Kovácsné Mészáros Anna írása:
Zarándoklat 2021. július 15-én. Máriapócs – Tákos – Csaroda – Szatmárcseke – Nyírbátor
Első állomásunk Magyarország leglátogatottabb Nemzeti Kegyhelye Máriapócs ( Hungarikum) volt. A római katolikus szentmisét Pásztor Károly atya pápai prelátus celebrálta a Skapuláré Társulat élő és elhunyt tagjaiért, a zarándokok hozzátartozóiért, az otthonmaradt családtagokért. A Kármelhegyi Boldogasszony tiszteletére, imával történő hozzáfordulásra biztatta a zarándokokat saját példáival, tapasztalataival alátámasztva. Szentmiséje lelkünk megerősítését szolgálta. A kegyhely kántora, mint idegenvezető bemutatta a kegyhely történetét, érdekességeit, a Könnyező Szűz Anyához kapcsolódó csodákat, a hálatáblákat, ajándékokat, otthagyott mankókat stb.
Következő állomásunk a Tákosi Református Mezítlábas Notre-Dame volt. A 252 éve épült templom a környék legszebb műemléke, csodás, faragott, festett, kazettás mennyezetével, padjaival, szószékkel, csodálatos látnivaló.
Csarodai református templom a 13.sz. végén épült, a Káta nemzetséghez köthető. A 16. század folyamán került a reformátusok birtokába. A templom részleges helyreállítására 1901/2-ben került sor, ekkor konzerválták a szentélyben és a diadalíven előkerült középkori falfestményeket. Nagyobb szabású műemléki kutatásra és helyreállításra 1971-1975 között történt restauráláskor találták meg és konzerválták az alakos falfestményeket és a népies festés addig letakart nagy felületeit is akkor tették láthatóvá. A megrongálódott tetőt, a homlokzat fölújítását és a falképek restaurálását a millenniumi műemlék helyreállítások keretében végezték el.
Magyarország egyik legkülönlegesebb temetője a szatmárcsekei református csónakos fejfás temető, melyet Korpás István fejfafaragó mutatott be részünkre. Elmondta, hogy a mintegy hatszáz, szokatlan, csónak alakú fejfa eredete máig nem tisztázott. Páratlan látványt nyújt a közel 600, embermagasságú, stilizált emberfejet, illetve csónakban fekvő embert szimbolizáló sötét fejfával benépesített sírkert. Egyes vélemények szerint ősi finnugor szokást, a csónakban utolsó útjára indított elhunytat szimbolizálja. Mások szerint a fejfák arra emlékeztetnek, hogy nagy árvizekkor csak csónakkal tudták megközelíteni a temetőt. Bemutatta az általa, 24 éves korában faragott első fejfát, amit azóta 52 éve készít. A temető legmagasabb pontján, egy kis dombon áll Szatmárcseke leghíresebb fiának, Kölcsey Ferencnek a szép, fehér márványból készült hat köroszlopos, párkánnyal egybefogott síremléke. Kölcsey élete nagy részét Szatmárcsekén töltötte, 1823-ban a Himnuszt is itt írta, és a faluban hunyt el 1838-ben.
Következő állomás a Nyírbátori Minorita templom volt, mely a város ékköve és gyönyörű műemléke. A 12 méter magas főoltáron Szent Péter megjelenítése Magyarország legszebb barokk szobrai közé tartozik. Az Assisi Szent Ferenc stigmatizációját ábrázoló oltárképen az arc Kelemen Didák képmása. A Nádfői Krucsay János kisvárdai várkapitányról elnevezett Krucsay oltár a templom legnevezetesebb műkincse, Jézus szenvedéstörténetét ábrázolja. Az oltár barokk szerkezetű, de az alakok a gótikus hatást tükröznek. Krucsay Magyarország utolsó pallosjogú ura volt, és feleségét többszörös hűtlensége miatt lefejeztette. A hagyomány szerint bűneit átérezve állíttatta a pompás oltárt.
Информация по комментариям в разработке