Prof. Dębska i dr Rzepka o profilaktyce raka szyjki macicy

Описание к видео Prof. Dębska i dr Rzepka o profilaktyce raka szyjki macicy

00:00 Wprowadzenie
03:20 Statystyki raka szyjki macicy w Polsce i na świecie
05:22 Przyczyny raka szyjki macicy
10:45 Choroby wywoływane przez wirusa HPV
14:31 Profilaktyka pierwotna raka szyjki macicy
21:40 Profilaktyka wtórna raka szyjki macicy
30:55 Dlaczego cytologia i mammografia nie są popularne w Polsce?
34:30 Leczenie raka szyjki macicy


Każdego roku na świecie rak szyjki macicy dotyka około pół miliona kobiet.

Rak szyjki macicy to nowotwór złośliwy narządu rodnego kobiety. Rozwija się w szyjce macicy, a poprzedzony jest wewnątrznabłonkową neoplazją szyjki macicy (CIN).

Rak szyjki macicy rozwija się bezboleśnie i długo, przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Nie jest chorobą dziedziczną ani uwarunkowaną genetycznie. Głównym czynnikiem ryzyka rozwoju tego nowotworu jest przetrwałe zakażenie wysokoonkogennymi typami wirusa HPV, w szczególności typami HPV 16 lub 18, powodując powstanie stanów przednowotworowych, a następnie raka szyjki macicy.

Co roku około 3 500 Polek słyszy diagnozę – nowotwór! Połowa z nich nigdy nie wyzdrowieje, ponieważ zgłosiła się do lekarza zbyt późno.

Nowotwór ten można wykryć na wczesnym etapie rozwoju dzięki szeroko dostępnym badaniom diagnostycznym. Wczesne wykrycie stanów przednowotworowych pozwala na ich skuteczne leczenie i zahamowanie procesu powstawania raka. Dlatego też większa świadomość, profilaktyka, a co się z tym wiąże wykonywanie podstawowych badań, jak cytologia wśród kobiet, są czynnikami, które mogą mieć kluczowe znaczenie.

Zachęcamy Państwa serdecznie do obejrzenia webinaru, podczas którego zaproszeni goście, wybitni specjaliści w dziedzinie ginekologii, prof. dr hab. n. med. Marzena Dębska oraz dr n. med. Jakub Rzepka, dyskutują w temacie zagadnień:

1. Epidemiologii i częstości występowania raka szyjki macicy,
2. Statystyk dotyczących zachorowalności oraz realizacji programów skriningowych,
3. Przyczyn powstawania raka szyjki macicy,
4. Wirusa HPV i jego rola oraz schorzenia, które wywołuje,
5. Istotności powszechnej świadomości nt. profilaktyki raka szyjki macicy,
6. Profilaktyki raka szyjki macicy,
7. Programu szczepień oraz rodzaje dostępnych szczepionek,
8. Dostępne badania diagnostyczne,
9. Zalety cytologii na podłożu płynnym LBC vs cytologii konwencjonalnej,
10. Zasadność i zaznajomienie z badaniami typu DNA HPV oraz CINtec Plus,

Specjaliści:

Prof. dr hab. n. med. Marzena Dębska, specjalistka położnictwa i ginekologii oraz perinatologii
Absolwentka II Wydziału Lekarskiego Warszawskiej Akademii Medycznej, otrzymała dyplom z wyróżnieniem. Specjalistka w zakresie patologii ciąży oraz diagnostyki i terapii wad wrodzonych i chorób płodu. Wykonała ponad 5 tysięcy diagnostycznych i terapeutycznych zabiegów wewnątrzmacicznych u płodów. Wykonuje zabiegi wewnątrzmaciczne na sercach płodów. Autorka metody balonowego poszerzenia cewki moczowej u płodów z podpęcherzową przeszkodą w odpływie moczu. Wykładowczyni akademicka oraz członkini wielu towarzystw naukowych polskich i zagranicznych. Posiada liczne polskie i międzynarodowe certyfikaty uprawniające do wykonywania badań prenatalnych, screeningu preeklampsji, badań Dopplerowskich, badania echo serca płodu, certyfikat wykonywania procedur inwazyjnych i inne. W 2022 została laureatką nagrody za osiągnięcia w terapii prenatalnej wad serca płodów przyznawanej co dwa lata przez Holm Schneider Foundation for Prenatal Therapy w Niemczech. Zajmuje się opieką ginekologiczną nad kobietami w każdym wieku, w tym również antykoncepcją, terapią menopauzy oraz ginekologią estetyczną.

Dr. n. med. Jakub Rzepka, specjalista ginekologii i położnictwa oraz ginekologii onkologicznej
Zajmuje się diagnostyką oraz kompleksowym leczeniem operacyjnym kobiet. Oferuje szeroki zakres chirurgii ginekologicznej, w tym operacje głębokiej, naciekającej endometriozy oraz procedury onkologiczne. Zabiegi przeprowadza z użyciem nowoczesnych, małoinwazyjnych metod endoskopowych. Prowadzi badania i terapię w dziedzinie regeneracji jajników. Doświadczenie zdobył pracując między innymi w II Klinice Położnictwa i Ginekologii CMKP w Warszawie oraz w Klinice Ginekologii Onkologicznej NIO-PIB w Warszawie. Ukończył studia podyplomowe z zakresu zaawansowanej klinicznej onkologii i uzyskał tytuł Master of Science in Advanced Clinical Oncology nadany przez Uniwersytet Medyczny w Ulm. Stopień naukowy doktora uzyskał na Uniwersytecie w Heidelbergu. Ukończył liczne kursy i szkolenia zarówno krajowe jak i zagraniczne z zakresu ginekologii, ginekologii onkologicznej i technik operacyjnych. Wykonuje zabiegi konizacji szyjki macicy (LEEP) w znieczuleniu miejscowym.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке