GDYNIA | Klif w Orłowie | Wejście na klif Orłowo [4k]

Описание к видео GDYNIA | Klif w Orłowie | Wejście na klif Orłowo [4k]

Usytuowany w najbardziej wysuniętym w morze punkcie w Gdyni klif jest nie lada atrakcją dla odwiedzających miasto turystów oraz obiektem najczęściej fotografowanym przez turystów. Jest to jedna z wizytówek miasta, przyciągająca rzeszę podróżnych przez cały rok.

Klif Orłowski jest stromym morskim brzegiem, który znajduje się w Kępie Redłowskiej w Gdyni. Obiekt powstał w wyniku abrazji morskiej, która powoduje cofanie się urwiska średnio o 1 metr rocznie. W jego skład wchodzi w dużej mierze glina morenowa pochodzenia lodowcowego. Długość Orłowskiego Klifu wynosi około 650 m.

Plaża w jego okolicy pokryta jest dużą ilością skał magmowych, w tym porfirów, diorytów, pegmamtytów, sjenitów i granitoidów, a także skał metamorficznych, w dużej mierze gnejsów i kwarcytów.

Jest ona także urozmaicona ciemnobrunatnym piaskiem, w którego skład wchodzą ciężkie minerały, takie jak mangan, cyrkon, tytan oraz magnetyt. Znalazły się one w tym miejscu dzięki niszczeniu skał metamorficznych i magmowych. W okolicy klifu można natrafić także na niewielkie ilości węgla brunatnego. Budowa geologiczna tego obiektu jest dosyć zróżnicowana. Sprzyja to występowaniu w tym miejscu różnych procesów zboczowych. W jego skład wchodzą głównie twory pochodzące z miocenu (w dużej mierze z trzeciorzędu i czwartorzędu).

Klif Orłowski możemy podzielić na dwie odrębne części. Pierwszą z nich jest część martwa, której nie dotyka abrazja. Są to przede wszystkim osuwiska z bogatą szatą roślinną. Część ta rozciąga się aż do portu w Gdyni. Drugą z nich stanowi część aktywna klifu, czyli taka, która poprzez wysunięcie ściany głęboko w morze, narażona jest na jego niszczycielskie działanie.

Na zboczach klifu znajduje się wiele gatunków nadmorskich roślin. Na jego bardziej stromych częściach dominuje podbiał pospolity. Podnóże klifu gęsto porasta natomiast objęty ochroną gatunkową rokitnik. Stoki klifu to przede wszystkim idealne środowisko dla zarośli żarnowca miotlastego. Klif można podzielić także biorąc pod uwagę rodzaj procesów zboczowych, na trzy inne części: południowy z przewagą procesów osypiskowych, środkowy- obrywowych oraz północny z procesami osuwiskowymi.

Część lądu znajdująca się w okolicach Klifu Orłowskiego jest coraz bardziej zabierana przez Morze Bałtyckie. Z tego powodu obiekt ten narażony jest na całkowite zniknięcie z krajobrazu Gdyni za jakiś czas. Ten piękny zakątek polskiego wybrzeża jest w ogromnym stopniu narażony na działanie niszczycielskich fal morskich. Do osuwania się zboczy klifu najczęściej dochodzi jesienią, kiedy wybrzeże nawiedzają silne sztormy. Władze miasta ustawiły z tego powodu tablice ostrzegające przed niebezpieczeństwem, jednak turyści nie zawsze stosują się do tych zakazów. Niektórzy śmiałkowie, oprócz wypoczywania u jego podnóży, często organizują wycieczki na szczyt klifu.

Najbardziej rozpoznawalnym punktem Orłowskiego Klifu jest Cypel Orłowski, składający się przeważnie z gliny i narażony na częste obrywanie się.

U podnóży klifu rozciąga się nadmorska trasa turystyczna, która prowadzi aż do Sopotu. Będąc na jego szczycie, można dostrzec przepiękną panoramę Mierzei Helskiej oraz znajdujące się niedaleko plaże i port w Gdyni. Na uwagę w tym miejscu zasługuje także otaczająca klif Kępa Redłowska, będąca ograniczoną przez doliny wysoczyzną nadmorską. Jest to płat polodowcowej wysoczyzny morenowej, którego krajobraz urozmaicają powstałe wskutek erozji doliny przybrzeżne. Maksymalne wzniesienie tego obszaru wynosi około 91 m n.p.m.. Należące do Kępy wybrzeże klifowe, jest najbardziej rozpoznawalnym elementem tego rejonu. Płaszcz Kępy Redłowskiej pochodzi prawdopodobnie z kresu plejstocenu, zaś jej podłoże tworzą twory pochodzące z miocenu, w których skład wchodzą piaski oraz iły.

#klif #orlowo #2022

Комментарии

Информация по комментариям в разработке