Vladimir Nabokov - Zvonek (Povídka) (Mluvené slovo CZ)

Описание к видео Vladimir Nabokov - Zvonek (Povídka) (Mluvené slovo CZ)

Povídka. Příjemný poslech!

Udělejte knihou radost sobě, nebo Vašim blízkým a podpořte novou tvorbu Mluvky (Knihy Dobrovský): https://tinyurl.com/MluvkaKnihyDobrovsky

Zpříjemněte si poslech tou nejlepší kávou nebo kvalitním čajem a podpořte novou tvorbu Mluvky (Oxalis) : https://tinyurl.com/MluvkaOxalis

Celým jménem Vladimir Vladimirovič Nabokov se narodil roku 1899 v Petrohradě. Jako nejstarší z pěti sourozenců vyrůstal v prominentní rodině, která netrpěla starostí o finance. Vladimír zažíval to, co později popsal jako "dokonalé" dětství. V jejich domácnosti se mluvilo anglicky, rusky a francouzsky. Všechny tyto tři jazyky literát ovládl už jako dítě. Číst a psát anglicky se naučil ještě předtím, než rusky. Byl vzděláván soukromými učiteli a ve způsobu trávení volného času mu byla mu dána značná svoboda. Zajímal se o jazyky, matematiku a hádanky v mnoha formách. Kromě toho cvičil box, hrál fotbal a zamiloval si šachy. V jedenácti letech byl přijat na prestižní Těniševovu školu v Petrohradě. V této době také Nabokov poprvé proniká do vod Entomologie. V tomto oboru se již jako velice mladý stane uznávanou autoritou. Zájem o motýly mu vydrží po celý život. Ve třinácti letech začne mladý Vladimír psát poezii. O dva roky později už mu vychází první básnická sbírka: Stikhi ("Básně"). Sbírka obsahující 68 básní rozhodně neudělala velký dojem na jeho prvního učitele literatury Vladimira Vasilievieče Gippiuse. K jeho dílu přistoupil velice kriticky, stejně jako i jeho sestřenice, tehdy věhlasná básnířka Zinaida Nikolajevna Gippius. Ta se na jedné společenské akci obrátila k otci Nabokova s prosbou: „Prosím, řekněte svému synovi, že z něj spisovatel nikdy nebude.“

Otec Nabokova, Vladimir Dmitrijevič Nabokov byl liberální obhájce, státník a novinář. Významný člen Strany lidové svobody, která prosazovala nenásilnou demokratizaci země. Únorová revoluce v roce 1917 přinesla zákaz této strany a nutnou emigraci Nabokova i jeho rodiny. Šlechtická rodina přišla o svoje pozemky i o všechno bohatství. Nejprve se usídlili v Londýně. Zde Vladimir nastoupil na Univerzitu v Cambridgi a o tři roky poté jí úspěšně dokončil. Po složení studií následuje rodinu, která se mezitím zabydlela v Berlíně. Krátce po jeho příjezdu je zabit Nabokův otec. Vladimir Dmitrijevič Nabokov tehdy účasten politické konference je zastřelen při obraně svého politického rivala a přítele Pavla Miljukova. Tato nešťastná událost Nabokova silně ovlivní. Přestože to slavný autor později zcela popře, incident zanechá jasně čitelné stopy v jeho dílech. Postavy v jeho fikcích často nacházejí násilnou smrt v silném faktoru náhody a v nechtěných okolnostech. Po smrti otce Nabokov zůstává v Berlíně. Jeho matka a sestry se přestěhují do Prahy.

Nabokov zde začne učit jazyky, box i tennis. Stejně jako konstruování křížovek. Začne psát pod pseudonymem V. Sirin (odkaz na tvora z ruské mytologie). Prodává básně, povídky i eseje ruským novinám vycházejícím v Berlíně a později i v Paříži. V tomto období Vladimir Nabokov potkává ruskou židovku Véru. Ožení se s ní a Véra Nabokovová se později stane jeho věrnou společnicí v osobním i profesním životě. Pro stále zvětšující se proti-židovské tendence v Německu, se Nabokov rozhodne hledat útočiště v jiné zemi. S pomocí ruských židovských emigrantů se mu podaří opustit Hitlerovo Německo. Ti si vděčně pamatují Nabokova otce, z carského období. Tehdy byl nejhlasitějším obhájcem židovských práv v Ruské říši. V roce 1940 se Nabokov přestěhuje do Spojených států.

Zde vyučuje jazyky a literaturu na prestižních amerických univerzitách. Nadále se věnuje psaní a objeví také několik nových druhů motýlů, které později na jeho počest ponesou autorovo jméno. V roce 1945 se stane americkým občanem a přestože jeho povídky a příběhy plní celou řadu tamních novin, jméno Nabokov zůstává nadále pro širší veřejnosti neznámé. Vše se ale změní s příchodem Lolity. Smutný ale komický příběh profesora ve středním věku, který se zamiluje do dvanáctileté školačky. Dílo vznikne pří autorově cestách za motýly s jeho manželkou, která zvládá role sekretářky, písařky, korektorky, překladatelky i osobní šoférky. Dokonce i zabránila prvotní snaze Nabokova spálit první pracovní verze Lolity. Román vychází nejprve v Paříži roku 1955. Americké vydání přichází o tři roky později. Pro údajnou skandálnost některé knihovny dílo zakáží. Kniha se díky nechtěné publicitě stane nesmírně populární. Nabokov napíše také scénář pro film z roku 1962. Komerční úspěch snímku i knihy mu umožní věnovat se pouze psaní a honbou za motýly.

V následujících letech Nabokov napíše několik dalších románů a představí také svůj čtyř-svazkový překlad pro Evžena Oněgina. Lolita se mezitím stává knižním obrem a dnes patří k nejvýznamnějším románům v moderní literatuře. Vladimir Nabokov se pro své komplexní zápletky, chytré slovní hříčky, odvážné metafory a intenzivní lyriku stane světově uznávaným autorem. Vladimir Nabokov umírá po boku svých nejbližších v roce 1977.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке