Wesele - Streszczenie i opracowanie lektury - Stanisław Wyspiański - Matura z polskiego

Описание к видео Wesele - Streszczenie i opracowanie lektury - Stanisław Wyspiański - Matura z polskiego

🔸 Nasze kursy maturalne: 🔸
https://maturanamaksa.pl/kursy-w-form...

#maturazpolskiego​​​​ #matura​​​​ #matura202​4​ #maturanamaksa

Jednym z ważniejszych tekstów w kanonie lektur obowiązkowych jest dramat Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. Inspiracją do powstania tego dzieła było autentyczne wesele krakowskiego poety Lucjana Rydla. Poślubił on 20 listopada 1900 roku chłopkę z Bronowic, Jadwigę Mikołajczykównę. Wesele odbyło się w chacie Włodzimierza Tetmajera, młodopolskiego malarza, którego żoną była starsza siostra panny młodej. Wyspiański był jednym z gości weselnych, znał wszystkich uczestników bronowickiej zabawy i wielu z nich uczynił bohaterami swojego dramatu.

Sztuka składa się z trzech aktów, z których każdy reprezentuje inny gatunek dramatyczny. Akt I, dziejący się w kręgu weselnych gości, nazwać możemy komedią społeczno-obyczajową. Właśnie ten rys jest najbardziej widoczny w prezentowanych tam dialogach między chłopami (i chłopkami) a panami (i paniami) z miasta. Akt II jest wybitnie dramatem symbolicznym rozgrywającym się w środku nocy. Realne wydarzenia zaczynają nakładać na wizje uczestników weselnej zabawy, którym ukazują się zjawy i duchy. Wyspiański buduje w tym akcie pełne napięcia dialogi odsłaniające marzenia i niepokoje bohaterów, demaskujące kompleksy i mity narodowe. Akt III to dramat narodowy. O świcie zbierają się przed domem weselnym chłopi z kosami. Czekają na słowo-rozkaz, o którym przypomina sobie zaspany Gospodarz. Jednak żaden wielki narodowy czyn nie następuje – Gospodarz przekazał złoty róg Jaśkowi, który zgubił go, dbając bardziej o czapkę z pawimi piórami (symbol chwilowego wysokiego statusu w gromadzie weselników) niż o sprawę narodową. W tej sytuacji wszyscy rozpoczynają lunatyczny taniec, któremu początek wyznacza usypiająca muzyka Chochoła. Naród pozostaje w marazmie, uśpieniu, otępieniu.

Dokładny opis weselnych gości, których sportretował w swoim dziele Wyspiański, podaje Tadeusz Boy-Żeleński w „Plotce o Weselu”. Możemy dzięki temu zauważyć, że autor sportretował elitę społeczno-kulturalną Krakowa przełomu wieków XIX i XX, co wyjaśnia ogromne zainteresowanie wystawioną po raz pierwszy 16 marca 1901 roku sztuką. Wielu oglądało przedstawienie jak sceniczną wersję plotek o fragmencie życia cyganerii i inteligencji ówczesnego Krakowa.

#maturazpolskiego​​​ #matura​​​ #matura2024​​​ #maturanamaksa

Комментарии

Информация по комментариям в разработке