Borne Sulinowo zaprasza

Описание к видео Borne Sulinowo zaprasza

Borne Sulinowo zaprasza
Borne Sulinowo (niem. Gros Born, ros. Борне-Сулиново) - położone w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim. Leśne miasto pięknie położone nad jeziorem Pile i ukryte w sosnowym lesie. Największą atrakcją akwenu jest tzw. podwodny las, tj. część wyspy, która zapadła się do jeziora. Przez miasteczko przepływa strumień Strullbach, który ginie gdzieś w ziemi.

W latach 30 - tych XX wieku na miejscu wsi Lipie (niem. Linde) Niemcy wybudowali garnizon oraz poligon wojskowy. W 1945 roku cały teren, w użytkowanie, przejęła Armia Czerwona. Takie stan rzeczy trwał, aż do października 1992 roku, w którym to wojska rosyjskie opuściły Borne Sulinowo, a następnie Polskę. W tym okresie miasto było wyłączone spod polskiej administracji. Po opuszczeniu miasteczka przez Rosjan, 5 czerwca 1993 roku nastąpiło uroczyste otwarcie miasta, a 1 października Borne Sulinowo otrzymało prawa miejskie.

Najbardziej okazały i charakterystyczny obiekt w leśnym miasteczku to Dom Oficera przypominający o wojskowej przeszłości. Niestety dziś praktycznie w runie. Gmach powstał w latach 30 - tych XX wieku równocześnie z tworzonym poligonem i bazą wojskową. Obiekt zbudowany przez Niemców w latach 1935 / 36 nad brzegiem jeziora Pile. W latach 1936 / 45 pełnił funkcję kasyna oficerskiego i restauracji dla oficerów Wehrmachtu, którą prowadził Georg Tobek. W budynku również odbywały się wykłady i szkolenia dla oficerów, głównie artylerii i wojsk pancernych (m. in. gen. Heinza Guderiana). Za czasów radzieckich w budynku mieścił się Dom Kultury dla oficerów i ich rodzin.

W budynku znajdowały się: sala taneczna, szkoła muzyczna, biblioteka, sala kinowa, sala balowa, restauracja, sala koncertowa dla około 1.000 osób oraz siedziba lokalnej stacji telewizyjnej retransmitującej program telewizji moskiewskiej. Podczas pożaru 1 lutego 2010 spłonęła większa część budynku. Całkowitemu zniszczeniu uległa więźba dachowa nad pomieszczeniami sali koncertowej. Obecnie obiekt jest własnością prywatną, a nowy właściciel przystąpił już do prac porządkowych i grodzenia obiektu.

CO ZWIEDZIĆ?

Ruina willi HEINZA GUDERIANA
Reprezentacyjna willa dla odwiedzających garnizon gości i wysokich rangą oficerów. Jeden z najpiękniejszych budynków na terenie dawnego poligonu Gross Born zbudowany przez Niemców w latach 30-tych XX w. Obiekt położony na niewielkim pagórku, otoczony lasem sosnowym, z drogą dojazdową. W czasach niemieckich w budynku mieszkał gen. Heinz Guderian, gen. von Blaskowitz oraz inni głównodowodzący wojskami III Rzeszy. Po wojnie pomieszczenia willi zaadaptowano na mieszkania dla oficerów radzieckiej jednostki wojskowej 6-tej Witebsko Nowogrodzkiej Gwardyjskiej Dywizji Zmechanizowanej Północnej Grupy Wojsk Radzieckich. Od pożaru w 1990 r. budynek zaczął stopniowo popadać w ruinę. Obecnie własność prywatna.

Rezydencja FRIEDRICHA VON PAULUSA
Okazała rezydencja Friedricha Wilhelma Ernsta von Paulusa w Bornym Sulinowie pełniła także funkcję kwatery oficerskiej sztabu dywizji. Feldmarszałek von Paulus zasłynął jako dowódca przeprowadzonych na dużą skalę strategicznych symulacji działań na froncie wschodnim. Był współtwórcą operacji "Barbarossa" i dowódcą 6 Armii Polowej, która zapisała się na kartach historii krwawymi bojami pod Stalingradem. Był także pierwszym niemieckim feldmarszałkiem, który podczas II wojny światowej skapitulował i dał się wziąć do niewoli. Podczas ataku III Rzeszy na Polskę został szefem sztabu 10 Armii, która 26 października 1939 roku została przemianowana na 6 Armię Polową. Po udanej operacji Fall Weiss von Paulus wziął udział w ataku na Francję i kraje Beneluksu. Obecnie w wilii mieście się pensjonat Matejowy Dworek.

Willa GENERAŁA DUBYNINA
Willa zbudowana przez Niemców w latach 30. XX wieku jako element kompleksu wojskowego Gross Born. W latach 1934 – 1944 miejsce zakwaterowania dowódcy garnizonu Wilhelma Thofema. W latach 1945 – 1992 hotel dla wyższych oficerów Armii Czerwonej w Polsce, a okresowo siedziba generała Dubynina – dowódcy Północnej Grupy Wojsk Rosyjskich.

Kantyna - obecnie KOŚCIÓŁ PW. ŚW. BRATA ALBERTA
Zabytkowe, piękne żyrandole przeniesione z kasyna oficerskiego można obejrzeć w dawnej kantynie przez Rosjan przerobionej na kino. Obecnie budynek pełni funkcje kościoła katolickiego. Tu też znajduje się zabytkowy tryptyk Matki Boskiej Jenieckiej wykonany przez Jana Zamoyskiego w Oflagu II E w Neubrandenburgu obecnie Kłomino k / Bornego Sulinowa.

#TurystykaiPrzygoda
#PojezierzeDrawskie

Jeśli film ci się podobał okaż to autorowi i zostaw po sobie ślad w postaci komentarza, like, czy suba. Wyprodukowanie tego filmu trwa wielokrotnie dłużej niż jego obejrzenie.

Muzyka:
Music: zero-project - Shades of purple, licensed under the "Creative Commons Attribution 3.0 Unported License" Download page: https://zero-project.gr/music/tracks/...

Комментарии

Информация по комментариям в разработке