Pitajte pedijatra - Kako pomoći detetu koje povraća?

Описание к видео Pitajte pedijatra - Kako pomoći detetu koje povraća?

Povraćanje je uobičajena pojava kod dece i predstavlja izbacivanje hrane i tečnosti iz želuca, često je praćeno naporom, bolom u stomaku i gubitkom apetita.
Ukoliko se istovremeno javi proliv i povišena temperatura, postavlja se dijagnoza gastroenteritisa, gde uzročnici mogu biti virusi ili bakterije.
Od virusa gastroenetritis najčešće izaziva rota, adeno ili noro virus, a od bakterija salmonela i šigela. Pored toga, povraćanje kod dece može da bude posledica alergije na hranu, zapaljenja uva ili stresa.
Opasnost od povraćanja je gubitak veće količine tečnosti odn. dehidracija, koja se mnogo brže razvija kod dece. Koji su znaci dehidracije? Što se tiče ponašanja, dete je ili uznemireno ili ekstremno pospano odn. letargično, upalih očiju, odbija hranu.Koža je bleda, hladna i suva, kao i sluznice.
Za pedijatre su osnovni znaci dehidracije: suve usnice, beličasto obložen jezik i snižen turgor. Turgor može da se definiše kao napetost ili jedrost kože i snižen je kod dehidracije a proverava se tako što se izdigne koža na stomaku i gleda se za koliko se vraća u ravan, odn. ukoliko se sporo vraća znači da je dete dehidrirano.
Znaci dehidracije kod beba su da odbija da sisa ili uzima hranu, fontanela je ispod ravni okolnih kosti, uvučena, tokom plača se ne vide suze, pelena je suva zbog smanjenog izlučivanja urina, često je ubrzan puls i disanje da bi organizam smanjio dehidraciju.
Pedijatar određuje koja će se vrsta terapije primeniti da dete prestane da povraća i da se izbegne ili ublaži dehidracija deteta. Kod povraćanja je veoma važno da se par sati ništa ne preduzima, da se dete smiri i leži, da bi se usporila ubrzana peristaltika, zato što bilo šta da uzima od tečnosti, dete će odmah izbaciti.
Posle tog perioda se pristupa oralnoj rehidraciji, to su mešavine elektrolita koji se rastvore u prokuvanoj vodi. Primenjuju se tako da na 10-tak min dete uzima 1-2 gutljaja i na taj način se organizam polako rehidrira i taj postupak imitira infuziju. Rastvori za rehidraciju mogu biti osnovni, koji su obično slano-gorki ili su obogaćeni različitim ukusima, obično ukusima banane ili jagode. Pored toga dete treba da uzima i drugu tečnost, ali isključivo vodu, čajeve i jogurt, dok se mleko i sokovi ne preporučuju.
U isto vreme treba da se sprovodi dijeta, ali ne mnogo restriktivna, bitno je da dete ne uzima sveže voće i povrće, koje u tom trenutku ne može da svari, ljutu, začinjenu, masnu hranu. Predlozi za dijetu su grisine, prepečen tost, baren krompir i pirinač, pečena jabuka ili banana.
U slučaju da postoje znaci teže dehidracije, pristupa se intravenskoj nadoknadi tečnosti odn. infuziji, gde dete u roku od par sati primi odgovarajući količinu FR i glukoze. Svi ovi postupci rehidracije nadoknađuju izgubljene elektrolite ali i zaustavljaju dalje povraćanje. U većini slučajeva bolest prolazi za 1 do 2 dana, ali dijetetski režim treba da se nastavi još nekoliko dana.
Probiotici mogu da budu od velike pomoći kod povraćanja, posebno oblik probiotika Saccharomyces boulardii, koji vezuje loše bakterije, razgrađuje bakterijske toksine, smanjuje izlučivanje elektrolita i nadoknađuje normalnu bakterijsku floru ili mikrobiotu u digestivnom traktu.


Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!

Комментарии

Информация по комментариям в разработке