(Festival hrane za možgane) Kako preživeti v prehranski džungli? Meni prihodnosti na žaru

Описание к видео (Festival hrane za možgane) Kako preživeti v prehranski džungli? Meni prihodnosti na žaru

Letošnji Festival hrane za možgane: O meniju prihodnosti z znanstvenicami in znanstveniki bomo začinili z okroglo mizo o trajnostnem in zdravem prehranjevanju v času agroživilskih inovacij in vse glasnejših razpravah o alternativnih virih in načinih prehranjevanja.

O tem smo se 𝟐𝟓. 𝐚𝐩𝐫𝐢𝐥𝐚, 𝐨𝐛 𝟏𝟏.𝟎𝟎 𝐯 Edvardu (Igriška ulica 5 v Ljubljani) na okrogli mizi pogovarjali z znanstvenicami in znanstveniki.

Pridružili so se nam:

𝐏𝐫𝐨𝐟. 𝐝𝐫. 𝐆𝐫𝐞𝐠𝐨𝐫 𝐌𝐚𝐣𝐝𝐢𝐜̌, ki na Veterinarski fakulteti UL in Medicinski fakulteteti UM raziskuje na področju molekularne nevroendokrinologije – delovanja genov in hormonov, predvsem v povezavi z možgani. Je soustanovitelj visokotehnološkega podjetja, enega prvih, ki ponuja zdravljenje domačih živali z matičnimi celicami. Njegove raziskave segajo tudi na področje nevroendokrinologije, natančneje razvoja možganov z vidika razvoja spolnih razlik.

𝐏𝐫𝐨𝐟. 𝐝𝐫. 𝐍𝐚𝐭𝐚𝐬̌𝐚 𝐏𝐨𝐤𝐥𝐚𝐫 𝐔𝐥𝐫𝐢𝐡, predstojnica področja biokemije in katedre za biokemijo in kemijo živil na Biotehniške fakultete UL. Kot podoktorska štipendistka se je usposabljala v New Jerseyju, kot gostujoča profesorica v Torontu in Santa Cruzu. Njeno raziskovalno področje je poleg študija interakcij bioaktivnih molekul z biološkimi makromolekulami, tudi razvoj novih tehnologij mikro in nano kapsulacije bioaktivnih molekul, rastlinskih izvlečkov in mikroorganizmov. Vključena je tudi v ARUA-Guild Center odličnosti “Sustainable Food System”.

𝐏𝐫𝐨𝐟. 𝐝𝐫. 𝐓𝐚𝐧𝐣𝐚 𝐊𝐚𝐦𝐢𝐧 je specializirana za razvoj pristopov za doseganje vedenjskih in družbenih sprememb, ki je vpet v interdisciplinarno področje socialnega marketinga. Raziskuje opolnomočenje povezano z zdravjem, s kulturo hrane in s prehranskimi praksami s poudarkom na trajnostni porabi hrane in s porastom "prosumer" kulture v prehodu na čisto energijo. Je vodja raziskovalnega Centra za socialno psihologijo, profesorica na Fakulteti za družbene vede UL in članica Strokovnega sveta Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

𝐃𝐫. 𝐀𝐥𝐞𝐧 𝐀𝐥𝐛𝐫𝐞𝐡𝐭 je vodja Laboratorija za prehrambeno kemijo na Kemijskem inštitutu. Deluje na področju raziskav naravnih bioaktivnih molekul, ki pozitivno vplivajo na naše zdravje, pri svojem delu uporablja najnaprednejše analitske tehnologije. V laboratoriju med drugim deluje na področju raziskav žuželk, ki predstavljajo trajnostno hrano prihodnosti, saj so dober vir beljakovin, maščob, pa tudi vitaminov in drugih nutrientov. V primerjavi z drugimi prehranskimi viri, vzreja žuželk zahteva precej manj resursov, hkrati pa se zmanjša tudi količina odpadkov, ki vse bolj obremenjujejo naše okolje.

