Muzyka Narodów: Kraina Muzyki Celtyckiej , tawizjahd

Описание к видео Muzyka Narodów: Kraina Muzyki Celtyckiej , tawizjahd

Program „Muzyki Narodów” złożony jest z 10 koncertów prezentujących najwybitniejsze utwory muzyczne, zaliczane do dziedzictwa kultury polskiej i światowej. Koncerty poprowadzi Juliusz Ursyn Niemcewicz, dyrektor artystyczny projektu, jeden z wybitniejszych tenorów na świecie, występował na największych europejskich scenach operowych, m.in. w Operze Berlińskiej oraz Neubrandenburgu, w Operze Poczdamskiej, Hannoverze, Dusseldorfie, Londynie, Neapolu. Współpracuje w kraju z Teatrem Wielkim w Warszawie oraz Operą Śląską w Bytomiu. Jest stałym gościem Krynickich Festiwali im. Jana Kiepury.

Do każdego koncertu przygotowane jest wprowadzenie merytoryczne z historii muzyki, pełne anegdot i ciekawostek związanych z epoką i kulturą, której muzyczne rozwinięcie usłyszymy. Wykonawcami będą wybitni muzycy i soliści z kraju i z zagranicy, wielokrotnie nagradzani i wyróżniani. Muzyczna podróż zapowiada się wspaniale od muzyki dawnej po muzykę współczesną i jazz, od muzyki żydowskiej po muzykę celtycką, od Europy po Azję, Afrykę i Amerykę. W projekcie muzyka poważna, muzyka elitarna, muzyka, która wymaga większego skupienia, muzyka która najczęściej wykonywana była na scenach teatrów, oper i filharmonii, teraz wyjdzie w przestrzeń publiczną.Jedyna w Polsce orkiestra grająca tradycyjną muzykę szkocką na wielkich dudach szkockich i bębnach. Zespół dużo koncertuje, można ich było usłyszeć w Szkocji, Niemczech, Czechach, Słowacji, Ukrainie, Kanadzie, Francji, Belgii, Rosji, Estonii, Omanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i oczywiście w Polsce. Częstochowa Pipes & Drums gra tradycyjne szkockie utwory, znane na całym świecie, jako hymny kościelne, pieśni pożegnalne, utwory weselne i taneczne, a przede wszystkim jako marsze wojskowe. Tradycje tego typu zespołów wywodzą się z armii brytyjskiej, stąd umundurowanie i musztra wojskowa dopełniają i tak widowiskowy charakter zespołu.

W swoim repertuarze mają m.in.
„Highland Cathedral” - bardzo popularny marsz, grany podczas podniosłych uroczystości, głównie ślubów.
„Steam Train to Mallaig” - utwór poświęcony słynnej kolejce parowej w Szkocji. Sama kolejka i jej malownicza trasa zainspirowała twórców filmy „Harry Potter”.
„Amazing Grace” - psalm religijny napisany przez Johna Newtona, angielskiego handlarza niewolników. Zaskoczony przez burzę na swym niewolniczym statku, ślubował Bogu, że poświęci życie zwalczaniu niewolnictwa. Tak też się stało. Psalm jego autorstwa grany jest zarówno na ślubach, jak też na pogrzebach.
„The Gael”, „Gillies Callum” - pierwszy z utworów to stary kanadyjski sygnał, grany przez szkockich kolonistów dla odpędzenia wilków. Został wykorzystany jako motyw muzyczny w filmie „Ostatni Mohikanin”. Gillies Callum to utwór grany do „tańca nad mieczami”.
„Bonnie Galloway”, „The Rowan Tree” - marsze wojskowe
„The Green Hills of Tyrol”, „When the Battle`s Over” - utwory typu mające swoją genezę w sygnałach wojskowych pochodzą z czasów Wojny Krymskiej.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке