Zarządzanie ryzykiem i ryzyko zarządzania (case study GameStop) - K. Szumełda, dr M. Mikucki

Описание к видео Zarządzanie ryzykiem i ryzyko zarządzania (case study GameStop) - K. Szumełda, dr M. Mikucki

Świat biznesu i finansów jest nieodłącznie połączony z ryzykiem. Zarządzanie firmą i zarządzanie inwestycjami to działalność, w której można wiele zyskać i równie dużo stracić. Ponownie przekonujemy się o tym obserwując amerykańską sieć sklepów z grami GameStop, której pełna niespodzianek historia jeszcze się nie zakończyła i wciąż jest o niej głośno.

Jakie aspekty zarządzania można analizować na bazie zdarzeń związanych z GameStop? Czym są fundusze hedgingowe i „short selling”? Jak turbulentne sytuacje wpływają na organizacje i zarządzanie nimi? Co przyciągnęło legendarnych inwestorów do spółki w opałach? Jak zarządzać przepływem informacji i co robić, gdy organizacja zmaga się z kryzysem - również wizerunkowym? Co w tym wszystkim robi kilkaset tysięcy drobnych inwestorów z serwisu WallStreetBets na Reddit? Jak rozwijała się historia GameStop na przestrzeni kilku miesięcy i czego możemy się z niej nauczyć z perspektywy zarządzania strategicznego?

Na te wszystkie pytania, w rozmowie z Kingą Szumełdą, obserwatorką rynków finansowych i inwestorką, odpowiedzi szuka Maciej Mikucki, adiunkt w Katedrze Zarządzania Uniwersytetu SWPS i dyrektor finansowy firmy Provident.

02:40 - Czym jest GameStop?
07:05 - Dlaczego GameStop stał się globalnie zauważalnym zjawiskiem?
09:53 - Czym są fundusze hedgingowe i “short selling”?
16:12 - Co dokładnie wydarzyło się w temacie akcji i funduszy związanych z GameStop?
26:47 - Jaki wpływ na historię GameStop miała narracja i podział na “bogatych” i “biednych”?
28:41 - Czym jest platforma Robinhood i jaki miała związek ze sprawą GameStop?
32:48 - Zarządzanie strategiczne i zarządzanie kryzysem - jaką rolę w historii GameStop odegrały media społecznościowe?
41:20 - Czy historia GameStop dotknęła również polskie firmy?
43:18 - Zwrot akcji w historii GameStop - dlaczego Robinhood zawiesił możliwość kupna akcji GameStop?
48:41 - Jak maluje się przyszłość GameStop?
52:21 - Jak w tej historii wygląda kwestia zarządzania regulacyjnego?

Kinga Szumełda - ukończyła Marketing i Zarządzanie w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie, pogłębiając wiedzę na drugim kierunku (Informatyka w Zarządzaniu) na tej samej uczelni. Zauważone w trakcie studiów związki historii i makroekonomii do dziś pozostają w obszarze jej zainteresowań. Zgromadziła ponad 15 letnie doświadczenie praktyczne w zakresie zarządzania i marketingu w sektorze polskich spółek MŚP – zarówno handlowych jak i produkcyjnych. Gdy przestaje rozumieć co czyta, szuka odpoczynku wędrując po górach.

dr Maciej Mikucki - pełni w firmie Provident funkcję regionalnego dyrektora odpowiedzialnego za obszar finansów w Europie Północnej od września 2017 roku. Przed dołączeniem do Providenta spędził 9 lat w branży farmaceutycznej, pracując dla Adamedu (regionalna firma farmaceutyczna), jako Dyrektor Finansowy Grupy (2016-2017) oraz dla Teva Pharmaceuticals, gdzie w latach 2008-2012 był Dyrektorem Finansowym w Polsce, a następnie zarządzał finansami w Europie Centralnej i Wschodniej (2013-2016). W latach 2002-2007 pracował dla The Coca-Cola Company (Węgry, Polska, Australia) na stanowiskach o zwiększającej się odpowiedzialności prowadzącej do roli Dyrektora Finansowego na Australię i Nową Zelandię. Posiada umiejętności zarządzania na szczeblu regionalnym, jak i pracy lokalnej oraz doświadczenie w procesach restrukturyzacji/rozwoju biznesu zdobyte w sektorze farmaceutycznym, FMCG, B2B oraz konsultingu. Doktor nauk ekonomicznych (2018), adiunkt w Katedrze Zarządzania w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Cykl “Zarządzać, ale jak?” - Co znaczy skuteczne, efektywne zarządzanie? Jak rozwijać organizację? Kiedy i jak powinniśmy reagować na zmiany? Jakie czynniki wpływają na zachowania zespołu? Czy można przygotować się na kryzys? Jaka strategia pozwoli nam odnieść sukces? Na te pytania szukamy odpowiedzi w cyklu Strefy Zarządzania Uniwersytetu SWPS: “Zarządzać, ale jak?”. Z naszymi gośćmi, dydaktykami, naukowcami oraz wieloletnimi praktykami zarządzania, rozmawiamy o wyzwaniach, z jakimi na co dzień mierzą się osoby zarządzające organizacjami i zespołami. W ramach naszego cyklu łączymy naukę z praktyką, starając się znaleźć odpowiedzi na najbardziej aktualne pytania pojawiające się we współczesnym zarządzaniu.

Strefa Zarządzania Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę z zakresu zarządzania. W jego ramach eksperci przybliżają takie zagadnienia, jak: zarządzanie i przywództwo w czasach zmian, tworzenie innowacji w biznesie, budowa gospodarki relacyjnej zamiast transakcyjnej, tworzenie efektywnej komunikacji wewnętrznej. Założeniem projektu jest udostępnienie rzetelnej wiedzy wszystkim zainteresowanym tą tematyką – niezależnie od czasu i miejsca, w jakim się znajdują. Więcej informacji o projekcie: www.zarzadzanie.swps.pl

Interesujesz się zarządzaniem? Dołącz do innych w grupie Strefy Zarządzania Uniwersytetu SWPS na Facebooku.

#zarządzanie #ryzyko #gamestop

Комментарии

Информация по комментариям в разработке