𝐏𝐫𝐨𝐟. 𝐝𝐫. 𝐁𝐚𝐫𝐛𝐚𝐫𝐚 𝐊𝐨𝐫𝐨𝐮𝐬̌𝐢𝐜́ 𝐒𝐞𝐥𝐣𝐚𝐤 sodeluje pri izvedbi več evropskih in nacionalnih projektov na temo prehrane na Institutu "Jožef Stefan". Raziskovalno se ukvarja z razvojem naprednih računalniških metod za preiskovanje in analizo podatkov, ki so ključnega pomena za odkrivanje novega znanja iz področij živilstva in prehrane. Podatki se namreč zbirajo na različne načine in v različnih oblikah, kar pomeni, da je luščenje informacij zahtevna naloga, saj je potrebno raznolike podatke najprej semantično povezati. Vendar je le na ta način možno pridobiti celovito znanje, ki bo morda pomagalo v bodoče preživeti v prehranski džungli.

Okroglo mizo je moderirala 𝐋𝐞𝐚 𝐔𝐝𝐨𝐯𝐜̌, Slovenska tiskovna agencija STA.

𝐹𝑒𝑠𝑡𝑖𝑣𝑎𝑙 ℎ𝑟𝑎𝑛𝑒 𝑧𝑎 𝑚𝑜𝑧̌𝑔𝑎𝑛𝑒 𝑗𝑒 𝑓𝑒𝑠𝑡𝑖𝑣𝑎𝑙 𝑖𝑛𝑡𝑒𝑟𝑑𝑖𝑠𝑐𝑖𝑝𝑙𝑖𝑛𝑎𝑟𝑛𝑖ℎ 𝑑𝑜𝑔𝑜𝑑𝑘𝑜𝑣 𝑝𝑟𝑖𝑝𝑟𝑎𝑣𝑙𝑗𝑒𝑛𝑖ℎ 𝑝𝑜 𝑟𝑒𝑐𝑒𝑝𝑡𝑢𝑟𝑖 𝑈𝐿 𝑣 𝑠𝑜𝑑𝑒𝑙𝑜𝑣𝑎𝑛𝑗𝑢 𝑧 𝐼𝑛𝑠𝑡𝑖𝑡𝑢𝑡𝑜𝑚 "𝐽𝑜𝑧̌𝑒𝑓 𝑆𝑡𝑒𝑓𝑎𝑛" 𝑖𝑛 𝐾𝑒𝑚𝑖𝑗𝑠𝑘𝑖𝑚 𝑖𝑛𝑠̌𝑡𝑖𝑡𝑢𝑡𝑜𝑚. 𝐹𝑒𝑠𝑡𝑖𝑣𝑎𝑙 𝑜𝑚𝑜𝑔𝑜𝑐̌𝑎 𝑍𝑣𝑒𝑧𝑎 𝐸𝑢𝑡𝑜𝑝𝑖𝑎, 𝑧𝑎𝑣𝑒𝑧𝑛𝑖𝑠̌𝑡𝑣𝑜 𝑑𝑒𝑠𝑒𝑡𝑖ℎ 𝑒𝑣𝑟𝑜𝑝𝑠𝑘𝑖ℎ 𝑢𝑛𝑖𝑣𝑒𝑟𝑧, 𝑘𝑎𝑡𝑒𝑟𝑒𝑔𝑎 𝑐̌𝑙𝑎𝑛𝑖𝑐𝑎 𝑗𝑒 𝑡𝑢𝑑𝑖 𝑈𝑛𝑖𝑣𝑒𝑟𝑧𝑎 𝑣 𝐿𝑗𝑢𝑏𝑙𝑗𝑎𝑛𝑖. 𝑍𝑣𝑒𝑧𝑎 𝐸𝑈𝑇𝑂𝑃𝐼𝐴 𝑡𝑒𝑚𝑒𝑙𝑗𝑖 𝑛𝑎 𝑛𝑎𝑐̌𝑒𝑙𝑖ℎ 𝑖𝑛 𝑣𝑟𝑒𝑑𝑛𝑜𝑡𝑎ℎ 𝑜𝑑𝑙𝑖𝑐̌𝑛𝑜𝑠𝑡𝑖, 𝑣𝑘𝑙𝑗𝑢𝑐̌𝑒𝑛𝑜𝑠𝑡𝑖, 𝑡𝑟𝑎𝑗𝑛𝑜𝑠𝑡𝑛𝑒𝑔𝑎 𝑟𝑎𝑧𝑣𝑜𝑗𝑎, 𝑠𝑜𝑑𝑒𝑙𝑜𝑣𝑎𝑛𝑗𝑎 𝑖𝑛 𝑎𝑘𝑎𝑑𝑒𝑚𝑠𝑘𝑖 𝑠𝑣𝑜𝑏𝑜𝑑𝑖.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке