Maria Skłodowska-Curie cytaty "Niczego w życiu nie należy się bać, należy tylko.." inspirujące słowa

Описание к видео Maria Skłodowska-Curie cytaty "Niczego w życiu nie należy się bać, należy tylko.." inspirujące słowa

Maria Skłodowska-Curie. To polska dwukrotna laureatka nagrody Nobla. Ta polka jako jedyna, nagrodę Nobla uzyskała aż dwa razy.

Jako dziecko Maria Skłodowska Curie była cicha i bardzo nieśmiałą. Była dziewczynką zamkniętą w sobie, która lubiła trzymać się raczej na uboczu i stroniła od towarzystwa. Lubiła przebywać sama. W wolnych chwilach uwielbiała czytać poezję polską i zagraniczną. Była też lingwistką i poliglotką. Jej konikiem była nauka języków obcych, których znała aż pięć. Umiała biegle mówić po francusku, niemiecku, rosyjsku i angielsku. W wieku 15 lat ukończyła gimnazjum jako najlepsza uczennica.

00:00 - 00:20 Cytaty Maria Skłodowska Curie
00:19 - 00:32 Cytaty wielkiej kobiety
00:33 - 01:13 Cytaty laureatki nagrody Nobla
01:14 - 01:32 Cytaty o pracy i życiu
01:33 - 01:48 Cytaty Marii Skłodowskiej Curie o dzieciach i o szkole
01:49 - 02:43 Cytaty noblistki, polskiego naukowca
02:44 - 03:50 Cytaty motywacyjne
03:51 - 04:53 Cytaty o konsekwencji i nie poddawaniu się
04:54 - 05:10 Cytat, który zmienił moje życie
05:11- 05:58 Słowo filozofa

Jej przełomowe badania zostały docenione na arenie międzynarodowej przez rzesze naukowców i badaczy. Maria Skłodowska pracowała nad mechanizmem zjawiska promieniotwórczości. Jej pracę w znacznym stopniu przyczyniły się do rozwoju różnych dziedzin nauki. W szczególności dołożyła sporą cegiełkę do rozwoju medycyny. Jest uważana za prekursorkę współczesnej radiochemii. Dzięki jej odkryciu korzystamy z tzw. "chemii" i radiologii w leczeniu nowotworów złośliwych.

Maria Curie Skłodowska pochodziła z tradycyjnej polskiej rodziny. Jej rodzice kultywowali tradycje patriotyczne w domu. Maria była osobą wszechstronnie uzdolnioną, prócz tego, jak już mówiliśmy, że znała aż pięć języków obcych, interesowała się socjologią, psychologią oraz naukami ścisłymi.

Maria Skłodowska-Curie to silna i niezależna kobieta wyprzedzająca swoją epokę o pokolenia. Współczesne feministki za nic nie dorównują tej genialnej i kierującej się zdrowym rozsądkiem kobiecie ala Leonardo da Vinci. Jej nazwisko można zapisać koło takich fizyków i wynalazców jak Nikola Tesla, Albert Einstein, Thomas Edison czy właśnie włoski wizjoner Leonardo Da Vinci.

Maria to kobieta wyjątkowa pod każdym względem. Nawet jak na nasze współczesne standardy była bardzo otwarta, światła i odważna. Ponadprzeciętnie wytrwała oraz pełna pasji, która paliła się w niej niczym ogień. Cechowała ją odwaga i konsekwencja. Dzięki uporowi, zdolnościom i geniuszowi w połowie wrodzonemu, w połowie wyuczonemu na który zapracowała, odkryła i wyodrębniła dwa pierwiastki radioaktywne – polon i rad.
Te dwa pierwiastki zrewolucjonizowały wiele dziedzin: fizykę, chemię, biologię i medycynę.
To niesamowite, ale to Maria Skłodowska Curie jako pierwsza twierdziła, że atom jest podzielny. Madame Curie była praktyczna, pracowita i konsekwentna w swych działaniach. Cechowała ją miłość do nauki, pracy i odkrywania nowych rzeczy. Ubóstwiana i nienawidzona, podziwiana i pogardzana przez ludzi małej wiary, ambicji i wątłego serca. Na kartach historii zapisała się jako genialna uczona - polska patriotka. Była też wierną żoną, oddaną kochanką, wymagającą, ale niezwykle troskliwą matką dbającą o indywidualność każdej z córek. Do dzisiaj Polska i Francja spiera się o to, kim była, polką czy też francuską. Niewątpliwie każde Państwo chce mieć takiego obywatela wpisanego na kartę swojej historii. Globalizacja która wtedy już występowała na świecie nawet mocniej niż obecnie sprawiła, że Maria zwiedziła pół świata, a ostatecznie wyjechała z Polski i zamieszkałą we Francji. Studiowała w Paryżu na Sorbonie, ekskluzywnej uczelni wyższej. Pomimo że odebrała najlepsze wykształcenie uważała że szkoła i system edukacji są nadmierne dla dzieci i szkodzą dzieciom. Dała temu wyraz w dobitnym cytacie. Ewa Curie, córka Marii, cytuje dobitne zdanie z listu matki do jej siostry Heleny: „Czasem mi się zdaje, ze lepiej dzieci potopić, aniżeli uczyć je w obecnych szkołach” - pokazuje to jak bardzo gardziła szkolnictwem, które bezrefleksyjnie nakłada za dużo obowiązków na młodych ludzi. Niestety szkoły funkcjonują tak do dzisiaj.

Mimo tego, że zajmowała się badaniem radioaktywnych pierwiastków przeżyła 67 lat. Przeżyła również wiele tragedii osobistych. Żyła w czasach pierwszej wojny światowej, nazywanej wówczas Wielką Wojną. Przeżyła śmierć męża oraz swojej drugiej córki. To śmierć dziecka wywołała na matce największe zmartwienie i doprowadziła Marię do depresji. Po śmierci córki coś w niej pękło, ale znalazła ukojenie w rzuceniu się w wir pracy naukowej. Maria Curie zmarła na chorobę popromienną. Nie była to przyjemna i szybka śmierć, dużo się wycierpiała i swoje odkrycie okupiła mnóstwem łez i cierpienia. Mimo że nigdy nie otrzymała Polskiego paszportu była prawdziwą patriotką i do dzisiaj jest naszą dumą narodową.
Maria Skłodowska-Curie cytaty "Niczego w życiu nie należy się bać, należy tylko.." inspirujące słowa. Cytaty kobiet.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке