🇵🇱 KOWARY • perełka Karkonoszy [4K]

Описание к видео 🇵🇱 KOWARY • perełka Karkonoszy [4K]

Z Przełęczy Okraj schodzimy do malowniczego miasteczka Kowary.
KOWARY (niem. Schmiedeberg) - miasto nad Jedlicą, w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim, na pograniczu Karkonoszy, Rudaw Janowickich i Kotliny Jeleniogórskiej w Sudetach Zachodnich.
Powstanie Kowar wiąże się z górnictwem rud żelaza i kowalstwem. W 1148 roku odkryto na zboczu Góry Rudnik rudę żelaza, a 10 lat później z polecenia ówczesnego księcia - Bolesława Kędzierzawego założono tu osadę. W roku 1513 ówczesny król Czech i Węgier - Władysław Jagiellończyk nadał Kowarom prawa miejskie. Po wojnie 30-letniej zakończył się okres górniczej świetności a rozpoczęła się era tkactwa w Kowarach.
Kowarska Starówka obejmująca obszar ścisłego centrum miasta to miejsce niezwykłe, w którym poczuć można historię i upływający czas. Zabytkowe, pięknie odnowione kolorowe kamieniczki sąsiadują ciągle jeszcze z czekającymi na renowację. Te najstarsze i najciekawsze budynki stoją przy ulicy 1 Maja, która zostały wyłączone z ruchu kołowego i stanowią dziś urokliwy deptak miejski.
Najpiękniejszym budynkiem Kowarskiej Starówki, od początku swojego istnienia był Ratusz. Siedziba władz miejskich została wzniesiona według projektu znanego niemieckiego architekta Christiana Schultza w latach 1786-1789. W holu Ratusza podziwiać można interesującą polichromię wraz z herbem Kowar z czasów gdy stało się ono dzięki Fryderykowi Wielkiemu wolnym miastem królewskim. Najciekawsze pomieszczenie to Sala Rajców, ma nietypowy owalny kształt, a na jej suficie przedstawiono alegoryczne wizje tego, z czego od wieków Kowary słynęły - górnictwa, kowalstwa, tkactwa i turystyki.
Najstarszym zabytkiem miasta jest kościół pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny stojący przy placu Franciszkańskim. Pierwsza o nim wzmianka pochodzi z XIII wieku.
Naprzeciwko kościoła, na przepływającej rzeczce Jedlicy znajduje się zbudowany w XVIII wieku, barokowy, kamienny most. Most zdobi ustawiona na nim, wykonana z piaskowca figura św. Jana Nepomucena z 1725 roku.
Stacja kolejowa została oddana do użytku w 1882 roku. Pierwotna nazwa brzmiała Schmiedeberg. Po wyzwoleniu miasta (od 27 sierpnia 1945 roku) stacja nazywała się Kuźnick. Następnie przemianowana na Kowary. Piątego marca 1986 r. zawieszono odjazdy. Obecnie budynek dworca jest zdewastowany, kasy zlikwidowane i nieczynne a w budynku są zamurowane wejścia.
Kolejowa wieża ciśnień wybudowana w 1905 roku, w związku z budową linii Kowary - Kamienna Góra. Wieża została wyłączona z eksploatacji na początku lat 70. XX w. Jest wpisana do rejestru zabytków. Obecnie w wieży znajduje się prywatna galeria artysty Jerzego Jakubków „WIEŻA CIŚNIEŃ”.
Pawilon oficerski zbudowany na pocz. XX w. służył wypoczywającym oficerom jako herbaciarnia, niestety dzisiaj już pozostający w ruinie.
Około 1 km od miasta znajduje się Wzgórze i kaplica św. Anny zbudowana w 1727 r. Dobrze jest wejść na wzgórze, nie tylko by podziwiać ten wspaniały zabytek, ale również całą panoramę Kowar oraz Rudaw Janowickich.
Kowary posiadają znacznie więcej atrakcji turystycznych m.in. Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska i Sztolnie Kowary, z podziemną trasa turystyczną które znajdą się w następnym filmiku.
2016.06.30

Комментарии

Информация по комментариям в разработке