Rotawirus 👉 rota wirus u dzieci i dorosłych

Описание к видео Rotawirus 👉 rota wirus u dzieci i dorosłych

Rotawirus (także rota wirus ) u dzieci jest najczęstszą przyczyną biegunek i innych nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Warto jednak podkreślić, że rotawirus - grypa żołądkowa / jelitowa - może również występować u dorosłych. Rota wirus - dowiedz się jak go rozpoznać, diagnozować oraz leczyć. #rotawirus #rotawirusobjawy #rotawirusudzieci

❤️ Subskrybuj nasz kanał, 🔔 włącz powiadomienia o nowych filmach:
👉 https://www.youtube.com/c/Medycyna360...

Rozdziały:
00:00 - 01:15 - Wstęp
01:16 - 02:01- Rotawirus jak zaraża
02:02 - 02:33 - Rotawirus objawy
02:34 - 02:59 - Objawy odwodnienia
03:00 - 03:50 - Jak wykonać test kapilarny
03:51 - 04:03 - Dolegliwości wywołane zakażeniem
04:04 - 05:30 - Rota wirus u osób dorosłych
05:31 - 06:22 - Rotawirus leczenie
06:23 - 07:56 - Gdzie można się zarazić rotawirusem
07:57 - 09:11 - Jak dochodzi do zakażenia rotawirusem
09:12 - 09:56 - Szczepionka przeciw rotawirusowi
09:57 - 10:57 - Okresy sprzyjające zakażeniu rotawirusem
10:58 - 11:32 - Zakończenie

✅ Rotawirus u dzieci
Rotawirus i jego zakażenie jest niezwykle powszechne u dzieci. Zwykle choroba jest łatwa do leczenia, jednak nierzadko przyczynia się do ich hospitalizacji. W krajach rozwijających się rotawirus może prowadzić nawet do śmierci malucha. W państwach europejskich zgony z powodu zakażenia tym wirusem należą do rzadkości. Warto podkreślić, że leczenie opiera się w głównej mierze na łagodzeniu objawów choroby oraz zadbaniu o odpowiednie nawodnienie i odbudowanie mikrobioty jelitowej poprzez podanie probiotyków i wdrożenie lekkostrawnej diety. Ostry przebieg rotawirusa u dzieci może wymagać hospitalizacji, podczas której dziecko otrzyma dożylnie potrzebne płyny oraz zostanie poddane pełnej diagnostyce.

✅ Rotawirus u dorosłych
Do zakażenia rotawirusem dochodzi u osób dorosłych dość rzadko, ponieważ ich organizm zdążył prawdopodobnie wytworzyć odporność na tego rodzaju wirusa po infekcji, do której doszło w wieku dziecięcym. Mimo to jeśli dorosłemu towarzyszą nasilające się nudności, złe samopoczucie, podwyższona temperatura ciała oraz biegunka, które utrzymują się powyżej 2-3 dni, powinien on niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu wykluczenia infekcji spowodowanej przez rotawirusy. Warto podkreślić, że powyższe objawy mogą prowadzić do silnego odwodnienia i osłabienia, co może zagrażać życiu pacjenta. Zwykle jednak choroba u dorosłych ma przebieg łagodny. Szczególną ostrożność muszą zachować seniorzy, bowiem zakażenie rotawirusem osoby po 65 roku życia może przybrać ostry przebieg, który wymagać będzie hospitalizacji pacjenta.

✅ Jak można zarazić się rotawirusem?
Rotawirusy bardzo łatwo przenoszą się z człowieka na człowieka. Większość badań wykazuje jego obecność w kale, jednak istnieją również sugestie, że wirus ten może przenosić się drogą kropelkową. Do zakażenia dochodzi zwykle w dużych skupiskach ludzi. Z tego powodu wirus tak łatwo rozprzestrzenia się wśród dzieci, które uczęszczają do żłobka, przedszkola lub szkoły. Często najmłodsi zarażają swoich rodziców, u których może rozwinąć się choroba. Aby zapobiec zakażeniu, warto rozważyć zaszczepienie dziecka, które rekomenduje się pomiędzy 6 a 24 miesiącem jego życia.

✅ Jak ustrzec się przed zakażeniem rotawirusem?
Podstawowym środkiem ochrony przed tym wirusem jest higiena. Mycie rąk, dbanie o czystość w łazience, higieniczne przygotowywanie posiłków, stosowanie jednorazowych pieluszek pozwala na zminimalizowanie ryzyka zakażenia. Osoby, które odczuwają jakiekolwiek nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunka i wymioty, lub zaobserwowali takie symptomy u swojego dziecka powinni poddać się kwarantannie i w razie nasilenia się objawów skonsultować z lekarzem.

✅ Zarówno rotawirus u dziecka, jak i rotawirus u dorosłych może mieć ostry przebieg, który będzie wymagał hospitalizacji. U osób dorosłych zdarza się to jednak niezwykle rzadko. Przeważnie wystarczy jedynie odpoczynek, dbanie o odpowiednie nawodnienie oraz higienę, aby nie zarazić pozostałych domowników. Rotawirus u dziecka to choroba bardzo powszechna, której leczenie powinien poprowadzić lekarz, aby nie tylko ulżyć małemu pacjentowi w cierpieniu, ale również w razie potrzeby skierować go na hospitalizację, dzięki której maluch otrzyma pomoc, jakiej potrzebuje.

👨‍⚕️ Pamiętaj proszę, że informacje zawarte w filmie nie są poradą medyczną i nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej.

❤️ Bądźcie zdrowi ❤️

Комментарии

Информация по комментариям в разработке