymała od króla Aleksandra Jagiellończyka przywilej na dwa jarmarki, a na drugie dwa otrzymała przywilej od jego następcy, Zygmunta Starego.
W 1740 właścicielem Bobowej został Stanisław Łętowski z Łętowa. Po Stanisławie Łętowskim dziedzictwo przejął jego syn, Franciszek Łętowski, a po jego śmierci Bobową odziedziczył syn Franciszka i Teresy, biskup krakowski Ludwik Łętowski, który sprzedał ją dziedzicowi Siedlisk i innych okolicznych wsi, Michałowi Miłkowskiemu.
W 1889 Stanisław Wyspiański w czasie artystycznej podróży po okolicy odwiedził Bobową i wykonał tu 10 szkiców, które stały się jedyną pamiątką dawnego wyglądu miasta, bo w tym samym roku strawił miasto trzeci w historii wielki pożar.
W latach 1339–1934 miejscowość posiadała prawa miejskie. Następnie do końca roku 2008 była wsią. 1 stycznia 2009 odzyskała ponownie status miasta.
Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej
W filmie wykorzystano informacje zawarte m.in. na stronach internetowych:
• https://www.polskiezabytki.pl/m/obiek...
• https://zabytek.pl/pl/obiekty/g-252980
• https://grobywojenne.malopolska.uw.go...
• https://pl.wikipedia.org/wiki/Bobowa
• https://pl.wikipedia.org/wiki/Dw%C3%B...
• https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9...

Комментарии

Информация по комментариям в разработке